Góry Harz. Jak zdobyć Brocken, czyli najwyższy szczyt?

Harz to pasmo górskie w Niemczech. Jego najwyższym szczytem jest góra Brocken. Jest to bardzo dobre miejsce dla początkujących miłośników wędrówek po górach. Zobacz, jak zdobyć najwyższy szczyt Harzu i poznaj najciekawsze atrakcje tego regionu!
harz

Brocken znajdujący się w paśmie górskim Harz to najwyżej położone miejsce w północnych Niemczech. Góra ta mierzy 1142 m n.p.m. Dawniej w tym miejscu znajdowała się granica między RFN i NRD. Wejście na szczyt to nie tylko podziwianie krajobrazu, ale także wycieczka o charakterze historycznym. Zobacz, dlaczego warto zdobyć Brocken i jak to zrobić!

O górze Brocken i paśmie górskim Harz

harz góry

Brocken nie jest wysoką górą, ale panuje na niej specyficzny klimat, który charakterystyczny jest raczej dla szczytów powyżej 2000 metrów. Góra jest często wspominana w niemieckich legendach, to tutaj w noc Walpurgii miały mieć miejsce zloty czarownic. Johann Wolfgang von Goethe rozsławił Górę Brocken swoim dramatem „Faust”. Na górze tej po raz pierwszy zaobserwowano zjawisko pojawiania się własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora, które nazywane jest Widmem Brockenu.

Gdzie znajduje się Harz?

Pasmo Harz znajduje się w środkowej części Niemiec w Dolnej Saksonii. Jest częścią Średniogórza Niemieckiego. Są to góry zbudowane z granitów i skał metamorficznych. Dawniej był to bardzo ważny ośrodek wydobywczy, który ostatecznie przekształcił się w obszar o charakterze turystycznym.

Park Narodowy Harz

Park Narodowy Harz obejmuje pasmo górskie Harz w Niemczech. Utworzony został w 2006 roku z połączenia Nationalpark Harz i Nationalpark Hochharz. To na jego terenie leży szczyt Brocken. Znajdują się tutaj torfowiska górskie, lasy bukowe i górnolęgowe bory. Obecnie 47% parku podlega ścisłej ochronie. W tej strefie człowiek w żaden sposób nie może ingerować w naturalne procesy. W pozostałej części Parku prowadzi się ochronę ekosystemów leśnych i nieleśnych. Na rok 2022 zaplanowano zwiększenie ochrony ścisłej do 75% powierzchni.

Zobacz też:  Sarnia Skała – tuż obok Zakopanego zaczynają się Tatry

Jak zdobyć Brocken?

harz widok na brocken

Na szczyt prowadzi wiele szlaków turystycznych, które różnią się poziomem trudności. Na sam szczyt można również dostać się rowerem, prowadzi tam częściowo asfaltowa droga, która to umożliwia. Jej początek znajduje się w Schierke. Jeżeli chcesz zdobyć szczyt pieszo, to start z Schierke umożliwi najszybsze wejście. Na szczyt można też wjechać kolejką wąskotorową. Wiele osób wybiera właśnie ten sposób. Mniej popularną formą jest skorzystanie z konnego powozu.

Pieszych szlaków na Brocken jest całkiem dużo i są bardzo dobrze oznakowane. Ich długość to najczęściej od 5 do 10 kilometrów. Najbardziej popularny jest Szlak Goethego. Głównym punktem wędrówki dla pieszych jest miasto Torfhaus.

Co znajduje się na szczycie Brocken?

Szczyt Brocken ma bardzo wiele do zaoferowania. Pierwszą rzeczą, na którą zwrócą uwagę turyści, są niesamowite widoki. Szczyt nie jest zalesiony, więc turysta może się tutaj bez przeszkód rozglądać. Na Brocken znajduje się także kamienny domek, Wolkenhäuschen, czyli budowla pochodząca z 1736 roku. Można także zobaczyć z bliska Brockenhaus, dawną stację nasłuchową, gdzie obecnie znajduje się centrum informacyjne Parku Narodowego. Na Brocken znajduje się też Brockenhotel, czyli najwyżej położony hotel w północnej części Niemiec. Turyści, którzy zgłodnieli podczas wspinaczki na szczyt, mogą tutaj zjeść obiad w gospodzie.

Akcesoria dla miłośników chodzenia po górach

harz woda

Wejście na szczyt Brocken w paśmie Harz nie jest zbyt wymagające, ale mimo wszystko warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt i akcesoria. Każdy miłośnik gór wie, że do wspinaczki potrzebne jest odpowiednie obuwie. Należy też zadbać o ciepłe ubrania, ponieważ na Brocken średnia roczna temperatura wynosi zaledwie 3°C. Wszystkie niezbędne akcesoria możesz nabyć w sklepie Decathlon, który oferuje wysokiej jakości sprzęt dla fanów pieszych wędrówek po górach.

Zobacz też:  Wołowiec - czas podejścia, szlaki, wejście z Polany Chochołowskiej

Pasmo górskie Harz ze swoim największym szczytem ma turystom wiele do zaoferowania. Wspinaczka nie jest trudna, a dla osób, które nie lubią spacerów, są inne sposoby, aby dostać się na szczyt. Jeżeli chcesz aktywnie spędzić urlop w górach w Europie, to naprawdę warto wybrać się w to miejsce! Inne warte uwagi góry w Niemczech to Schwarzwald.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts