Grampiany – najwyższe góry Wielkiej Brytanii. Dlaczego warto odwiedzić pasmo górskie Szkocji?

Grampiany są najwyższym pasmem górskim w Wielkiej Brytanii, położonym w Szkocji, o charakterystycznej górzysto-pagórkowatej rzeźbie. Cechą regionu jest brak lasów i uboga roślinność. Dlaczego warto poznać szkockie The Grampians? Przeczytaj!
grampiany

Grampiany (Grampian Mountains, Central Highlands) są górami bardzo zróżnicowanymi podzielonymi na wiele drobniejszych łańcuchów (podział na mniejsze jednostki nie jest do końca ustalony, a różne źródła podają inne wersje). Wyróżnia się Grampiany Zachodnie, Centralne i Wschodnie. Wśród nich można znaleźć łagodne trawiaste wzgórza i szczyty o charakterze alpejskim. Najwyższy szczyt to Ben Nevis o wysokości 1345 m n.p.m, którego charakterystyczna sylwetka widoczna jest już z daleka. Pierwsze udokumentowane wejście na szczyt miało miejsce w 1771 roku. W górach swój początek bierze wiele rzek Szkocji i północnej Anglii (Tay, Spey, Dee, Don), znajduje się tu sporo jezior (największym jest Loch Lomond). Najpopularniejszy szlak na najwyższy szczyt zaczyna się przy Glen Nevis Visitor Centre. Co warto zobaczyć w górach? Sprawdzamy!

Grampiany w Szkocji i ich najwyższy szczyt

Grampiany mgła

Aby zdobyć najwyższy szczyt Szkocji, należy udać się do Fort Wiliam. W tamtejszym sklepie warto zaopatrzyć się w moskitierę chroniącą przed chmarami komarów. Jeśli pogoda dopisuje, droga na szczyt nie jest trudna i nawet brak wyraźnego oznakowania nie powinien utrudnić wędrówki. Odwrotnie, gdy aura ulega pogorszeniu, można łatwo zabłądzić. Pogoda w tym rejonie potrafi zaskoczyć i pokrzyżować plany, wystarczy, że pojawi się mgła, która może ukryć nawet 80% szczytu przed ludzkim wzrokiem. Nietrudno tu o deszcz, a także wichurę, a niekiedy przez cały rok w górach zalega śnieg. Zanim wyruszysz w Grampiany dobrze się przygotuj. Co przyda się na szlaku?

  • wygodne, wysokie buty z antypoślizgową podeszwą;
  • przeciwdeszczowa kurtka;
  • czapka;
  • spodnie trekkingowe;
  • kijki turystyczne;
  • pojemny plecak.

Przed wyjazdem sprawdź swoją garderobę, a braki uzupełnij w sklepie Decathlon. Znajdziesz tam także wszystkie niezbędne akcesoria sportowe.

Szczyt Ben Nevis

Na najwyższym szczycie Grampianów mieści się dawne obserwatorium meteorologiczne i pomnik poległych podczas II wojny światowej. Z góry roztacza się niezwykła panorama, tym bardziej imponująca, im lepsze warunki atmosferyczne panują. Trasa na szczyt jest wymagająca i trudna, dlatego mogą o niej myśleć osoby o lepszej kondycji. Ponad kilometr trasy biegnie niemal pionowo w górę. Pierwsza ścieżka na szczyt powstała w celu donoszenia żywności na kucach i nazwana została Pony Track, a następnie przekształcona na Mountain Track. Ciekawostką może być fakt, że co roku, w pierwszą sobotę września organizowany jest bieg na szczyt, w którym bierze udział maksymalnie 500 osób. Trasa to 14 kilometrów, a czas przewidziany na zdobycie szczytu to 2 godziny.

Zobacz też:  Góry Iberyjskie – co warto zobaczyć?

Historia i geografia Grampianów

Grampiany góry

Nazwa Grampiany pochodzi od określenia „Mons Grapious” użytego przez Tacyta na nazwanie miejsca, w którym wojska Calgacusa poniosły klęskę w bitwie z Kaledończykami (83 r.n.e). Pierwszy raz zastosował ją szkocki historyk w 1520 roku. Wcześniej, jeszcze w średniowieczu, pasmo to nosiło inną nazwę – Mounth. W języku szkocko-galeickim nazwa gór brzmi Roinn a’ Mhonaidh.

Grampiany dzielą się na trzy główne części, a w każdej z nich panuje inny klimat, występujące różnice mogą być znaczne. W części zachodniej jest łagodniejszy, głównie za sprawą wiejących znad morza wiatrów. Temperatura jest niższa w regionach północnych i południowych oraz w głębi lądu. Najmniej słonecznym miesiącem jest grudzień. Opady śniegu związane ściśle z temperaturą występują między listopadem a kwietniem, gdy nie przekracza ona 4 stopni. Rejon gór jest słabo zaludniony. Cały teren obejmuje park narodowy.

Góry Grampiany to ciekawe miejsce zarówno dla miłośników trekkingu, jak i osób, które chcą zachwycić się surowym i tajemniczym urokiem Szkocji. Jeziora, wrzosowiska, torfowiska, łąki górskie, strome stoki i doliny rzek – to wszystko będziesz mieć w Grampianach w zasięgu ręki!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts