Góry Kaledońskie – masyw górski w północnej Szkocji.

Góry Kaledońskie, inaczej Północnoszkockie, to stare górskie pasmo leżące w północnej Szkocji. Ich nazwa pochodzi od orogenezy kaledońskiej, w wyniku której powstały. Co warto wiedzieć na ich temat? Sprawdzamy!
góry kaledońskie

Góry Kaledońskie rozciągają się na obszarze o długości około 300 km i leżą na północ od zapadliska Glen More. To właśnie w tym rowie tektonicznym znajduje się słynne jezioro Loch Ness, a krążące o nim legendy sprawiły, że dość mocno rozwinęła się tam turystyka. Potwór z Loch Ness został zauważony przez św. Kolumba w VI wieku. Góry Kaledońskie poddane procesom niszczenia zostały podzielone na mniejsze masywy. Ich cechami charakterystycznymi są niewielkie wysokości, kopulaste szczyty, łagodne stoki. Najwyższe wzniesienie to Carn Eige leżące na wysokości 1182 m n.p.m. Czym przyciągają Góry Kaledońskie?

Góry Kaledońskie i wyspa Skye

Góry Kaledońskie droga

Góry Kaledońskie schodzą do morza, tworząc zatoki, fiordy i wyspy. Jedną z nich jest Skye, gdzie miłośnicy trekkingu mogą wybrać którąś z licznych tras. Wyspa Skye jest częścią archipelagu Hebrydów Wewnętrznych. Cechą charakterystyczną jest górzysty teren i ukryte plaże, a także nieliczne małe domki i destylarnie whisky. Jedna z krętych tras prowadzi na najwyższy szczyt, Sgurr Alasdair o wysokości 992 m n.p.m.

Highlands w Szkocji – najrzadziej zaludniony teren Europy

Góry Kaledońskie leżące w Szkocji, w Wielkiej Brytanii są najrzadziej zaludnionym terenem Europy. Wzniesienia porasta uboga roślinność, brak tu lasów, przeważają wrzosowiska i torfowiska. Charakterystycznym elementem krajobrazu są polodowcowe doliny, często wypełnione jeziorami z krystalicznie czystą wodą. Kraina Highland to dzika przyroda, a także pustkowia. Panuje tu cisza i spokój, a miłośnicy historii mogą zachwycić się ruinami średniowiecznych zamczysk, raz po raz wyrastających przed nimi w trakcie wędrówki. Im dalej na zachód, tym bardziej dziko. Na północy znajduje się kilka uroczych nadmorskich miejscowości, które kuszą daniami z owoców morza.

Góry Kaledońskie – różnorodność wyboru

Góry Kaledońskie fjord

W Szkocji możesz niemal wszystko – jeździć rowerem, konno, wybrać się na pieszą wędrówkę, jeździć na nartach, uprawiać snowboard. Zimą, gdy trudno dotrzeć w niektóre miejsca, dużą popularnością cieszy się narciarstwo biegowe. Latem pojawiają się tu fani sportów wodnych. Już choćby z tego względu, warto wybrać się na wycieczkę w Góry Kaledońskie. Zanim jednak przybędziesz w ten niezwykły region, zastanów się, który rodzaj aktywności wybierasz i co musisz ze sobą zabrać? Butty trekkingowe i kijki turystyczne, czy raczej deskę, kask i kombinezon zimowy? Niezbędne akcesoria sportowe znajdziesz w sklepach Decathlon.

Zobacz też:  Góry zrębowe - Czym się wyróżniają i czy występują w Polsce?

Góry Szkocji to dziki teren, który pamiętasz na pewno ze słynnej produkcji Mela Gibsona „Braveheart”. Pustka, echo odbijające się od okolicznych skał, smak whisky, destylarnie udostępnione do zwiedzania – wszystko to tworzy niepowtarzalny klimat, który musisz po prostu poczuć.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts