Szumawa – dla miłośników aktywnego wypoczynku. Z czego słynie czeski i niemiecki region turystyczny?

Szumawa jest pasmem górskim leżącym na pograniczu Czech, Niemiec i Austrii. W 1990 roku obszar ten został uznany przez UNESCO za Rezerwat Biosfery. W 1991 utworzono park narodowy. Dlaczego Szumawa jest tak niezwykłym regionem? Przeczytaj!
szumawa

Szumawa rozciąga się na 120 km, oddzielając Czechy od Bawarii i Austrii. Po stronie czeskiej Szumawa zajmuje 1671 km² i niemal cały ten obszar podlega ochronie, częściowo jako park narodowy, a częściowo jako obszar chronionego krajobrazu. Szumawa Bawarska zwana także Bawarskim Lasem Tylnym to teren o powierzchni 1029 km². Również tutaj został utworzony park narodowy. Szumawa to popularny kierunek turystyczny słynący nie tylko z wyjątkowo atrakcyjnych krajobrazów, ale licznych szlaków pieszych, rowerowych czy narciarskich. Szumawa nazywana jest zielonym dachem Europy lub płucami Europy Środkowej. Nic w tym dziwnego, skoro niemal w 80% teren porastają lasy. Szumawa jest miejscem, które szczególnie pokochali miłośnicy aktywnego wypoczynku i dzikiej przyrody. Odpowiadamy dlaczego!

Szumawa – czeski region turystyczny

Szumawa czeski region turystyczny

Obszar Chronionego Krajobrazu Szumawa zaliczany jest do najcenniejszych w Europie i jako taki został uznany za Rezerwat Biosfery. Jest to najbardziej rozległy zalesiony obszar w Europie Środkowej – porastają go głównie świerki i jodły mające 300 i 400 lat oraz buki. Pięknym leśnym reprezentantem jest Boubínský Prales leżący na południowo-wschodnim stoku góry Boubína.

Park Narodowy Szumawa zamieszkują głównie rysie, wydry i sowy. Pierwszy rezerwat przyrody powstał na tamtejszym terenie już w 1858 roku, a jego założycielem był Adolf Schwarzenberg. Najwyższym szczytem jest góra Plechý wznosząca się na wysokość 1378 m n.p.m. To w jej okolicy leży jezioro polodowcowe Plešné. Na terenie czeskiej Szumawy znajduje się kilka istotnych cieków i zbiorników wodnych: rzeki Wełtawa i Wydra, największe jezioro Czech, Lipno (tzw. czeskie morze), Černé i Čertovo. Obszar skrywa również inną cenną formację przyrodniczą – torfowiska. Do najbardziej znanych należą Chałupská Slať i Tříjezení Slať. Szumawa to nie tylko piękne widoki, ale miejsce, gdzie kwitnie turystyka.

Zobacz też:  Tatry Zachodnie – najwyższe szczyty, najlepsze szlaki i najciekawsze atrakcje

Czeska Szumawa – szlaki, aktywność

Czeska Szumawa szlaki aktywność

Czeska Szumawa to prawdziwy raj dla turystów. Nie sposób się tu nudzić, ponieważ możliwości aktywnego spędzenia czasu jest naprawdę sporo. Dla osób lubiących spacery i górskie wędrówki przygotowano liczne szlaki piesze i ścieżki edukacyjne. Najstarsza ścieżka edukacyjna pochodzi z 1967 roku i mierzy aż 14 km (Medvĕdí Stezka). Miłośnicy jazdy na jednośladach znajdą tu wiele tras rowerowych, po których mogą poruszać się także z najmłodszymi. Na tym jednak nie koniec – obecność rzek i jezior sprawiła, że Szumawa jest także miejscem dla osób uprawiających sporty wodne jak kajakarstwo, żegluga czy windsurfing. W Republice Czeskiej jest również kilka sztucznych zbiorników wodnych.

Szumawa to także kierunek wybierany przez miłośników sportów zimowych. Funkcjonujące ośrodki zachęcają narciarzy do spędzenia urlopu. Przybywają tu turyści zagraniczni, ale także miejscowi narciarze biegowi czy zjazdowi. Każdego dnia pociąg z Pragi przywozi chętnych do aktywnego spędzenia czasu.

Atrakcje czeskiej Szumawy

Atrakcje czeskiej Szumawy

Dla wielu turystów czeskie góry to przede wszystkim Karkonosze. Warto jednak pamiętać, że Szumawy dostarczają wielu wrażeń i są niezwykłym miejscem na mapie Czech. Co warto zobaczyć będąc w tej uroczej krainie?

  • miejscowość Kasperskie Hory ze swoimi muzeami: Muzeum Motocykli, Muzeum Szumawy, Muzeum Parku Narodowego Szumawa, wystawa czeskich zabawek. Warto również zajrzeć na rynek, by zwiedzić renesansowy ratusz;
  • miasteczko Vimperk leżące na obrzeżach Szumawy z zamkiem, w którym mieści się muzeum oraz winiarnia, a także zabytkowym kościołem Nawiedzenia NMP;
  • kurort Żelazna Ruda z kolejką linową oferujący niezapomniane widoki;
  • miasto Krumlov położone w dolinie Wełtawy, odwiedzane równie często jak Praga, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO z uwagi na liczne średniowieczne zabytki.

Czeski Krumlov

Krumlov to niewielkie, lecz niezwykle urokliwe miasteczko, najważniejsze w tej części Czech, uznawane za najpiękniejsze na tzw. Linii Miast Róży. Nad miastem góruje zamek z charakterystyczną wieżą, mostem zwodzonym, dziedzińcami, magazynem soli, piwnicami. Warto przespacerować się po ogrodach zamkowych i wypić czeskie piwo w przyzamkowej gospodzie. Kolejnym punktem podczas zwiedzania powinien stać się urokliwy rynek z ratuszem i Muzeum Narzędzi Tortur. W centrum miasteczka toczy się życie kulturalne, turyści oblegają restauracje i puby, zaopatrują się w pamiątki z Szumawy. Warto zajrzeć do kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP, którego podziemia skrywają katakumby z zachowanymi mumiami. To miasto w południowym rejonie Czech to prawdziwa perełka na mapie kraju.

Zobacz też:  Góry towarne – gdzie się znajdują? Dlaczego warto tam pojechać?

Szumawa Bawarska

Bawarska Szumawa zajmuje teren o powierzchni 1029 km², a tutejsze szczyty sięgają około 1400 m n.p.m. W 1970 roku został tu założony Park Narodowy Lasu Bawarskiego, którego zadaniem jest ochrona obszaru najcenniejszego przyrodniczo. Zimą Las Bawarski staje się ważnym ośrodkiem narciarstwa biegowego. Nie brak tu również szlaków pieszych i rowerowych, które zachęcają osoby szukające sposobów na aktywny wypoczynek. Co warto zobaczyć po niemieckiej stronie Szumawy?

  • na terenie Parku Narodowego Lasu Bawarskiego znajduje się aż 56 punktów widokowych i wież, z których można dostrzec nawet Alpy;
  • warto skorzystać z organizowanych wycieczek tematycznych np. śladami Nietzschego lub tropem niedźwiedzi, lub rysiów;
  • atrakcją jest szklany chodnik o długości 99 km, a także zwiedzanie huty szkła, poznawanie historii lokalnego przemysłu szklarskiego;
  • wspinaczka na najwyższe szczyty Grosser Arber i Einödriegel z utworzoną przestrzenią dla łuczników i sąsiedni szczyt Geisskopf z Bike Parkiem.

Szumawa Bawarska to liczne ośrodki narciarskie np. Bischofsmais w Dolnej Bawarii w samym sercu Lasu Bawarskiego, Bodenmais, Lohberg, Neureichenau, Sonnen, Waldkirchen o bogatej historii i z licznymi zabytkami oferujące liczne trasy narciarskie i tory saneczkowe, 

Szumawa – wyprawa do niezwykłej krainy

Szumawa jest popularnym kierunkiem turystycznym, dlatego nie musisz się obawiać o bazę noclegową czy zaplecze gastronomiczne – jest naprawdę dobrze rozwinięta, znajdziesz tu hotele, pensjonaty, kwatery prywatne, restauracje (skosztuj dziczyzny i popularnych dań z kapusty) i puby.

Malownicza sceneria, gęsta sieć szlaków pieszych, rowerowych, narciarskich, smaczna kuchnia, zabytki architektury to atrakcje, z których naprawdę warto skorzystać. Na wyjeździe przyda ci się pojemny plecak i buty trekkingowe, zwłaszcza jeśli planujesz długie wędrówki. Przygotuj sobie także odpowiedni strój – bluzę, kurtkę przeciwdeszczową, czapkę czy preparat przeciw insektom, jeśli wybierasz się na letni urlop. Niezbędne akcesoria i ubiór znajdziesz w sklepach Decathlon.

Zobacz też:  Góry Kamienne – najwyższe szczyty, najpiękniejsze szlaki turystyczne

Szumawa to niezwykłe miejsce, które zachwyca pięknem przyrody. Obszar obejmujący tereny trzech państw zachęca turystów dobrze przygotowanym zapleczem. Jeśli szukasz miejsca, w którym odpoczniesz, a jednocześnie nie będziesz narzekać na brak aktywności, zaplanuj urlop pod zielonym dachem Europy. Skorzystaj z uroków natury i spędź wyjątkowy czas w wyjątkowym miejscu!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts