Bouldering czyli głazownictwo – na czym polega?

Bouldering to mało znany w Polsce rodzaj wspinaczki po niskich, kilkumetrowych głazach i sztucznych panelach. Na czym dokładnie polega ta dyscyplina sportu? Co jest potrzebne, aby zacząć ją uprawiać? Dowiesz się tego, czytając ten artykuł.
bouldering

Chcesz trenować sport, o którym niewiele jeszcze osób w Polsce słyszało? A może wspinałeś się dotąd z liną i potrzebujesz nowych wyzwań? Mamy dla ciebie świetną propozycję! Zacznij przygodę z boulderingiem. Ta dyscyplina uczy wytrwałości, pokonywania własnych słabości i współpracy z partnerem wspinaczkowym. Brzmi ciekawie? W tym artykule wyjaśnimy ci, na czym właściwie polega bouldering i jak zacząć wspinaczkę bez uprzęży.

Jaka jest historia boulderingu?

Jaka jest historia boulderingu

Nazwa pochodzi od angielskiego słowa „boulder”, które oznacza głaz. Bouldering to w dosłownym tłumaczeniu „głazownictwo”. Tę odmianę wspinaczki spopularyzował w połowie XX wieku amerykański matematyk, John Gill. Wcześniej, bo już w latach 20. w tym samym stuleciu, francuscy alpiniści trenowali wspinanie, pokonując niewysokie skałki w podparyskim Fontainebleau. Miasto to do tej pory uważane jest za światową stolicę tej dyscypliny. W Polsce boluderowanie zyskało popularność w ostatnich dziesięcioleciach.

Na czym polega ten rodzaj wspinaczki?

Na czym polega ten rodzaj wspinaczki

Jest to pokonywanie kilkumetrowych ścianek i niewysokich skał bez użycia lin asekuracyjnych. Cała trudność polega na zaliczaniu kolejnych uchwytów dla dłoni i stóp. Na ściance wspinaczkowej, przy pomocy różnorodnych uchwytów w kilku kolorach, wyznaczone są drogi o różnym poziomie trudności. Obejmują one przewieszenia, trawersy, a nawet sufity. Zadaniem wspinacza jest przejście całej wskazanej drogi. Bouldering wymaga wytrwałości i długich treningów. Zanim opanujesz nawet najprostszą drogę, licz się z tym, że wielokrotnie odpadniesz ze ścianki na materac.

Zobacz też:  Kopa Kondracka, szczyt Czerwonych Wierchów

Bouldering – spryt, siła mięśni i koordynacja ruchów

Aby przejście bouldera było możliwe, wspinacz musi opracować technikę przejścia i przemyśleć swoje kolejne ruchy. Przydaje się tężyzna fizyczna, ale też gibkość i umiejętność ustawienia ciała w odpowiedniej pozycji. Aby dłonie miały pewny chwyt, trzeba je zanurzyć w woreczku z magnezją, czyli specjalnym talkiem dla wspinaczy. Ci doświadczeni pokonują ściankę kilkoma ruchami. Bouldering to dyscyplina, w której pracują wszystkie mięśnie, ale też umysł. Dodatkowo łatwiej jest wyrobić w sobie cierpliwość i dążenie do osiągnięcia celu.

Bouldering spryt siła mięśni i koordynacja ruchów

Poznaj najważniejsze pojęcia związane z głazownictwem

Dyscyplina ta obejmuje charakterystyczne słownictwo, takie jak:

 • boulder, bald – droga, ścianka wspinaczkowa;
 • boulderownia – zamknięta hala z pochyłymi panelami i chwytami do trenowania wspinaczki;
 • crash pad – materac ochraniający spadających przed kontuzją;
 • spotter – partner wspinaczkowy, który stojąc na dole, pomaga wyszukać chwyty, a w razie upadku, spycha ciało wspinacza na materac;
 • woreczek z magnezją – przymocowany do bioder worek ze związkiem chemicznym w płynie, proszku lub granulkach, który służy do osuszania dłoni.
najważniejsze pojęcia związane z głazownictwem

Czy wspinaczka bez asekuracji jest bezpieczna?

Tak, pod warunkiem zachowania zasad bezpieczeństwa. Aby uprawiać bouldering, powinieneś mieć spottera, który pomoże ci uniknąć kontuzji w razie upadku. Poza tym nie wolno chodzić ani stać bezpośrednio pod skałką wspinaczkową, ponieważ w każdej chwili osoba wspinająca się może odpaść. Przed treningiem konieczna jest rozgrzewka mięśni. Upadając, staraj się lądować na stopach, na ugiętych w kolanach nogach, a potem przewróć się na plecy. Lepiej nie wyciągać rąk, ponieważ grozi to skręceniem nadgarstków.

Od czego zacząć bouldering?

Od czego zacząć bouldering

Aby rozpocząć przygodę z boulderingiem, najpierw zadbaj o ogólną kondycję i wytrzymałość. Wskazane są treningi aerobowe, bieganie, a także balansowanie na piłce i podciąganie się na drążku. Najlepiej, gdybyś znalazł sobie spottera w postaci bardziej doświadczonej w głazownictwie osoby. Zacznijcie od wizyty w boulderowni i podpatrywania osób ćwiczących. Możesz też wynająć profesjonalnego instruktora lub zapisać się do sekcji wspinaczkowej. Bouldering to dyscyplina towarzyska, gdzie można nawiązać ciekawe znajomości i przyjaźnie. Normą jest, że osoby odpoczywające na dole podpowiadają chwyty i technikę wspinaczom.

Zobacz też:  Skitouring – co to jest i jak zacząć? Skompletuj sprzęt

Jak wygląda rozgrzewka przed treningiem boulderingu?

Rozgrzewka polega na stopniowym rozciągnięciu mięśni i stawów. Zacznij od rozgrzewki dłoni i nadgarstków. Kolejny etap to zwykle skłony i skręty tułowia, przysiady, w tym też przysiady z wykrokiem i przenoszeniem ciężaru ciała z nogi na nogę. Wskazane są też pompki, pajacyki i podciąganie na drążku.

Co jest potrzebne do uprawiania głazownictwa?

Do uprawiania tej wspinaczki sportowej nie jest potrzebny żaden szczególny sprzęt. Wyposażenie odpowiedzialnego wspinacza to:

 • crash pady;
 • odzież wspinaczkowa, w tym długie spodnie i przylegające koszulki;
 • buty wspinaczkowe na specjalnej podeszwie, która nie ślizga się i łatwa zahacza o stopnie;
 • woreczki z magnezją.

Wszystkie te akcesoria kupisz w sklepach Decathlonu, na stoiskach dedykowanych wspinaczce górskiej i skałkowej. Co więcej, znajdziesz tam zarówno specjalne buty dla początkujących amatorów głazownictwa i wspinaczki ściankowej, jak i buty podejściowe do boulderingu w terenie.

Bouldering w terenie, czyli ścianki wspinaczkowe w Polsce

W naszym kraju jest kilka miejsc popularnych miejsc, gdzie spotkać można sporo niskich skał o nieregularnych kształtach i rzeźbie powierzchni. Interesuje cię zdobywanie naturalnych boulderów? Spójrz, gdzie warto pojechać:

 • skały wapienne w rezerwacie przyrody „Zimny Dół” i w rezerwacie „Góra Zborów” w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej;
 • skały piaskowca w Ciężkowicach koło Tarnowa;
 • skały piaskowca w Kamiennej Górze niedaleko Wałbrzycha;
 • skały granitowe w Górach Sokolich koło Jeleniej Góry.

Czy bouldering jest trudniejszy od wspinaczki skałkowej?

Każdy rodzaj wspinaczki ma swoich zwolenników. Wielu pasjonatów wspinania twierdzi, że zdobywanie skał z użyciem lin asekuracyjnych jest łatwiejsze i ciekawsze. Można odpocząć chwilę w powietrzu, a ze szczytu zjechać na dół po linie. Z reguły zdobywa się też większe wysokości. Bouldering to wspinaczka na niskich skałach, ale wymaga większej koncentracji. Nie ma tu asekuracji, więc ta dyscyplina oznacza duże wyzwanie i konkretną dawkę adrenaliny. Warto też zaznaczyć, że głazownictwo różni się trochę od siebie, w zależności do tego, czy podłożem jest wapień, piaskowiec czy twarda magma albo granit.

Jakie efekty daje uprawianie boulderingu?

Bouldering to trening wszystkich mięśni i stawów. Zwiększa wytrzymałość na wysiłek i poprawia rzeźbę ciała. Uczy koncentracji uwagi i wytrwałości w osiąganiu celu. Pomaga walczyć z lękiem wysokości. Sukcesy w tej dyscyplinie wzmacniają pewność siebie i poczucie własnej wartości. Osoby regularnie uprawiające głazownictwo twierdzą, że to świetny sposób na odstresowanie się, bo podczas treningów zapomina się o codziennych problemach.

Zobacz też:  Speed hiking - na czym polega i jaki sprzęt jest wymagany?

Bouldering to kompleksowy trening ciała i umysłu – wysiłek, który sprawia wielką przyjemność. Walka z ograniczeniami ciała i zniechęceniem. Chcesz spróbować swoich sił w pokonywaniu baldów? Pamiętaj, że wypady do boulderowni i wyjazdy na skałki potrafią niemal uzależnić. Na szczęście to zdrowy nałóg, korzystny zarówno dla ciała, jak i dla duszy. Przeczytaj także o wspinaczce wysokogórskiej i wspinaczce bez zabezpieczenia.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts