Musała, czyli najwyższy szczyt Bułgarii

Nazwa Musała (bułg. Мусала) pochodzi od słów Mus Allah lub Maşallah, czyli „Góra” lub „Chwała Allacha”. Wcześniej najwyższy szczyt Bułgarii określano m.in. jako Haemus, Haemos lub Tangra. Przekonaj się, że możesz go zdobyć bez większego wysiłku!
Musała

Musała została zdobyta jeszcze w IV wieku przed naszą erą. Według części starożytnych przekazów miał tego dokonać Filip II Macedoński, ojciec Aleksandra Wielkiego. Trudno oceniać, czy to prawda historyczna, czy też historia wymyślona na potrzeby budowania legendy władcy. Jeśli chcesz pójść w ślady króla, nie musisz się specjalnie wysilać. Na najwyższy szczyt Bułgarii prowadzą całkiem komfortowe ścieżki. Pewną część trasy z kurortów można pokonać kolejką gondolową. Czytaj dalej!

Musała leży w masywie Riła, w południowo-zachodniej części kraju

Musała leży w masywie Riła

To najwyższe pasmo górskie na całych Bałkanach. Dzieli się na 4 pomniejsze pasma – Riła Wschodnia to inaczej Grzbiet Musały, najwyższe spośród wszystkich. Na terenie masywu utworzono największy park narodowy w kraju. Choć Bułgaria zakazuje biwakowania na obszarach chronionych, to widok namiotów rozbitych tuż obok szlaku ponoć wcale nie należy do rzadkości.

Ryzykowanie mandatami nie ma większego sensu, gdyż w pobliżu najwyższej góry kraju działa sporo schronisk. Niektóre z wygodami, inne bardziej tradycyjne. Do dyspozycji turystów, którzy są zainteresowani Musałą, są m.in.:

 • Ledenoto Ezoro;
 • Jastrebec;
 • Bistrica;
 • Chata Musała;
 • Orłowo Gnezdo;
 • Khizha Maritsa;
 • Chata Zavrachicy.

Którędy wejść na najwyższy szczyt Bułgarii? Krótki opis szlaku na Musałę

Którędy wejść na najwyższy szczyt Bułgarii

Najpopularniejszy wariant zakłada wyjście z miejscowości Borowiec. Z kurortu, który uchodzi za zimową stolicę kraju, kursuje kolej gondolowa. Górna stacja znajduje się na Jastrebcu (2369 m n.p.m.) – można tu podjechać samochodem. Pokonanie pierwszego fragmentu trasy (ok. 8 km) na Musałę pieszo powinno zająć 2,5–3,5 godziny.

Dalej szlak wiedzie do schroniska. Przez obszar malowniczych Jezior Muałskich można przejść dwiema ścieżkami. Rozpoczynają się przy Chacie Musała, ponownie schodzą się w okolicach jeziora Ledeno – wybór odnogi wychylonej na wschód pozwala dotrzeć do kolejnego, ostatniego już schroniska na trasie. Zimowe wejście na grań wymaga korzystania ze stalowych linek, aby nie stracić orientacji.

Zobacz też:  Chełmiec - krótka trasa dla niezaawansowanych

Co spakować na wyprawę na najwyższy szczyt Bułgarii?

Co spakować na wyprawę na najwyższy szczyt Bułgarii

Podstawowy element wyposażenia to wygodne, bezpieczne obuwie wysokiej jakości. Najlepsze będą buty trekkingowe dedykowane górskim wędrówkom. Do zdobycia Musały przyda się też odpowiednia odzież turystyczna dostosowana do zmiennych temperatur i warunków pogodowych. Zanim odwiedzisz Bułgarię, wstąp do sklepu Decathlon, gdzie kupisz także:

 • plecaki turystyczne i trekkingowe;
 • zegarki górskie, kompasy, mapy, GPS;
 • stuptuty;
 • plecaki turystyczne;
 • kijki trekkingowe.

Musała należy do grona gór w Koronie Europy. Tuż pod najwyższym szczytem w Bułgarii znajduje się obserwatorium meteorologiczne, a wierzchołek góry został zwieńczony okolicznościowym pomnikiem z jej nazwą i wysokością. Jeśli interesują cię inne najwyższe szczyty w Europie, sprawdź: Mulhacén, Corno Grande, Zugspitze i więcej.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts