Breithorn ma 5 wierzchołków. Jest zatem jednym z większych i jednym z najwyższych masywów alpejskich. Wszystkie szczyty mają wysokość powyżej 4100 m n.p.m., a najwyższy Breithorn Zachodni (4165 m n.p.m.) uważany jest za najłatwiejszy do zdobycia. Breithorn leży na pograniczu Alp Pennińskich i Walijskich, a zarazem na granicy Włoch i Szwajcarii. Na mapie Alp z jednej strony Breithornu widać szczyt Matterhornu, a z drugiej masywy Mont Blanc i Monte Rosa. Wyobraź sobie zatem panoramę z Breithornu! Co więcej, masyw jest oddalony od najbliższych schronisk o zaledwie 3-5 godzin marszu, w zależności od pogody i kondycji turystów. Adrenalinę potęguje fakt, że szlak wejściowy prowadzi przez imponujący lodowiec.
Wyprawa na Breithorn. Punkty startowe po szwajcarskiej i włoskiej stronie
Dużym powodzeniem cieszy się szlak wejściowy od strony szwajcarskiego kurortu Zermatt. To dlatego, że kolejką zębatą na Klein Matterhorn można dojechać z miasteczka aż do stacji wyciągów Breithornpass na wysokości 3820 m n.p.m. Stąd po 4 godzinach marszu przez lodowiec wchodzi się na zbocze i szczyt Breithornu. Jednakże warto też rozważyć wejście od strony włoskiej od miasteczka Breuil Cervinia. Ten kameralny kurort leży w Dolinie Marmore, będącej odnogą Doliny Aosty. Jest tu o wiele spokojniej niż w komercyjnym i zatłoczonym Zermatt. Kolejną zaletą są niższe ceny w pensjonatach i schroniskach. Wielu turystów nocuje w namiotach, jako że Włosi nie przywiązują większej wagi do przepisów dotyczących biwakowania poza miejscami wyznaczonymi. Najbliższym po stronie włoskiej schroniskiem w drodze na Breithorn jest Rifugio Teodulo.
Jak wygląda szlak wejściowy na Breithorn od strony włoskiej?
Jeśli chcesz bez nadmiernego wysiłku osiągnąć szczyt, skorzystaj z kolejki linowej z Cervinii na pokryty lodem szczyt Plan Maison. Stąd wygodna nartostrada prowadzi na przełęcz Teodulo (Colle del Theodulo) na której znajduje się schronisko Rifugio Teodulo. W zależności od pogody i pory doby można tu przenocować bądź tylko posilić i ruszyć na dalszą wyprawę. Szlak wiedzie przez lodowiec Plateau Rosa i przełęcz Breithornpass. Inny wariant szlaku wiedzie z Plain Manson obok jeziora Cime Bianche do schroniska Guide del Cervino i dalej przez lodowiec pod Matterhornem. Końcowy odcinek to strome podejście przez lód. Trudności to przede wszystkim szczeliny w lodowcu, śliskie lub topniejące i grząskie podłoże.
Komu można polecić wyprawę na Breithorn?
Szlak niemal pozbawiony jest elementów wspinaczki alpejskiej. Z pewnością początkujący alpiniści poradzą sobie z tym wyzwaniem. Taką wyprawę można również polecić doświadczonym turystom wysokogórskim, pod warunkiem że będą pamiętać o aklimatyzacji organizmu do alpejskich warunków. Podstawą jest też dobra kondycja, nienaganny stan zdrowia i odpowiednie wyposażenie. Przyda się szkolenie z trekkingu po lodowcach, a w przypadku osób początkujących opieka profesjonalnego przewodnika. Pogoda w Alpach, jak w każdych innych górach, bywa kapryśna. Szlak jest łatwy, ale w przypadku nagłego zamglenia i braku widoczności wędrówka może się skończyć tragicznie.
Ruszasz na wyprawę w Alpy? Skompletuj wyposażenie alpinistyczne
Bezpieczeństwo wyprawy uzależnione jest w dużej mierze od tego, czy uczestnicy posiadają odpowiednie wyposażenie. Dlatego przed wyjazdem koniecznie zrób zakupy w sklepie Decathlon. Kupisz tam cały niezbędny do trekkingu wysokogórskiego ekwipunek, w tym:
- czekan, kask, lonżę z karabinkami i linę asekuracyjną;
- buty trekkingowe i raki;
- odzież, w tym ocieplane spodnie i stuptuty, kurtkę ochronną, czapkę kominiarkę, bieliznę termiczną;
- plecak na wyprawę, karimatę, namiot;
- termos, kuchenkę turystyczną itp.
Wiesz już, dlaczego Breithorn jest jednym z najczęściej zdobywanych masywów alpejskich. Znasz najpopularniejsze punkty startowe wypraw i turystyczną bazę noclegową. Wiesz, jak się przygotować do wyjazdu. Pora zatem podjąć nowe wyzwanie i zmierzyć się z potęgą Alp. Powodzenia!
Może Cię także zainteresować:
- Monte Rosa. Najpiękniejszy widok w Szwajcarii. Wejście na szczyt
- Matterhorn – najwyższy szczyt Szwajcarii. Najszybsze wejście
- Marmolada. Góra zwana „królową Dolomitów”. Cena wjazdu, szlak
- Triglav – najwyższy szczyt Słowenii. Co zabrać? Jaki szlak jest najłatwiejszy?
- Sassolungo – kolejką czy na piechotę? Szlak w Dolomitach