Wysokie, niedostępne ściany i postrzępiona grań, a dookoła alpejskie łąki. Tak wygląda Sassolungo latem. Wokół masywu poprowadzono szlak pieszy tworzący pętlę, z możliwością wejścia pomiędzy szczyty i na wierzchołki. Turyści wybierają często tę trasę na aklimatyzację po przyjeździe w Dolomity lub jako lekką wycieczkę pieszą dla urozmaicenia bardziej ambitnych wypraw. Jak można spędzać czas w okolicy? Co zabrać na wycieczkę w Dolomity? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części artykułu.
Sassolungo. Podstawowe informacje
Sassolungo to niewielki masyw skalny, znany z łatwych szlaków pieszych i wspaniałych widoków. Tworzą go dwa wierzchołki: Sassolungo (niem. Langkofel, wys. 3181 m n.p.m.) i Sassopiatto (niem. Plattkofel, wys. 2969 m n.p.m.). Masyw widoczny jest z daleka, bo nie zasłaniają go inne formacje skalne. To dlatego, że w bezpośrednim sąsiedztwie leżą dwie przeurocze doliny Val Gardena i Val di Fassa. Od strony wschodniej przełęcz Passo Sella rozdziela Sassolungo od masywu Piz Boè. Na przełęcz dojechać można drogą SS242. Okolica jest bardzo popularna wśród turystów. Przyjeżdża też wielu amatorów boulderingu i wspinaczki po via ferratach.
Sassolungo – spacery, relaks i sesje fotograficzne
Masyw Sassolungo wygląda pięknie, podobnie jak otaczające do doliny i sąsiednie łańcuchy górskie. W dodatku łatwo tu dotrzeć zarówno autem, jak i komunikacją publiczną. Nic dziwnego zatem, że o każdej porze roku jest tu wielu turystów. W niższych partiach terenu spacerują rodziny z dziećmi, zwłaszcza że w okolicy jest kilka schronisk i kolejka linowa. Jednak aby wejść wyżej, trzeba już mieć niezłą kondycję. Pobliskie łąki to miejsce rodzinnych pikników, ale też świetne plenery fotograficzne.
Sassolungo. Schroniska, szlaki piesze i kolejka linowa
Pętla wokół masywu ma długość 17,5 km i ok. 800 metrów przewyższenia. Czas przejścia wraz z przerwami na odpoczynek wynosi około 8 godzin.
Szlak zaczyna się przy szlakowskazie kierującym do schroniska Carlo Valentini. Wygodna droga żwirowa wiedzie obok Rifugio Salei i skręca w prawo do Rifugio Friedrich August. Jeśli wybierzesz ten szlak, to miniesz jeszcze po drodze schroniska Sandro Pertini i Sasso Piatto. Dalej szlakiem 527 obejdziesz wokoło masyw i dojdziesz do Rifugio Vicenza. Stąd możesz wejść ścieżką górską bezpośrednio pod ściany skalne lub zejść na dół do schroniska Emilio Comici i dojść do miejsca startu.
Jeśli chcesz sobie skrócić drogę, to skorzystaj z kolejki linowej Cole Rodelo. Stacja dolna znajduje się na Campitelli di Fassa, a górna niedaleko Rifugio Des Alpes. Z drugiej strony wyciągiem dongolowym ze stacji przy Rifugio Toni Demetz zjedziesz na Passo Sella. Z kolejki tej korzystają często wspinacze, pokonujący ubezpieczoną trasę Ferrata Forcella Sassolungo w ścianie masywu. Z kolei na szczyt Sassopiatto wiedzie Ferrata Oskara Schustera.
Sassolungo na trekking zimowy i na narty
W zimie w okolice Sassolungo przyjeżdżają setki narciarzy. Na trasach w dolinie Val Gardena odbywają się zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Jest też tu wiele tras dla rodzin i początkujących narciarzy. Wyciągi startują w miejscowościach Plan de Gralba, Selva di Val Gardena i Santa Cristina. Co więcej, przebiega tędy trasa karuzeli narciarskiej Sellaronda, która wiedzie do słynnych ośrodków narciarskich, m.in. Arabba i Alta Badia.
Wycieczka na Sassolungo. Co spakować do plecaka?
Wyposażenie turystyczne zależy od tego, o jakiej porze roku jedziesz w Dolomity i jak planujesz spędzić tam czas. Wszystkie elementy ekwipunku kupisz w sklepach sieci Decathlon, zatem przed wyjazdem zrób zakupy, aby wygodnie i bezpiecznie wędrować po górach. Spójrz, co może ci się przydać podczas takiej wycieczki:
- wygodne buty trekkingowe i kijki;
- odzież sportowa, w tym kurtka na wypadek pogorszenia pogody;
- lekki plecak na wodę i przekąski;
- jeśli planujesz wspinaczkę, to kup uprząż, karabinki i kask;
- jeśli pociąga cię głazownictwo, to konieczne będą buty do boulderingu, kask, magnezja i crashpad.
Wiesz już, co jest źródłem popularności Sassolungo. Tobie też na pewno spodoba się ten masyw i okolica. Zaplanuj wyjazd, skompletuj wyposażenie i ruszaj na wyprawę.
Może Cię także zainteresować:
- Marmolada. Góra zwana „królową Dolomitów”. Cena wjazdu, szlak
- Cinque Torri, czyli pięć wież Dolomitów. Szlakiem czy kolejką?
- Trekking – Dolomity w Południowych Alpach Wschodnich
- Góry we Włoszech: co zobaczyć i jak się przygotować?
- Tre Cime di Lavaredo – perła Dolomitów. Parking, noclegi, szlak turystyczny