Tatry Bielskie – najwyższe szczyty, najlepsze szlaki i najciekawsze atrakcje

ę więcej o tutejszych szlakach i górach!
tatry bielskie

Jeśli marzy ci się zdobywanie najwyższych szczytów Tatr Bielskich, to raczej się rozczarujesz. Na Hawrań, Płaczliwą Skałę, Murań czy wierzchołek Szalonego Wierchu nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Ogólnodostępne trasy przecinają głównie tatrzańskie kotliny, polany i doliny – np. Dolinę Kieżmarską, Gałajdówkę czy Dolinę Zadnich Koperszadów. Pomimo dość ubogiej sieci tras Tatry Bielskie pozostają niezwykle atrakcyjne dla turystów. Piękne panoramy na szczyty Tatr Wysokich z punktów widokowych czy bogactwo zasobów przyrodniczych robią niezapomniane wrażenie. Bliskie spotkania z kozicami czy świstakami to tutaj coś naturalnego!

Granica Tatr Bielskich (Przełęcz pod Kopą, Magura Spiska i Kotlina Popradzka)

Granica Tatr Bielskich
Fot. Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Tatry Bielskie (po słowacku Belanské, Bielské, Belianskie lub Belianske Tatry) stanowią ok. 9% łącznej powierzchni całych Tatr. Kolejne szczyty wypiętrzają się wzdłuż linii lekko odchylonej od osi wschód-zachód. Całe pasmo jest położone poprzecznie w stosunku do głównej grani Tatr Wysokich. Oddzielają je od siebie walne doliny – Kieżmarska i Przednich Koperszadów. Przełęcz pod Kopą to najwyższy punkt tej geologicznej granicy, który znajduje się dokładnie pomiędzy Tatrami Bielskimi i Wysokimi. Pozostałe części graniczne to:

  • Dolina Jaworowa;
  • Dolina Zadnich Koperszadów;
  • Magura Spiska:
  • Dolina Goliasowska;
  • Zdziarska Przełęcz;
  • Kotlina Popradzka.

Całe Tatry Bielskie stanowią obszar ochrony ścisłej – nie wolno schodzić z wytyczonych szlaków, część dawnych tras dla turystów zamknięto. W tej części Tatr słowackich całkowicie zabroniona jest wspinaczka skalna. Pasmo charakteryzuje się wyraźnie bujniejszą roślinnością, niż w pozostałych częściach łańcucha górskiego. Lokalny krajobraz kształtowały lodowce, w mniejszym stopniu zjawiska krasowe. Do najciekawszych, najcenniejszych i najpiękniejszych miejsc Tatr Bielskich z pewnością należą:

  • Jaskinia Strzystarska;
  • Jaskinia Bielska na zboczach Kobylego Wierchu;
  • kaskady i rzeczne dolinki na polodowcowych ciekach wodnych:
  • Bielskiego Potoku;
  • Białej Wody Kieżmarskiej;
  • Jaworowego Potoku.

Najwyższy szczyt w słowackich Tatrach Bielskich

Najwyższy szczyt w słowackich Tatrach Bielskich
Fot. Dessmi via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Od 1978 r. i zamknięcia żółtego szlaki pozostaje niedostępny dla turystów. Podobnie jak pozostałe, główne szczyty zachodniej części Tatr Bielskich, znajduje się na obszarze ochrony ścisłej. Nawet jeśli nie wszystkie leśne ścieżki zdążyły zarosnąć, lepiej nie ryzykować mandatu – strażnicy na Słowacji nie są tak pobłażliwi, jak służby rodzimego TPN-u. W bliskim sąsiedztwie Hawrania znajdują się m.in.:

  • Nowy Wierch (2009 m n.p.m.);
  • Płaczliwa Skała, Ždiarska Vidla (2142 m);
  • Murań (1890 m).
Zobacz też:  Alpy - góry dla narciarzy. Gdzie najlepiej uprawiać zimowe sporty?

Wschodnie partie szczytowe również są zamknięte dla ruchu turystycznego. Po drugiej stronie Szerokiej Przełęczy Bielskiej (Široké sedlo), która na wysokości 1826 m n.p.m. rozdziela Tatry Bielskie, leżą wierzchołki takich szczytów, jak:

  • Szalony Wierch, czyli Hlúpy vrch (2061 m);
  • Bujaczy Wierch (1946 m);
  • Zadnie Jatki (2020 m);
  • Skrajne Jatki (2012 m);
  • Pośrednie Jatki (1980 m).

Tatry Bielskie – wybrane szlaki turystyczne. Dolina Kieżmarska, Jaworzyna Tatrzańska

Tatry Bielskie wybrane szlaki turystyczne
Fot. Kristo via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Choć grań Tatr Bielskich jest niedostępna – i nic nie wskazuje na to, by w przyszłości miało się to zmienić – to nadal są tu niezwykle malownicze zakątki, które warto odwiedzić. Wielu miłośników górskich wycieczek poleca wybrać się na Szalony Przechód, znany także jako Głupi Przechód lub Vyšné Kopské sedlo. Co jest na trasie z miejscowości Zdziar do schroniska nad Zielonym Stawem, przez Szeroką Przełęcz Bielską i Dolinę Białych Stawów? Znajduje się tam kilka punktów widokowych, z których rozpościerają się fantastyczne widoki, m.in. na efektowne szczyty Tatr Wysokich:

Taka wędrówka czerwonym szlakiem trwa ok. 5:30–7 h, do pokonania jest 11,7 km w jedną stronę. Poniżej inne warianty górskich wycieczek w Tatry Bielskie z krótkimi opisami tras:

  1. Z Tatrzańskiej Kotliny do Jaworzyny Tatrzańskiej – 19,4 km, 8–10 h. Na początek zielonym szlakiem do Schroniska pod Szarotką (Chata Plesniviec), dalej tą samą drogą nad Wielki Biały Staw przez Dolinę Kieżmarską (nazywaną także Doliną Białej Wody Kieżmarskiej). Na rozwidleniu wspólnym odcinkiem niebieskiej i czerwonej odnogi aż do Przełęczy pod Kopą. Dalej niebieski szlak prowadzi przez Dolinę Zadnich Koperszadów i Polanę pod Muraniem celu. Na niektórych mapach końcowa miejscowość figuruje pod nieco zmienioną nazwą (Tatrzańska Jaworzyna).
  2. Spod Średnicy do Tatrzańskiej Łomnicy – 18,7 km, 8:45–11:30 h. Początek przy ośrodku narciarskim Strednica, szlakiem zielonym wejście w Dolinę Mąkową. Na skrzyżowaniu w czerwoną odnogę, kierunek południowy. Trasa biegnie wzdłuż górskiego strumienia, na którym znajduje się kameralny wodospad. Kontynuuj wędrówkę szlakiem czerwonym do Wielkiego Białego Stawu, gdzie odbijasz w niebieską ścieżkę do osiedla/osady Matlary. Do centrum Tatrzańskiej Łomnicy prowadzi żółty szlak, który przy hotelu Grand przechodzi w nitkę zieloną.
Zobacz też:  Góry w Polsce – najważniejsze pasma górskie, szczyty i atrakcje w polskich górach

Chcesz cieszyć się pięknymi widokami na Tatry? Zadbaj o przygotowania do górskiej wyprawy!

Zadbaj o przygotowania do górskiej wyprawy

Porządne buty trekkingowe to podstawa. Na szlaku przyda się także wysokiej jakości odzież turystyczna. Pogoda w górach może zmienić się w każdej chwili! Przed wyjazdem w Tatry Bielskie warto odwiedzić Decathlon, gdzie zaopatrzysz się również w:

  • kijki trekkingowe;
  • ochronne stuptuty;
  • czapki, kapelusze i inne nakrycia głowy;
  • plecak turystyczny;
  • pokrowce i akcesoria do plecaków.

Parking pod Strednicą i Chata Plesniviec to doskonałe punkty wypadowe na wycieczki w Tatry Bielskie. Takie opinie powtarza wielu turystów, którzy mieli niekłamaną przyjemność spędzić tutaj trochę więcej czasu. Jeśli nie chcesz przekraczać granicy ze Słowacją samochodem (lub innym środkiem transportu), pamiętaj o dużym parkingu na przygranicznej Łysej Polanie. Dojedziesz tu przez Bukowinę Tatrzańską, Drogą Oswalda Balzera – czyli DW 960. Z Zakopanego kursuje regularna linia autobusowa pod Palenicę Białczańską. Tatry Bielskie czekają!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts