Szwajcaria góry – gdzie jechać, szczyty oraz szlaki

Jednym z krajów od zawsze kojarzonych z górami jest Szwajcaria. Góry w tym kraju są przepiękne, dlatego każdego roku odwiedza to miejsce wielu turystów. Czy warto wybrać się tam na urlop? Dowiesz się tego z naszego artykułu!
szwajcaria góry

Szwajcaria to górzysty kraj leżący w Europie Zachodniej. Nie ma on dostępu do morza, ale rekompensuje to przepięknymi łańcuchami górskimi. To właśnie góry są powodem, dla którego tak wiele osób z całego świata decyduje się na spędzenie tam urlopu. Wśród wielu turystów panuje opinia, że najpiękniejsze góry na świecie ma właśnie Szwajcaria. Góry to symbol tego kraju i największa atrakcja turystyczna. Zobacz, czy szwajcarskie góry są dla każdego!

O szwajcarskich górach

Szwajcaria góry panorama

Największym łańcuchem górskim w Szwajcarii są Alpy. Na północ od nich ciągnie się Wyżyna Szwajcarska, która na północnym zachodzie ograniczona jest przez góry Jura. Najwyższym szczytem Szwajcarii jest Dufourspitze, góra ta liczy 4634 m n.p.m. Szwajcaria to przede wszystkim wspaniałe krajobrazy, które razem ze świeżym powietrzem tworzą miejsce, które bardzo sprzyja wypoczynkowi. Szwajcarię można uznać za raj dla osób lubiących chodzenie po górach. Miłośnicy trekkingu znajdą tutaj wiele szlaków, które imponują krajobrazem. Jeżeli należysz do fanów górskich wędrówek, to przynajmniej raz w życiu powinieneś odwiedzić Szwajcarię. Góry można zwiedzać zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim, a każdy z tych okresów przyniesie ci zupełnie inne doznania.

Szwajcaria – góry dla wszystkich?

Szwajcaria góry krowy

Jesteś początkującym podróżnikiem i zastanawiasz się, czy góry w Szwajcarii będą dla ciebie odpowiednie? Oczywiście! Szwajcaria to nie tylko trudne trasy dla osób doświadczonych. Znajdują się tutaj także łatwe szlaki dla początkujących. Przed podróżą należy jednak dobrze się przygotować. Zanim wyruszysz, sprawdź, czy wybrany szlak nie jest opisywany jako bardzo wymagający. W Szwajcarii jest całkiem sporo prostych i płaskich szlaków, które będą wprost idealne dla początkujących. To od nich powinieneś zacząć zwiedzanie Szwajcarii. Góry trudniejsze można zdobyć z pomocą kolejek górskich. Miłośnicy większych wyzwań znajdą tutaj wiele bardzo trudnych tras. Właśnie dlatego góry w Szwajcarii są dla każdego!

Zobacz też:  Mała i Wielka Rawka – tu, w Bieszczadach, szlaki takie piękne

Szwajcaria – gdzie warto się wybrać?

Szwajcaria góry jezioro

W Szwajcarii jest naprawdę wiele bardzo ciekawych miejsc, które potrafią zaimponować nawet najbardziej doświadczonym podróżnikom. Poniżej wymienimy kilka obszarów, które powinny znaleźć się na liście obowiązkowych pozycji do zwiedzenia.

Lucerna

Jest to miasto, które wprost idealnie nadaje się na bazę wypadową dla miłośników zdobywania górskich szczytów. W okolicy znajdują się góry takie jak Rigi i Stanserhorn, na które można wjechać koleją linową lub zębatą. Niedaleko znajduje się też góra Pilatus. Ma ona wysokość 2132 m n.p.m., a na jej szczycie znajdują się dwa hotele. Gwarantuje ona wspaniały widok na Lucernę, a przy dobrej pogodzie można zobaczyć na horyzoncie 73 alpejskie szczyty. W samej Lucernie znajduje się wiele zabytków i ciekawych miejsc, które pozwolą na chwilę odetchnąć od zdobywania górskich szczytów.

Symbol Szwajcarii – góra Matterhorn

Szwajcaria góry matterhorn

Góra Matterhorn uznawana jest za jeden z symboli Szwajcarii, leży w Alpach Pennińskich. Ma ona kształt piramidy i należy do bardzo trudnych do zdobycia, wysokość góry to 4478 m n.p.m. Obok niej znajduje się Klein-Matterhorn, na szczyt ten można wjechać kolejką linową. Pierwsze zdobycie tej góry miało miejsce w 1865 roku, podczas wspinaczki śmierć poniosło 4 alpinistów. Matterhorn nawet dzisiaj jest szczytem trudnym do zdobycia. Na wspinaczkę decydują się jedynie doświadczeni alpiniści. W pobliżu góry znajduje się bardzo popularna miejscowość wypoczynkowa Zermatt. Jest to jeden z największych ośrodków sportów zimowych i wspinaczkowych w Szwajcarii. To właśnie tutaj znajduje się najwyżej położona kolej linowa, która prowadzi na szczyt Klein Matterhorn.

Szwajcaria – szlaki, które warto znać

W Szwajcarii jest wiele pięknych miejsc, które warto odwiedzić. Poniżej wymieniamy kilka z najbardziej spektakularnych.

Alpstein

Szwajcaria góry alpstain

Alpstein to masyw górski znajdujący się na południe od Jeziora Bodeńskiego. Znajduje się tam wiele tras o zróżnicowanej trudności, dlatego jest to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Najwyższym szczytem jest tutaj góra Säntis, której wysokość to 2502 m n.p.m. Säntis jest bardzo dobrym punktem widokowym, z którego będziesz mógł podziwiać piękno okolicznych lasów oraz Jezioro Bodeńskie. W okolicy znajdują się bardzo ciekawe jaskinie Wildkirchli. Alpstein w porównaniu z innymi alpejskimi masywami jest dosyć niski, dlatego świetnie nada się na pierwszą wycieczkę w szwajcarskie góry.

Zobacz też:  Gorce w Beskidach Zachodnich. Szlaki i inne atrakcje turystyczne

Szlak pięciu jezior Pizol

Szwajcaria góry pizol

Szlak pięciu jezior to jedna z najładniejszych tras panoramicznych, które znajdują się w tym kraju. Wędrówka szlakiem nie należy do bardzo wymagających i nie powinna stanowić wyzwania nawet dla początkującego. Ścieżka turystyczna ciągnie się ponad granicą lasów. W tym regionie znajduje się Tektoniczna Arena Sardona, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny, ponieważ tutejsze krajobrazy są niezwykle piękne.

Swiss Tour Monte Rosa 

Ten szlak polecany jest jedynie bardzo doświadczonym alpinistom. Prowadzi on z Zermatt na Nadelgrat. Na drodze staje między innymi 500-metrowy wiszący most i kilka lodowców. Trasę tę powinno się pokonywać w towarzystwie doświadczonego przewodnika, trzeba również zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Cała trasa ma aż 162 kilometry. Jest ona uważana za jedną z najpiękniejszych w całej Szwajcarii.

Co zabrać ze sobą w szwajcarskie łańcuchy górskie?

Szwajcaria góry szczyt

Każdy miłośnik chodzenia po górach wie, że odpowiednie przygotowanie jest bardzo ważne. Powinieneś przede wszystkim mieć odpowiednie ubrania. Ważne też są wygodne buty, najlepiej takie, które zostały stworzone właśnie do chodzenia po górach. Powinieneś też zabrać ze sobą plecak. Wszystkie powyższe rzeczy znajdziesz w sklepie Decathlon, który oferuje wysokiej jakość sprzęt dla miłośników gór.

Naprawdę warto wybrać się w podróż do Szwajcarii. Góry tego kraju są wyjątkowo piękne. Tutejsze widoki zapadają w pamięć, dlatego wiele osób wraca w to miejsce wielokrotnie.


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Góry Kambryjskie. Jak zdobyć Snowdon?
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts