Trzy Kopce Wiślańskiej – szlaki z Wisły i Brennej. Jak zaplanować wędrówkę?

Trzy Kopce Wiślańskie to jeden z najczęściej odwiedzanych szczytów w Beskidzie Śląskim. Położony na granicy Brennej, Wisły i Ustronia, oferuje piękne widoki na okoliczne pasma górskie. Sprawdźmy, jak najlepiej zaplanować wycieczkę, wybierając szlaki z Wisły lub Brennej.

Szlaki turystyczne na Trzy Kopce Wiślańskie

Popularne szlaki na szczyt Trzech Kopców Wiślańskich rozpoczynają się w Wiśle oraz Brennej. Są oznakowane kolorami żółtymi, niebieskimi lub zielonymi. Warto przyjrzeć się bliżej możliwościom, jakie stoją przed turystami, chcącymi zdobyć ten wierzchołek.

Zielony szlak z Brennej – opis wędrówki

Szlak zielony, który swój początek ma w Brennej Leśnicy, jest mało wymagający. Cała wycieczka zajmie nieco ponad 2 godziny, nadaje się więc na rodzinną wędrówkę (nawet z mniejszymi dziećmi). Przy wejściu na trasę dostępny jest parking. Auto można zostawić także w Brennej Centrum.

W początkowym etapie trasa biegnie ścieżką wyłożoną betonowymi prefabrykatami. Jednak po 15 minutach zaczyna się leśna dróżka, która prowadzi zachodnimi stokami Gronika. Następnie (ok. 40 minut marszu) otwiera się polana z niewielkim jeziorkiem. Chwila marszu otwartym terenem i szlak zielony ponownie zagłębia się w las. Spośród drzew wyłania się w okolicy skrzyżowania szlaków Pod Trzema Kopcami. W oddali widać już cel, a mówią o tym zabudowania Telesforówki – jest to prywatne schronisko, które znajduje się tuż przed szczytem.

Trzy Kopce Wiślańskie budynek
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Z Trzech Kopców Wiślańskich można wrócić do Brennej tym samym szlakiem lub wydłużyć drogę o kolejne trzy godziny. Spod Telesforówki trzeba wyruszyć do Przełęczy Salmopolskiej, a następnie przez Stary Groń zejść do punktu startowego.

Opis szlaków z Wisły – którą trasę wybrać?

W Wiśle swój początek ma kilka szlaków, które prowadzą na Trzy Kopce Wiślańskie. Można tam dojść szlakiem żółtym z centrum Wisły lub szlakiem czarnym z Wisły Gościejowa.

Zobacz też:  Krawców Wierch – tak biegnie trasa do bacówki PTTK na Hali Krawcula

Żółty szlak z centrum Wisły

Szlak rozpoczyna się w okolicy stacji PKP Wisła Uzdrowisko, a następnie biegnie do Przełęczy Salmopolskiej (położona pomiędzy Wisłą a Szczyrkiem). Znajduje się tam wygodny parking dla turystów. Wyruszając z Wisły, początkowo wędrowcy idą deptakiem, by na wysokości ul. Olimpijskiej skręcić w lewo, kierując do ul. 11 listopada. Początkowo biegnie stromo pod górę, a następnie szlak wychodzi na otwartą przestrzeń. Cały czas należy trzymać się żółtych znaków.

Po opuszczeniu zabudowań Wisły, wędrowcy wychodzą na otwarty teren. Ścieżka biegnie asfaltem, więc można skupić się na podziwianiu widoków. Po kilkuset metrach kończy się szosa i zaczyna leśny dukt, robi się też coraz bardziej stromo. Kolejnym punktem na trasie jest szczyt Kamienny (790 m n.p.m.), skąd po 15 minutach dochodzi się do celu.

Wędrówka czarnym szlakiem z Wisły przez Gościejów

Inny szlak z Wisły ma swój początek przy ul. Gościejów, gdzie zaczyna się czarny szlak. Już od początku ścieżka jest dość stroma i kamienista, a w dodatku biegnie przez las. Pierwszym ważnym punktem orientacyjnym jest szczyt Gościejów (812 m n.p.m.). Zaraz za nim rozpoczyna się żółty szlak, biegnący do Telesforówki – wędrówka zajmie 30 minut. Następnie kilka minut i przed oczami pojawia się wierzchołek Trzech Kopców Wiślańskich. Do Wisły można wrócić tą samą drogą lub zejść żółtym szlakiem, który został opisany wcześniej.

Jak przygotować się do wejścia na Trzy Kopce Wiślańskie?

Planując wycieczkę na Trzy Kopce Wiślańskie, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie. Przede wszystkim należy dobrać trasę do swoich możliwości, a także skompletować ekwipunek. W tym celu wystarczy odwiedzić sklep sportowy, np. Decathlon. Potrzebne będą:

Zobacz też:  Tarnica – najważniejsze informacje turystyczne. Dojazd, parking, najlepsze szlaki

Warto też mieć ze sobą mapę lub śledzić przebieg szlaków w aplikacji. Najlepiej wybrać się przy dobrej pogodzie, gdyż trasa obfituje w punkty widokowe. Wejście można zaplanować tak, by zjeść posiłek lub odpocząć w schronisku Telesforówka.

Trzy Kopce Wiślańskie – informacje o szczycie

Trzy Kopce Wiślańskie to szczyt o wysokości 810 m n.p.m. znajdujący się w Beskidzie Śląskim. Położony jest na styku granic trzech miejscowości – Wisły, Brennej i Ustronia. Nazwa góry pochodzi właśnie od tego sąsiedztwa. W przeszłości kopce wyznaczały granice między jednostkami osadniczymi. Przymiotnik „wiślańskie” został dodany, by odróżnić ten wierzchołek od innych, określanych w ten sam sposób.

Okolice szczytu to w dużej mierze tereny otwarte, dzięki czemu rozciągają się stąd rozległe panoramy na pobliskie pasma górskie. Ze szczytu Trzech Kopców Wiślańskich można podziwiać m.in. najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – Skrzyczne, a także:

Schronisko na Trzech Kopcach Wiślańskich

Tuż pod szczytem Trzech Kopców Wiślańskich, po stronie Brennej, znajduje się prywatne schronisko Telesforówka. Obiekt oferuje miejsca noclegowe oraz możliwość posilenia się domowymi posiłkami. Przy schronisku znajduje się też mała infrastruktura turystyczna – ławki, wiaty, a także charakterystyczny garbus. Samochód nie nadaje się już do jeżdżenia po drogach, ale za to wzbogaca gamę tutejszych atrakcji.

Trzy Kopce Wiślańskie kamienie graniczne
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Czy warto wejść na Trzy Kopce Wiślańskie?

Trzy Kopce Wiślańskie to doskonały cel wycieczek dla osób przebywających w Wiśle lub Brennej. Sieć szlaków turystycznych pozwala na dotarcie na szczyt z kilku kierunków, a także zaplanowanie dłuższych, całodniowych wypraw. Dodatkowym atutem jest możliwość odpoczynku i posilenia się w schronisku Telesforówka oraz liczne panoramy roztaczające się spod szczytu. Planując wycieczkę na Trzy Kopce Wiślańskie, warto pamiętać o dobraniu trasy do swoich możliwości i zabraniu odpowiedniego ekwipunku turystycznego. Kamienna ścieżka pod szczytem bywa śliska, więc przydatne mogą być kijki trekkingowe.

Zobacz też:  Nosal z Zakopanego – widokowy szlak dostępny dla każdego

Przy dobrej widoczności ze szczytu zobaczymy najwyższe partie Beskidu Śląskiego z charakterystyczną sylwetką Skrzycznego.

Fot. Główne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts