Grampiany (Grampian Mountains, Central Highlands) są górami bardzo zróżnicowanymi podzielonymi na wiele drobniejszych łańcuchów (podział na mniejsze jednostki nie jest do końca ustalony, a różne źródła podają inne wersje). Wyróżnia się Grampiany Zachodnie, Centralne i Wschodnie. Wśród nich można znaleźć łagodne trawiaste wzgórza i szczyty o charakterze alpejskim. Najwyższy szczyt to Ben Nevis o wysokości 1345 m n.p.m, którego charakterystyczna sylwetka widoczna jest już z daleka. Pierwsze udokumentowane wejście na szczyt miało miejsce w 1771 roku. W górach swój początek bierze wiele rzek Szkocji i północnej Anglii (Tay, Spey, Dee, Don), znajduje się tu sporo jezior (największym jest Loch Lomond). Najpopularniejszy szlak na najwyższy szczyt zaczyna się przy Glen Nevis Visitor Centre. Co warto zobaczyć w górach? Sprawdzamy!
Grampiany w Szkocji i ich najwyższy szczyt
Aby zdobyć najwyższy szczyt Szkocji, należy udać się do Fort Wiliam. W tamtejszym sklepie warto zaopatrzyć się w moskitierę chroniącą przed chmarami komarów. Jeśli pogoda dopisuje, droga na szczyt nie jest trudna i nawet brak wyraźnego oznakowania nie powinien utrudnić wędrówki. Odwrotnie, gdy aura ulega pogorszeniu, można łatwo zabłądzić. Pogoda w tym rejonie potrafi zaskoczyć i pokrzyżować plany, wystarczy, że pojawi się mgła, która może ukryć nawet 80% szczytu przed ludzkim wzrokiem. Nietrudno tu o deszcz, a także wichurę, a niekiedy przez cały rok w górach zalega śnieg. Zanim wyruszysz w Grampiany dobrze się przygotuj. Co przyda się na szlaku?
- wygodne, wysokie buty z antypoślizgową podeszwą;
- przeciwdeszczowa kurtka;
- czapka;
- spodnie trekkingowe;
- kijki turystyczne;
- pojemny plecak.
Przed wyjazdem sprawdź swoją garderobę, a braki uzupełnij w sklepie Decathlon. Znajdziesz tam także wszystkie niezbędne akcesoria sportowe.
Szczyt Ben Nevis
Na najwyższym szczycie Grampianów mieści się dawne obserwatorium meteorologiczne i pomnik poległych podczas II wojny światowej. Z góry roztacza się niezwykła panorama, tym bardziej imponująca, im lepsze warunki atmosferyczne panują. Trasa na szczyt jest wymagająca i trudna, dlatego mogą o niej myśleć osoby o lepszej kondycji. Ponad kilometr trasy biegnie niemal pionowo w górę. Pierwsza ścieżka na szczyt powstała w celu donoszenia żywności na kucach i nazwana została Pony Track, a następnie przekształcona na Mountain Track. Ciekawostką może być fakt, że co roku, w pierwszą sobotę września organizowany jest bieg na szczyt, w którym bierze udział maksymalnie 500 osób. Trasa to 14 kilometrów, a czas przewidziany na zdobycie szczytu to 2 godziny.
Historia i geografia Grampianów
Nazwa Grampiany pochodzi od określenia „Mons Grapious” użytego przez Tacyta na nazwanie miejsca, w którym wojska Calgacusa poniosły klęskę w bitwie z Kaledończykami (83 r.n.e). Pierwszy raz zastosował ją szkocki historyk w 1520 roku. Wcześniej, jeszcze w średniowieczu, pasmo to nosiło inną nazwę – Mounth. W języku szkocko-galeickim nazwa gór brzmi Roinn a’ Mhonaidh.
Grampiany dzielą się na trzy główne części, a w każdej z nich panuje inny klimat, występujące różnice mogą być znaczne. W części zachodniej jest łagodniejszy, głównie za sprawą wiejących znad morza wiatrów. Temperatura jest niższa w regionach północnych i południowych oraz w głębi lądu. Najmniej słonecznym miesiącem jest grudzień. Opady śniegu związane ściśle z temperaturą występują między listopadem a kwietniem, gdy nie przekracza ona 4 stopni. Rejon gór jest słabo zaludniony. Cały teren obejmuje park narodowy.
Góry Grampiany to ciekawe miejsce zarówno dla miłośników trekkingu, jak i osób, które chcą zachwycić się surowym i tajemniczym urokiem Szkocji. Jeziora, wrzosowiska, torfowiska, łąki górskie, strome stoki i doliny rzek – to wszystko będziesz mieć w Grampianach w zasięgu ręki!
Może Cię także zainteresować:
- Góry Kaledońskie – masyw górski w północnej Szkocji.
- Góry Harz. Jak zdobyć Brocken, czyli najwyższy szczyt?
- Góry w Grecji – najważniejsze szczyty
- Góry Skandynawskie – czy warto wybrać się na szlaki i atrakcje?
- Mulhacén – poznaj jego wysokość! Czy łatwo go zdobyć?