Górskie wędrówki mają swój niezaprzeczalny urok – malownicze krajobrazy przyciągają jak magnes. Na takie wycieczki decydują się również rodziny z małymi dziećmi. Okazuje się, że niemal żaden szlak nie jest dla nich przeszkodą. Oczywiście nie jest to sposób na wypoczynek dla każdego, jednak zagorzali miłośnicy gór nie wyobrażają sobie innej aktywności. Gdzie warto wybrać się na pierwsze wyprawy z maluchem? W które góry wyjechać, które rejony warto odwiedzić dźwigając słodki ciężar na plecach? Postanowiliśmy sprawdzić, jak zaplanować wycieczkę z dzieckiem.
Góry z dzieckiem – czy to możliwe?
Wyjazd w góry z dzieckiem może początkowo wydawać się niezbyt trafionym pomysłem, ponieważ wiele osób zastanawia się, czy to bezpieczne. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnego podejścia, doświadczenia rodziców i, co ważne, trasy, jaką zaplanują. Nie bez znaczenia jest kierunek wyprawy. Małe dzieci musisz nosić, a nieco starsze mogą szybko poczuć się zmęczone. Dlatego najpierw weź pod uwagę swoją kondycję, a także usposobienie malucha. Jeśli masz poczucie, że wakacje w górach są dobrym pomysłem, nie wahaj się. Wybierz swój kierunek i przygotuj wszystko, co może przydać się w górach. Pamiętaj o wygodzie i bezpieczeństwie wszystkich uczestników wyprawy. Przygotuj wygodne buty i ciepłe kurtki. Koniecznie pomyśl o nosidełku turystycznym – to pomysł na komfortową podróż malucha. Odpowiednie ubrania i akcesoria znajdziesz w sklepie Decathlon. Zanim wyruszysz w góry, przygotuj zaplecze. To szczególnie ważne, gdy zabierasz ze sobą dziecko.
Karkonosze – mnóstwo atrakcji dla najmłodszych
Jeśli szukasz atrakcyjnych miejsc dla nieco starszego dziecka (powyżej 4 lat), pomyśl o Karkonoszach, czyli paśmie w Sudetach. Znajdziesz tu wiele dość łatwych i atrakcyjnych szlaków, które nie sprawią większej trudności twoim pociechom. Na proste trasy możesz też zabrać maluszka w nosidle. Karkonosze określane są mianem Śląskich Alp oraz Gór Olbrzymich. Co zatem przemawia za zabraniem dziecka właśnie tam?
- malownicze skałki o intrygujących nazwach – m.in. Owcze Skały, Końskie Łby, Kotki;
- liczne wodospady gwarantujące niesamowity widok – Kamieńczyk, Wrzosówki, Łomniczki;
- tzw. kotły polodowcowe;
- Karkonoski Park Narodowy ze ścieżkami dydaktycznymi;
- bogactwo flory i fauny – muflony, głuszce, cietrzewie, nietoperze;
- liczne szlaki i trasy rowerowe;
- malownicze miejscowości – Jelenia Góra, Szklarska Poręba, Karpacz;
- mnóstwo atrakcji dla dzieci – Park Dinozaurów, park linowy, Park Rozrywki Rodzinnej Esplanada, liczne muzea;
- bogata, przyjazna dzieciom baza noclegowa;
- na najwyższy szczyt Karkonoszy, Śnieżkę (1602 m n.p.m) można wjechać kolejką gondolową.
Wyjazd w góry – Gorce z dzieckiem
Wakacje z małym dzieckiem warto spędzić w Gorcach leżących w Beskidach Zachodnich. Góry te charakteryzuje łagodniejsze ukształtowanie terenu. Jako miejsce noclegowe i bazę wypadową możesz potratować Rabkę-Zdrój. To miejscowość uzdrowiskowa, pobyt tam zalecany jest szczególnie maluchom często łapiącym infekcje dróg oddechowych. Możesz więc połączyć przyjemne z pożytecznym i zadbać o zdrowie pociechy. Zaletą Gorców jest na pewno to, że są mniej uczęszczanymi górami, w te tereny wciąż zapuszcza się mniej wędrowców. Dużo tu szlaków turystycznych, na które można wybrać się z dzieckiem. Ciekawe atrakcje to ścieżki edukacyjne, trasy rowerowe, Park Zdrojowy w Rabce, Teatr Lalek, Rabkoland (park rozrywki), kilka muzeów.
Beskid Śląski – piękne widoki, łatwe szlaki
Beskid Śląski to region doskonale przygotowany na przyjęcie turystów, także rodzin z dziećmi w wieku kilku lat. Sporo tu ułatwień w postaci wyciągów oraz licznych szlaków o różnym stopniu trudności. Jeśli zatrzymacie się w Ustroniu, bez problemu zdobędziecie razem górujący nad miasteczkiem szczyt leżący na wysokości 884 m n.p.m. Z parkingu mieszczącego się przy schronisku PTTK wiedzie tam żółty szlak. Na samej górze znajdziecie się w ciągu kilkunastu minut. Równica, bo o niej mowa, kusi również Leśnym Parkiem Niespodzianek. Dlaczego warto się tam wybrać? Dzieci mogą karmić tamtejsze zwierzęta – muflony czy daniele, a także podziwiać z bliska inne gatunki (żbiki, dziki, żubry, jelenie), odwiedzić sowiarnię oraz sokolarnię. Wyciągiem można wjechać na Polanę Stokłosica, a stamtąd czerwonym szlakiem dostać się na szczyt Czantoria.
Gdzie w góry z dziećmi? Pieniny to dobry kierunek
Wąwóz Homole, Dolina Białej Wody, spływ Dunajcem, wjazd na Palenicę wyciągiem krzesełkowym to tylko kilka przykładowych atrakcji, jakie czekają na turystów wybierających się w Pieniny. To, na które z nich się zdecydujecie, w dużej mierze zależy od wieku dziecka. Wszystkie jednak zapewnią pociechom niezapomniane wrażenia. Razem z dziećmi możesz wybrać się na spacer po Rezerwacie Biała Woda lub trasą o nazwie Pienińska Droga, wiodącą ze Szczawnicy wzdłuż Dunajca do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. To łatwy szlak, którym możesz podróżować z dzieckiem w wózku. Ze starszą pociechą możesz wybrać się na przejażdżkę rowerową. Trasa biegnie wzdłuż Dunajca, co zapewnia piękne widoki. Szlak prowadzi na rozległą łąkę, z której rozciąga się panorama na Trzy Korony. W miejscowości Czerwony Klasztor jest też plaża, na której możecie chwilę odpocząć. Dzieci ucieszy zapewne rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Dodatkową atrakcją jest kąpielisko przy jeziorze.
Czy wyprawa z dzieckiem w Tatry to dobry pomysł?
Tatry to najwyższe góry w Polsce, nic więc dziwnego, że wielu z nas uważa, że nie jest to najlepsze miejsce na wyprawę z dziećmi. Tatry mogą jednak zaskoczyć – sporo tu tras idealnych dla rodzin z maluchami. Możesz więc śmiało planować wyprawę w królujące nad Polską góry. Jakie propozycje warto rozważyć? Co zaproponować dzieciom?
- wycieczkę nad Morskie Oko, największe tatrzańskie jezioro;
- wejście na Wielki Kopiec (1328 m n.p.m) – ze szczytu rozpościera się wspaniały widok na Kołowy i Lodowy Szczyt, Orlą Perć, Kasprowy wierch czy Czerwone Wierchy;
- wyprawę do Doliny Kościeliskiej – Wąwóz Kraków, Smreczyński Staw, Jaskinia Mroźna, Mylna, Smocza Jama;
- wjazd kolejką na Kasprowy Wierch – podziwianie widoków, zejście do Suchej Przełęczy aż do najwyżej położonej restauracji w budynku górnej stacji kolejki.
Jeśli marzy ci się dłuższa wycieczka, możesz wybrać się czerwonym szlakiem na Giewont lub Czerwone Wierchy.
Góry z dzieckiem latem i zimą
Już wiesz, gdzie w góry z dziećmi warto się wybrać, ale czy zastanawiałeś się, która pora roku jest najlepsza? Tak naprawdę każda ma swój urok i zapewnia inne doznania. Pamiętaj, że zimowe eskapady to możliwość jazdy na nartach, sankach czy organizacji kuligu. Latem możesz spędzać całe dni, wędrując górskimi szlakami. Polskie góry są doskonale przygotowane na przyjęcie turystów. Nie brak tu pensjonatów, hoteli oraz schronisk. Wiele miejsc jest przygotowanych na przyjazd dzieci – to nie tylko baza noclegowa, ale również atrakcje dla najmłodszych, jak sale zabaw, place zabaw z piaskownicami, huśtawkami itp.
Jeśli lubisz spędzać czas w górach, możesz zacząć jak najwcześniej zabierać ze sobą pociechy w trasy. Razem przemierzajcie łatwe szlaki, stopniowo zwiększając poziom trudności. Takie pierwsze podróże już od najmłodszych lat uczą dzieci miłości do gór.
Może Cię także zainteresować:
- Tatry z dziećmi – polecane szlaki. Co zabrać, jak planować wycieczkę?
- Schwarzwald – gdzie leży i dla kogo to miejsce będzie idealne na wycieczkę?
- Trekking – Dolomity w Południowych Alpach Wschodnich
- Góry Orlickie – szlaki i przewodnik po Sudetach
- Bieszczady z dziećmi – szansa na rodzinną przygodę!