Wielka Przehyba – szlaki i ciekawostki turystyczne. Zaplanuj wędrówkę!

Wielka Przehyba to jeden z najbardziej interesujących szczytów w Beskidzie Sądeckim. Wierzchołek o wysokości 1191 m n.p.m. jest całkowicie zalesiony, jednak nie przeszkadza to turystom. Warto poznać szlaki prowadzące na Wielką Przehybę.
wielka przehyba

Wielka Przehyba – podstawowe informacje

Wielka Przehyba (lub Wielka Prehyba) to szczyt położony w Paśmie Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Wznosi się on na wysokość 1191 m n.p.m. i znajduje się pomiędzy Przehybą (1175 m n.p.m.) a Złomistym Wierchem Północnym (1226 m n.p.m.). Wierzchołek Wielkiej Przehyby jest całkowicie zalesiony. Stanowi on zwornik, od którego odchodzą boczne grzbiety. W kierunku północnym biegnie grzbiet przez przełęcz Zwornik, a następnie rozgałęzia się na dwa ramiona – północno-zachodnie ze szczytem Zgrzypy oraz długie północno-wschodnie opadające przez Wietrzne Dziury do doliny Popradu w Rytrze.

Szlaki turystyczne na Wielką Przehybę

Przez Wielką Przehybę i w jej pobliżu przebiegają trzy znakowane szlaki turystyczne:

  • czerwony Główny Szlak Beskidzki na odcinku Przehyba – rozdroże pod Wielką Przehybą – Złomisty Wierch – Długa Przełęcz – Radziejowa
  • żółty szlak ze Starego Sącza przez Tokarnię, Zgrzypy, rozdroże Zwornik i rozdroże pod Wielką Przehybą na Przehybę;
  • niebieski szlak ze Szczawnicy przez Przehybę, rozdroże pod Wielką Przehybą, rozdroże Zwornik, Wietrzne Dziury, Wdżary Wyżne i Wielką Roztokę do Rytra

Szlaki krzyżują się na dwóch rozdrożach – Zworniku i Pod Wielką Przehybą, położonych nieco poniżej wierzchołka. Zimą wytyczony jest także niebieski szlak narciarski z Rytra przez Wielką Roztokę, Halę Konieczną, Złomisty Wierch, rozdroże Zwornik i rozdroże pod Wielką Przehybą na Przehybę. Jak wspomniano wcześniej, szczyt Wielkiej Przehyby jest zalesiony, więc rzadko bywa celem turystów, mimo to o i w tym miejscu da się znaleźć punkty z widokiem na Tatry.

Jak przygotować się do wejścia na Wielką Przehybę?

Planując wejście na Wielką Przehybę w Beskidzie Sądeckim, należy odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiedni szlak, dostosowany do naszych możliwości. Warto zabrać wygodne buty trekkingowe, kurtkę przeciwdeszczową, czapkę, rękawiczki i termos z ciepłym napojem. Przyda się też mapa i prowiant na drogę. Dobrze jest wyruszyć wcześnie rano, aby mieć czas na podziwianie widoków i odpoczynek. Wejście najlepiej zaplanować wiosną lub jesienią, unikając upałów i tłumów turystów.

Zobacz też:  Kościelec – najważniejsze informacje. Opis szlaku, dojazd, parking, czas podejścia

Większość potrzebnego ekwipunki oraz akcesoriów turystycznych można kupić w sklepie Decathlon. To miejsce, które odpowiada na potrzeby wszystkich amatorów aktywnego wypoczynku.

Wielka Przehyba i Popradzki Park Krajobrazowy

Szczyt Wielkiej Przehyby znajduje się na terenie objętym ochroną Popradzkiego Parku Krajobrazowego, który został utworzony w 1987 roku. Celem było zabezpieczenie cennego krajobrazu, a także miejscowej roślinności – przede wszystkim buczyny karpackiej. Na terenie parku znajdują się również źródła wód mineralnych. Można ich spróbować w słynnych uzdrowiskach, np. Szczawnicy, Krynicy-Zdroju czy Muszynie. Warto połączyć relaks z aktywnym wypoczynkiem i zdobywaniem beskidzkich szczytów. Jedna z wymienionych przez nas tras zaczyna się w Szczawnicy.

Wielka Przehyba na szlakach Korony Beskidu Sądeckiego

Wierzchołek Wielkiej Przehyby znajduje się na liście szczytów potrzebnych do zdobycia dwóch odznak turystycznych – Korony Beskidu Sądeckiego PTTK oraz Zdobywcy Korony Beskidu Sądeckiego Klubu Zdobywców Koron Górskich RP. Zdobycie Wielkiej Przehyby jest więc obowiązkowym punktem dla turystów chcących uzyskać te wyróżnienia. Warto uwzględnić wejście na ten szczyt planując dłuższe wędrówki w Beskidzie Sądeckim.

Ciekawostki o Wielkiej Przehybie

  • Nazwa szczytu – Przehyba lub Prehyba – ma ciekawe pochodzenie. Jest to zruszczona przez Rusinów, dawniej zamieszkujących pobliską Ruś Szlachtowską, nazwa słowacka oznaczająca przełęcz. Początkowo określenie to odnosiło się tylko do hali, a dopiero później zostało przeniesione na wierzchołek.
  • Wielka Przehyba, mimo że jest całkowicie zalesiona, stanowi dobry punkt widokowy. Rozciąga się stąd panorama na sąsiednie szczyty Beskidu Sądeckiego, m.in. Radziejową, Złomisty Wierch, Przehybę. Przy dobrej pogodzie dostrzec można także odległe pasma górskie.
  • O wiele słynniejsza od Wielkiej Przehyby jest jej niższa sąsiadka. Przehyba przyciąga turystów przede wszystkim dostępnością schroniska PTTK. Prowadzą tam nie tylko szlaki piesze, ale także rowerowe – na przykład asfaltową szosą z miejscowości Gaboń.
Zobacz też:  Kozi Wierch – poznaj najciekawsze szlaki

Wielka Przehyba – mniej oczywisty cel wycieczek

Wielka Przehyba to ciekawy cel wycieczek w Beskidzie Sądeckim. Sieć szlaków turystycznych umożliwia dotarcie na szczyt z różnych miejscowości, a po drodze czekają piękne widoki. Wejście na Wielką Przehybę pozwala także zaliczyć kolejny punkt do odznak turystycznych Korony Beskidu Sądeckiego.

Fot. Główne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts