Czorsztyn – zamek i Jezioro Czorsztyńskie. Poznaj wszystkie najciekawsze atrakcje!

Czorsztyn to jedna z najbardziej malowniczo położonych wsi w polskich górach. Turyści mogą podziwiać stąd widoki na Pieniny oraz Gorce, a także położone w oddali Tatry. W samej miejscowości również nie brakuje atrakcji, więc warto zatrzymać się tu na dłużej.
czorsztyn

Gmina Czorsztyn to prawdziwa perełka polskich gór. W okolicy nie brakuje ciekawych miejsc – bezcenne zabytki sąsiadują z nowoczesnymi turystycznymi atrakcjami. Wszystko to jednak doskonale ze sobą współgra, nie ma więc poczucia dysharmonii. Jeśli dodamy do tego wspaniałą górską przyrodę, otrzymamy opis miejsca, które może śmiało konkurować z popularnymi tatrzańskimi kurortami.

Czorsztyn – dlaczego warto tu przyjechać?

Czorsztyn dlaczego warto tu przyjechać

Dlaczego warto odwiedzić Czorsztyn? Miejscowość stanowi znakomitą bazę wypadową dla osób, które planują zarówno aktywny wypoczynek, jak i korzystanie z okolicznych atrakcji turystycznych. Jej dużym atutem jest lokalizacja: wieś Czorsztyn położona jest w województwie małopolskim, na skraju Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, pomiędzy Pieninami a Gorcami, nad samym Jeziorem Czorsztyńskim, w sąsiedztwie Pienińskiego Parku Narodowego. Dobrze rozwinięta infrastruktura, oferująca noclegi w klimatycznych pensjonatach, jak też domkach z widokiem na góry, sprawia, że można zatrzymać się tu na dłużej – naprawdę warto to zrobić!

Najważniejsze zabytki okolicy – zamek w Czorsztynie

Najważniejsze zabytki okolicy zamek w Czorsztynie

Najbardziej charakterystycznym obrazkiem, jaki kojarzy się z Czorsztynem, są ruiny zamku, które odbijają się w tafli jeziora. Zamek Czorsztyn to obecnie jedna z największych atrakcji miejscowości. Utrzymany jest w formie trwałej ruiny – turyści mogą tam zwiedzać m.in. pozostałości po zamku średnim i górnym oraz renesansową basztę Baranowskiego. Zabudowania stanowią znakomity punkt widokowy. Przed oczami turysty rozciąga się wspaniała panorama Podhala, Gorców oraz Pienin Spiskich i Czorsztyńskich. Wstęp na zamek jest płatny. Warto wcześniej sprawdzić godziny otwarcia, które zmieniają się w zależności od sezonu. Latem można zwiedzać go codziennie między 9:00 a 18:00.

Zobacz też:  Najtrudniejsze szlaki w Tatrach. Tatry Polskie wysokie najtrudniejsze szlaki turystyczne.

Zamek w Niedzicy – czy warto zobaczyć?

Zamek Dunajec w Niedzicy jest zachowany w o wiele lepszym stanie niż warownia w Czorsztynie. Powstał w pierwszej połowie XIV wieku i aż do 1945 roku pozostawał w rękach jednego z węgierskich rodów magnackich. Można tam zwiedzać zamek, wozownię oraz spichlerz – bilety dostępne są w kasach biletowych oraz online. Pomiędzy Czorsztynem a Niedzicą kursują statki, którymi można wygodnie przeprawić się na drugi brzeg zalewu. Rejs to kolejny gwóźdź programu podczas pobytu w Czorsztynie.

Wodna przygoda – Jezioro Czorsztyńskie i zapora

Wodna przygoda Jezioro Czorsztyńskie i zapora

Jezioro Czorsztyńskie to kolejna atrakcja okolicy. Mimo że doskonale wpisuje się w panoramę, nie jest dziełem natury. To sztuczny zbiornik wodny, który powstał w wyniku wybudowania zapory na rzece Dunajec. Obecnie zbiornik czorsztyński spełnia funkcje retencyjne, a do tego jest miejscem rekreacji. Po jego tafli mkną żaglówki, można również wynająć kajak i zorganizować spływ. Pomiędzy przeciwległymi brzegami jeziora regularnie pływają statki, z których korzystają turyści chcący zwiedzać zamki. Atrakcję stanowi również zwiedzanie zapory oraz tamtejszej elektrowni wodnej. Jednak największe zainteresowanie wzbudza mural 3D „Moc Żywiołów”. Warto odszukać miejsce, które pozwala podziwiać najlepszy efekt trójwymiarowości – zostało wyraźnie oznaczone! W okolicy jest również kilka plaż, w tym plaża Pieniny w Niedzicy oraz plaża Maniowy.

Czorsztyn dla aktywnych – szlaki piesze i rowerowe

Amatorom aktywnego spędzania czasu możemy polecić sieć szlaków turystycznych, poprowadzonych u stóp Pienin. Miłośnikom dwóch kółek z pewnością spodoba się trasa dookoła Jeziora Czorsztyńskiego lub wzdłuż przełomu Dunajca. Droga Pienińska w większości biegnie po słowackiej stronie granicy i zachwyca nawet doświadczonych rowerzystów. Rowerami można dojechać do Szczawnicy, Krościenka nad Dunajcem czy Dębna Podhalańskiego. Znajduje się tam przepiękny gotycki kościółek pw. Michała Archanioła, który został wykonany w całości z drewna (bez użycia gwoździ). Jego wnętrze zdobią cudowne polichromie. Ze względu swoją wartość został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zobacz też:  Val di Sole w Trentino. Raj dla narciarzy

Turystyka piesza w Czorsztynie

Będąc w Czorsztynie, można wybrać się szlakiem czerwonym m.in. na kultowe Trzy Korony i Sokolicę – to tylko 3 godziny marszu w jedną stronę! Z kolei szalki niebieskie, zielone i żółte biegną na Lubań w Gorcach. Żółte oznaczenia prowadzą do Sromowców Niżnych. We wsi znajduje się przystań flisacka, skąd można wyruszyć na kultowy spływ Dunajcem. Atrakcję stanowią nie tylko widoki na skaliste wzgórza i majestatyczne szczyty, ale również gawędy, którymi flisacy raczą swoich pasażerów.

Co jest potrzebne podczas pieszej wycieczki?

Niezależnie od tego, czy planujesz bliższe, czy dalsze piesze wyprawy, trzeba dobrze się do nich przygotować. Warto odwiedzić sklep Decathlon, gdzie skompletujesz potrzebne akcesoria, do których należą:

  • odzież turystyczna i trekkingowa;
  • obuwie turystyczne i trekkingowe;
  • kijki trekkingowe;
  • zegarki górskie, kompasy, mapy, GPS.

Zimowe szaleństwo w Pieninach – stacja Czorsztyn-Ski

Jeśli zimowe szaleństwo, to tylko Tatry? Absolutnie nie! Znakomite warunki panują również na górze Wdżar, gdzie zimą działa ośrodek narciarski z różnorodnymi trasami zjazdowymi. Natomiast poza sezonem zimowym dostępne są tam letni tor saneczkowy oraz trasy downhillowe. Na szczyt prowadzi malownicza trasa turystyczna o niewielkim stopniu trudności. Jest idealna dla osób, które nie lubią się męczyć lub zabierają ze sobą dzieci. Nagrodą za podjęty wysiłek będzie zapierający dech w piersiach widok.

Góralska osada Czorsztyn

Na peryferiach miejscowości położony jest wyjątkowy skansen. Został zlokalizowany na półwyspie Stylchyn, a prezentuje dawne zabudowania Czorsztyna, Maniów i Kluszkowiec. Domy uratowano przed zalaniem wodami Jeziora Czorsztyńskiego. Można tam zwiedzać zarówno dawne góralskie obejścia, jak i klimatyczne pensjonaty. Kilka z nich nadal pełni swoje pierwotne funkcje i można rezerwować tam noclegi.

Tak malowniczo położona miejscowość to idealna baza wypadowa dla turystów. Można tu jeździć na rowerze, spacerować, a nawet planować dalsze wyprawy – Czorsztyn leży bowiem tuż przy granicy ze Słowacją. Z pewnością w tym miejscu nie ma czasu na nudę!

Zobacz też:  Czeski Raj – opis, dojazd, atrakcje. Co warto zobaczyć?

Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts