Góry Kantabryjskie – dlaczego warto wybrać się tu na trekking?

Góry Kantabryjskie leżą w północnej części Hiszpanii. Opadają stromo ku Zatoce Biskajskiej. Na południowym wschodzie graniczą z Górami Iberyjskimi. Najwyższe wzniesienie, Torre de Cerredo ma wysokość 2648 m n.p.m. Sprawdź, co oferują Góry Kantabryjskie!
Góry Kantabryjskie

Góry Kantabryjskie ciągną się przez 500 km od zachodniego krańca Pirenejów aż do Galicji. Obszar ten charakteryzuje łagodny klimat morski, co oznacza, że lata są gorące, a zimy ciepłe. Kantabria jest niesamowitym miejscem, gdzie można w tym samym dniu kąpać się w morzu i jeździć na nartach! Sezon turystyczny trwa tu niemal przez cały rok. To jeden z powodów, dla których warto wybrać się właśnie w miejsca, które opiszemy.

Szlaki w Górach Kantabryjskich

Góry Kantabryjskie droga

Góry Kantabryjskie to wiele ciekawych i różnorodnych szlaków do przejścia. Podczas wędrówki możesz przejść przez malownicze wąwozy, zajrzeć do prehistorycznych jaskiń, w których wciąż widnieją naścienne malowidła, a nawet przejść trasą po moście zamontowanym na stromej skale i podziwiać piękne krajobrazy. Tarasy widokowe, kolejki górskie, starożytne miasta, trasy wykute w skałach to część atrakcji, które czekają na turystów. Do wyboru masz wiele ciekawych tras:

  • trasa wychodząca z miasta Huesca, która biegnie przez pasma Sierra de Guara ze szczytami dochodzącymi do wysokości 2078 m n.p.m.;
  • droga przez mosty wychodząca z Montfalco, która prowadzi do Congost de Mont Rebey;
  • szlak Faja de las Flores („pas kwiatowy”) w Parku Narodowym Ordesa y Monte Perdido; trasa jest skomplikowana, a różnice wysokości sięgają 1000 metrów;
  • trasa Ruta del Cares to 11 km szlaku wykutego w skale, który prowadzi od Ponsebos do Cain;
  • Kanał Urdon to dość trudny szlak zbudowany w skale; droga rozpoczyna się w Tresviso, skąd trzeba zejść do źródła rzeki Urdon.

Góry Kantabryjskie – Picos de Europa, czyli „Szczyty Europy”

Góry Kantabryjskie mgła

Pasmo górskie w północnej Hiszpanii, czyli Picos de Europa, to obszar chroniony. Utworzono tu Park Narodowy – jeden z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych parków w Europie, a jednocześnie pierwszy taki w Hiszpanii. To miejsce, które stało się ostoją wielu gatunków zwierząt – wilków, dzików, niedźwiedzi brunatnych. Utworzono w nim również specjalną strefę ochronną dla ptaków, którym grozi wyginięcie. Jest wśród nich np. sęp. To tu mieści się restauracja, w której serwowane są regionalne potrawy.

Zobacz też:  Trekking – Madera i Porto Santo. Co portugalskie wyspy zaoferują wspinaczom?

Warto zajrzeć także do klasztoru Santo Toribio, który jest miejscem pielgrzymek ludności hiszpańskiej. Znajduje się tu fragment krzyża, na którym ukrzyżowano Jezusa. Picos de Europa został uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery. To miejsce idealne do pieszych wędrówek. Jeśli jednak brak ci kondycji, możesz skorzystać z tamtejszej kolejki górskiej.

Góry Kantabryjskie – o czym należy pamiętać?

Góry Kantabryjskie widok

Góry Kantabryjskie to teren skalisty, dlatego podstawą są dobrze dobrane buty trekkingowe. Twoje stopy szybko odczują zmęczenie, dlatego zadbaj o odpowiednią wkładkę amortyzacyjną i wyższą cholewkę. But powinien chronić kostkę. Ważne jest także, aby był wykonany z oddychających materiałów – stopa powinna być sucha nawet po wielu godzinach marszu. Jeśli nie masz stosownego obuwia, zajrzyj do sklepów sieci Decathlon, w którym znajdziesz modele dla całej rodziny, a także odzież trekkingową i plecaki turystyczne.

Góry Kantabryjskie to wyjątkowe miejsce na mapie Hiszpanii. Możesz mieć pewność, że nie brak tu atrakcji, a ty będziesz mieć niejedną możliwość dopasowania rodzaju aktywności.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts