Góry Kaledońskie – masyw górski w północnej Szkocji.

Góry Kaledońskie, inaczej Północnoszkockie, to stare górskie pasmo leżące w północnej Szkocji. Ich nazwa pochodzi od orogenezy kaledońskiej, w wyniku której powstały. Co warto wiedzieć na ich temat? Sprawdzamy!
góry kaledońskie

Góry Kaledońskie rozciągają się na obszarze o długości około 300 km i leżą na północ od zapadliska Glen More. To właśnie w tym rowie tektonicznym znajduje się słynne jezioro Loch Ness, a krążące o nim legendy sprawiły, że dość mocno rozwinęła się tam turystyka. Potwór z Loch Ness został zauważony przez św. Kolumba w VI wieku. Góry Kaledońskie poddane procesom niszczenia zostały podzielone na mniejsze masywy. Ich cechami charakterystycznymi są niewielkie wysokości, kopulaste szczyty, łagodne stoki. Najwyższe wzniesienie to Carn Eige leżące na wysokości 1182 m n.p.m. Czym przyciągają Góry Kaledońskie?

Góry Kaledońskie i wyspa Skye

Góry Kaledońskie droga

Góry Kaledońskie schodzą do morza, tworząc zatoki, fiordy i wyspy. Jedną z nich jest Skye, gdzie miłośnicy trekkingu mogą wybrać którąś z licznych tras. Wyspa Skye jest częścią archipelagu Hebrydów Wewnętrznych. Cechą charakterystyczną jest górzysty teren i ukryte plaże, a także nieliczne małe domki i destylarnie whisky. Jedna z krętych tras prowadzi na najwyższy szczyt, Sgurr Alasdair o wysokości 992 m n.p.m.

Highlands w Szkocji – najrzadziej zaludniony teren Europy

Góry Kaledońskie leżące w Szkocji, w Wielkiej Brytanii są najrzadziej zaludnionym terenem Europy. Wzniesienia porasta uboga roślinność, brak tu lasów, przeważają wrzosowiska i torfowiska. Charakterystycznym elementem krajobrazu są polodowcowe doliny, często wypełnione jeziorami z krystalicznie czystą wodą. Kraina Highland to dzika przyroda, a także pustkowia. Panuje tu cisza i spokój, a miłośnicy historii mogą zachwycić się ruinami średniowiecznych zamczysk, raz po raz wyrastających przed nimi w trakcie wędrówki. Im dalej na zachód, tym bardziej dziko. Na północy znajduje się kilka uroczych nadmorskich miejscowości, które kuszą daniami z owoców morza.

Góry Kaledońskie – różnorodność wyboru

Góry Kaledońskie fjord

W Szkocji możesz niemal wszystko – jeździć rowerem, konno, wybrać się na pieszą wędrówkę, jeździć na nartach, uprawiać snowboard. Zimą, gdy trudno dotrzeć w niektóre miejsca, dużą popularnością cieszy się narciarstwo biegowe. Latem pojawiają się tu fani sportów wodnych. Już choćby z tego względu, warto wybrać się na wycieczkę w Góry Kaledońskie. Zanim jednak przybędziesz w ten niezwykły region, zastanów się, który rodzaj aktywności wybierasz i co musisz ze sobą zabrać? Butty trekkingowe i kijki turystyczne, czy raczej deskę, kask i kombinezon zimowy? Niezbędne akcesoria sportowe znajdziesz w sklepach Decathlon.

Zobacz też:  Athos – Święta Góra Grecji. Zwiedzanie klasztoru oraz rejs na półwysep

Góry Szkocji to dziki teren, który pamiętasz na pewno ze słynnej produkcji Mela Gibsona „Braveheart”. Pustka, echo odbijające się od okolicznych skał, smak whisky, destylarnie udostępnione do zwiedzania – wszystko to tworzy niepowtarzalny klimat, który musisz po prostu poczuć.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zobacz też