Najwyższe góry w Polsce – poznaj Polskie szczyty

W Polsce nie brak miłośników górskich sportów i wędrówek. I choć ukształtowanie naszego kraju nie jest typowo górzyste, mamy się czym pochwalić. Polskie góry dzielą się na trzy łańcuchy, na które składa się aż 46 pasm. Poznaj najwyższe góry w Polsce i najwyższe szczyty!
najwyższe góry w polsce

Urlop w Polsce? Obok nadmorskich kurortów to właśnie góry przyciągają największe rzesze turystów, zresztą niezależnie od pogody. W górach zawsze jest co robić i wiedzą o tym doskonale miłośnicy górskich wędrówek, rowerowych wycieczek czy zimowego szaleństwa. W górach znajdziesz wszystko – piękne krajobrazy, dziką naturę, zabytki architektury, ciszę i spokój. Wystarczy wybrać odpowiedni kierunek i wyruszyć na wyprawę. Pamiętaj, że polskie góry to niezwykła różnorodność, wszak nie brak tu trudnych szlaków, miejsc niemal dzikich, ale także odpowiednich na wyprawy z dziećmi, z łagodnymi podejściami i dydaktycznymi ścieżkami. Poniżej przypominamy, jak nazywa się najwyższy szczyt w Polsce, co warto zobaczyć w Górach Świętokrzyskich czy w Karpatach. Opowiadamy, co mają do zaoferowania i dlaczego choć raz trzeba zobaczyć najwyższe góry w Polsce!

Najwyższy szczyt Polski – co musisz wiedzieć?

Najwyższe góry w Polsce góry

Jak już wiesz, przez teren Polski biegną trzy łańcuchy górskie  – Góry Świętokrzyskie, Karpaty i Sudety. W ich skład wchodzą liczne, mniejsze pasma górskie. Karpaty należą do największych gór w Europie Środkowej i ciągną się przez teren aż 8 państw. Ich najwyższym szczytem jest Gerlach leżący na Słowacji. Po polskiej stronie najwyższym pasmem są Tatry z królującymi nad innymi szczytami Rysami o wysokości 2499 m n.p.m. Poza nimi w polskich Karpatach wyróżniono jeszcze 11 innych pasm górskich.

Rysy wznoszą się ponad 1100 m nad powierzchnię Morskiego Oka, a wiodą na nie dwa szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności. Za łatwiejszą uchodzi trasa biegnąca od strony słowackiej, za trudniejszą natomiast droga prowadząca od Czarnego Stawu. Ten szlak polecany jest turystom z większym doświadczeniem i lepszą kondycją. Na sam szczyt turyści wchodzą, korzystając z przygotowanych łańcuchów ułatwiających wspinaczkę.

Karpaty i ich pozostałe pasma górskie

Najwyższe góry w Polsce karpaty

Wspominaliśmy, że Karpaty to łańcuch składający się z 12 pasm górskich. Poza Tatrami to Pieniny, Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Żywiecki, Beskid Makowski, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Beskid Niski, Gorce, Bieszczady, Góry Sanocko-Turczańskie. Na liście najwyższych szczytów w łańcuchu Karpat po stronie polskiej należy zapisać:

  • Babią Górę (1723 m n.p.m) leżącą w Beskidzie Żywieckim;
  • Tarnicę (1346 m n.p.m) wznoszącą się w Bieszczadach;
  • Turbacz (1413 m n.p.m) górujący nad Gorcami;
  • Radziejową (1267 m n.p.m) najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego;
  • Skrzyczne (1257 m n.p.m), którego wierzchołek dominuje w Beskidzie Śląskim;
  • Mogielnicę (1170 m n.p.m) pnącą się ponad cały Beskid Wyspowy;
  • Wysokie Skałki (1050) dominujące nad pasmem Pienin;
  • Lackową (997 m n.p.m) wznoszącą się ponad Beskid Niski;
  • Czupel (930 m n.p.m) w Beskidzie Małym;
  • Mędralową (1169 m n.p.m) w Beskidzie Makowskim;
  • Jaworniki (908 m n.p.m) w Górach Sanocko-Turczańskich.
Zobacz też:  Góry Świętokrzyskie - 6 najciekawszych atrakcji

Wędrówka w Góry Świętokrzyskie

Najwyższe góry w Polsce góry świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie to najstarsze góry w Polsce, powstałe około 500 lat temu. Oprócz tego są jednymi z najstarszych łańcuchów górskich w Europie. Cały łańcuch składa się z 19 pasm, z których każde może się pochwalić swoim własnym królującym nad innymi szczytem. Najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich to Łysica wznosząca się na 614 m wysokości. Aby dostać się na górę, należy obrać czerwony szlak wiodący z miejscowości Święta Katarzyna. Przed rozpoczęciem wędrówki warto zatrzymać się przy klasztorze Sióstr Bernardynek, którego historia sięga setek lat wstecz. Droga na górę to również wędrówka śladami Stefana Żeromskiego, którego śladów bytności możesz poszukać w malutkiej kapliczce Janikowskich. Góry Świętokrzyskie to także najstarszy park narodowy chroniący prastarą jodłową puszczę i buczynę karpacką.

Sudety – drugi najstarszy polski łańcuch górski

Najwyższe góry w Polsce sudety

Sudety leżą w Polsce, Czechach, Niemczech. Najwyższym szczytem Sudetów po stronie polskiej jest Śnieżka o wysokości 1603 m n.p.m. Przy ładnej pogodzie z wierzchołka góry można podziwiać piękne widoki. Wchodząc na sam wierzchołek, pamiętaj, że zdobywasz nie tylko jeden ze szczytów należących do Korony Gór Polski, ale również Korony Gór Europy! Co więcej, to właśnie na tej górze znajduje się najbardziej charakterystyczna budowla górska  – Obserwatorium Meteorologiczne. Szlaki na Śnieżkę wychodzą z Karpacza i spotykają się przy schronisku Dom Śląski. Stąd już tylko około 40 minut dzieli cię od podziwiania panoramy ze szczytu. W zależności od kondycji, preferencji, czasu, jakimi dysponujesz, możesz wybrać trasę najbardziej dogodną. Każda oferuje swoje atrakcje i pokazuje ci najpiękniejsze fragmenty Sudetów.

Sudety i ich pasma górskie

Najwyższe góry w Polsce sudety pasmo

Sudety powstały z 15 pasm górskich, z których najrozleglejsze są Karkonosze ciągnące się przez około 40 km. To właśnie w tym paśmie leży wspomniana Śnieżka. Sudety Środkowe biegną wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Pozostałe pasma wraz z ich najwyższymi szczytami to:

Zobacz też:  Tatry - 10 najpiękniejszych szlaków. Górskie trasy Podhala i TPN

Najwyższe szczyty w Polsce  – dlaczego warto zdobywać?

Najwyższe góry w Polsce szczyty

Pomysł ustanowienia Korony Gór Polskich narodził się w roku 1997. Głównym założeniem było popularyzowanie obszarów górskich Polski, a także przyciągnięcie turystów w miejsca inne niż Tatry i ich najwyższy szczyt. Turyści zapuszczający się również w inne zakątki kraju mieli poznać kolejne rejony Polski, ich historię, piękno, przyrodę i kulturę żyjących tam mieszkańców. Do dziś idea cieszy się popularnością i mimo wielu nieścisłości czy błędnych pomiarów, wędrowcy wciąż wspinają się na kolejne szczyty, zdobywają pieczątkę i robią pamiątkową fotografię. Dzięki kolejnym wycieczkom w polskie góry mają możliwość poznania całego bogactwa poszczególnych pasm. Wędrówki przez malownicze doliny, strome lub łagodne podejścia na szczyty, górskie potoki, pomniki przyrody, rzadkie okazy flory i fauny to tylko niektóre atrakcje czekające na wędrowców.

Tatry i wejście na Rysy. Przygotowanie do wyjazdu

Najwyższe góry w Polsce tatry

Jeśli chcesz zdobyć najwyższy szczyt gór polskich, musisz się odpowiednio przygotować. Pamiętaj, aby wyjść wcześnie rano, dzięki czemu możesz uniknąć tłumów na szlaku. Wcześniej sprawdź także prognozę pogody i wybierz trasę, którą chcesz podejść na Rysy. Pamiętaj, że składają się one z trzech wierzchołków. Najwyższy położony jest na Słowacji, niższy, północny leży na granicy polsko-słowackiej, najwyższy znajdujący się po stronie Polski mierzy 2499 m n.p.m.
Jeśli jesteś zdecydowany zdobyć Rysy, zaopatrz się przede wszystkim w odpowiednie obuwie. Buty powinny sięgać za kostkę i dobrze trzymać nogę. Dobrze, by miały antypoślizgową podeszwę. Warto zabrać ze sobą rękawice, a także nieprzemakalną kurtkę z kapturem. Pogoda może zaskoczyć, dlatego warto się zabezpieczyć. Całą wyprawkę znajdziesz w sklepie Decathlon, m.in.:

  • plecak;
  • buty;
  • nakrycie głowy;
  • bieliznę termiczną.

Gdy masz już wszystko, możesz planować podróż.
Wejście na szczyt zawsze wymaga przygotowania. Wędrówki po górach mają dostarczyć niezapomnianych wrażeń, przyjemności, a ty masz się delektować pięknem gór. Nie pozwól, by coś zepsuło twój plan. Weź plecak, wygodne ubranie i ruszaj zdobywać kolejne najwyższe góry w Polsce.

Zobacz też:  Śnieżne Kotły pod Łabskim Szczytem i ich wielkie tajemnice

Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts