Pieniny zimą – przygotowanie, szlaki i atrakcje

Pieniny zimą zachwycają nutką tajemniczości, ciszą i spokojem. Już teraz poznaj je bliżej i zaplanuj wyjazd w ten wyjątkowy zakątek Polski. Jak się do niego przygotować? Sprawdź!
pieniny zimą

Pieniny, stanowiące jedno z pasm górskich Karpat, to wyjątkowo atrakcyjny obszar kraju, który każdego roku odwiedzany jest przez rzesze turystów. Stosunkowo łatwo dostępne szczyty przyciągają do tego stopnia, że – zwłaszcza w okresie wakacyjnym – do licznych punktów widokowych tworzą się długie kolejki! Pieniny zimą wyglądają zupełnie inaczej. Nadal oczywiście oferują moc atrakcji, jednak są zdecydowanie spokojniejsze i bardziej kameralne. Jeśli pragniesz zimowego odpoczynku w najlepszym tego słowa znaczeniu, to miejsce dla ciebie! Jak przygotować się na wyjazd? Jak spędzić czas na miejscu? Sprawdź! 

Pieniny zimą i nie tylko – co musisz wiedzieć o paśmie?

Pieniny zimą widok

Pieniny, jedno z pasm należących do łańcucha górskiego Karpat, rozciągają się na obszarze południowej Polski i północnej Słowacji. Wraz z innymi jednostkami tektonicznymi wchodzą w skład tzw. Pienińskiego Pasa Skałkowego. Pieniny sąsiadują z pasmami górskimi, pogórzami i kotlinami takimi jak:

  • Gorce (od północy);
  • Beskid Sądecki (od północy);
  • Magura Spiska (od południa);
  • Kotlina Orawsko-Nowotarska (od zachodu);
  • Pogórze Spisko-Gubałowskie (od zachodu).

Przełomy rzeki Dunajec rozdzielają Pieniny, wyodrębniając:

  • Pieniny Właściwe;
  • Małe Pieniny;
  • Pieniny Spiskie.

Najwyższym szczytem całych Pienin i Pienińskiego Pasa Skałkowego są Wysokie Skałki, liczące 1050 m n.p.m., lepiej znane jako Wysoka. Szczyt przekornie wznosi się na obszarze Małych Pienin. Z kolei najwyższym szczytem Pienin Właściwych i jednocześnie najbardziej rozpoznawalnym na tle innych pienińskich szczytów są oczywiście słynne Trzy Korony o wysokości 982 m n.p.m. Na obszarze Pienin Właściwych, nazywanych też Pieninami Środkowymi bądź Centralnymi, utworzony został Pieniński Park Narodowy, najstarszy i jednocześnie jeden z najmniejszych parków narodowych w Polsce.

Zobacz też:  Babia Góra zimą – przygotowanie, akcesoria, dostępne szlaki i inne

Pieniny zimą – szczyty warte zdobycia

Pieniny oferują sporą liczbę atrakcyjnych turystycznie szczytów. „Atrakcyjnych”, czyli stosunkowo łatwo dostępnych, niewymagających technicznie, na które prowadzą szlaki wytyczone w najbardziej malowniczej scenerii, zapewniające piękne widoki.

Należą do nich m.in.:

  • Trzy Korony – wznoszą się na wysokość 982 m n.p.m. Partia szczytowa składa się z pięciu turni, z których najwyższa jest Okrąglica (to właśnie na niej znajduje się platforma widokowa). Najpopularniejszy szlak, znakowany na żółto, a następnie na niebiesko, prowadzi od schroniska PTTK Trzy Korony w Sromowcach Niżnych przez urokliwy Wąwóz Szopczański, Przełęcz Szopka (stąd dalej już szlak niebieski) i Siodło. Szacowany czas przejścia to około 2 h, zimą nieco dłużej. Inne ciekawe szlaki wiodą ze Szczawnicy, Krościenka, Czorsztyna i Sromowców Wyżnych;
  • Sokolica – niezwykle malowniczy szczyt oferujący bajeczne widoki. Wznosi się na wysokość 747 m n.p.m. Jego charakterystycznym elementem i jednocześnie symbolem Pienin jest słynna sosna reliktowa. Górskie szlaki na Sokolicę prowadzą m.in. ze Szczawnicy i Krościenka. Wytrwali, po zdobyciu Trzech Koron, decydują się na dalszą drogę na szczyt Sokolicy. Szczyty te dzielą około 3 h wędrówki;
  • Wysokie Skałki (Wysoka) – najwyższy szczyt całych Pienin, ma 1050 m n.p.m, należy do Korony Gór Polski. W przeciwieństwie do Trzech Koron i Sokolicy nie leży na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Wchodzi natomiast w skład rezerwatu przyrody Wysokie Skałki. Najbardziej urokliwa droga na szczyt prowadzi z miejscowości Jaworki przez Wąwóz Homole;
  • Palenica – wznosi się na wysokość 722 m n.p.m. Z miejscowości Szczawnica można dostać się na Palenicę całoroczną 4-osobową koleją krzesełkową. Wjazd trwa zaledwie kilka minut. Szczyt cechuje się rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. Znajdują się na nim m.in. schronisko Groń, tor saneczkowy, obiekty gastronomiczne. Z kolei na zboczach funkcjonuje Stacja Narciarska Palenica oferująca kilka tras zjazdowych. Część z nich jest oświetlona, co umożliwia doskonałą, bezpieczną zabawę nawet po zmroku.
Zobacz też:  Morskie Oko zimą – co warto wiedzieć?

W Pieninach istnieje wiele innych interesujących szczytów, choć nie tak popularnych jak wyżej opisane. Należą do nich m.in. Durbaszka, Czerteż, Góra Zamkowa, Szafranówka. 

Pieniny zimą – inne atrakcje

Pieniny zimą śnieg

Choć pobyt w górach naturalnie kojarzy się ze zdobywaniem szczytów, Pieniny oferują znacznie więcej atrakcji. Należą do nich m.in.:

  1. Rezerwat przyrody Wąwóz Homole – choć nieobjęty PPN, należy do jednych z najpiękniejszych miejsc w Pieninach. Uznawany jest też za jeden z najatrakcyjniejszych wąwozów w Polsce. Znajduje się na terenie miejscowości Jaworki. Ze względu na to, że nie wchodzi w skład parku narodowego, możliwe jest wędrowanie z psem po wąwozie. Na bajkową scenerię składają się przede wszystkim wysokie, strome skały wapienne. W krajobraz wąwozu na stałe wkomponowane są liczne kładki i mostki, bowiem przemierzając go, wielokrotnie przecina się potok Kamionka.
  2. Rezerwat przyrody Biała Woda – także mieści się w Jaworkach i jest miejscem równie urokliwym. W rezerwacie można nie tylko spacerować, podziwiając cuda przyrody, ale jeździć rowerem.
  3. Zamek Dunajec – znajduje się w Niedzicy. To monumentalna średniowieczna warownia, która wznosi się nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego.
  4. Ruiny zamku w Czorsztynie – ruiny XIV-wiecznego zamku położonego na wzgórzu, również nad Jeziorem Czorsztyńskim.
  5. Zamek Pieniński – pozostałości murów ukryte w lesie, zaledwie około 20 minut drogi od szczytu Trzech Koron.
  6. Droga Pienińska – prowadzi wzdłuż Przełomu Dunajca od Szczawnicy aż do słowackiego Czerwonego Klasztoru.

Wszystkie te atrakcje, jak i wiele innych warto odwiedzić i bliżej poznać w okresie zimowym, gdy ruch turystyczny jest znacznie mniejszy. Zwiedzanie jest wówczas wyjątkowo przyjemne!

Zima w Pieninach – przygotowanie do wycieczki

Góry zimą są niezwykle tajemnicze i urokliwe, ale jednocześnie nieprzewidywalne. Dlatego, jeśli planujesz dłuższą górską wycieczkę, koniecznie dobrze się do niej przygotuj. Co potrzebujesz? Oto lista najpotrzebniejszych rzeczy:

  • wysokiej jakości zimowa kurtka turystyczna;
  • solidne, ciepłe buty górskie;
  • czapka, komin, rękawiczki (najlepiej także na zmianę!);
  • plecak z nieprzemakalnym pokrowcem;
  • raki i kijki (choć Pieniny to góry niewysokie i raczej niewymagające, warto mieć taką pomoc przy sobie);
  • mapa;
  • kompas;
  • termos na gorący napój;
  • latarka.
Zobacz też:  Tatry zimą – początkujące i średniozaawansowane szlaki zimowe w Tatrach

Wszystkie te i wiele innych akcesoriów znajdziesz w sklepach Decathlon. Pamiętaj o tym, że im lepiej przygotujesz się do wycieczki, tym będzie ona przyjemniejsza i bezpieczniejsza. Przed wyjściem na szlak sprawdź prognozę pogody. Dokładnie ustal trasę i poinformuj kogoś (np. personel obiektu, w którym nocujesz) o celu swojej wyprawy oraz przewidywanej godzinie powrotu.

Podsumowanie

Pieniny zimą chata

Niezależnie od tego, czy marzysz o zdobyciu Sokolicy zimą i podziwianiu niezwykłej panoramy okolicznych szczytów, czy stawiasz na zimowy spacer Drogą Pienińską wzdłuż Dunajca lub jednym z wielu wąwozów, zadbaj o właściwe przygotowanie do wyjścia. Z pewnością wówczas pokochasz Pieniny w zimowej odsłonie i zapragniesz w nie wracać! Mogą cię też zainteresować Bieszczady zimą.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: październik 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts