Mogielica – poznaj najważniejsze szlaki

Mogielica mierzy 1170 lub 1171 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego. Należy również do Korony Gór Polskich i cieszy się uznaniem turystów, którzy z wieży widokowej podziwiają rozciągającą się panoramę. Poznaj popularne szlaki na Mogielicę!
mogielica

Na szczyt możesz dotrzeć niemal ze wszystkich stron. Od północy można iść szlakiem z Przełęczy Marszałka Rydza – Śmigłego oraz żółtym szlakiem z Tymbarku i Słopnic. Od południa kieruj się zielonym szlakiem z Przełęczy Słopnickiej lub niebieskim ze Szczawy. Od zachodu możesz dojść na górę niebieskim szlakiem z Jurkowa lub Jasienia.

Na Mogielnicę trafiają też turyści biorący udział w akcji Odkryj Beskid Wyspowy, podczas której na górze odbywają się pokazy ratownictwa GOPR, występy zespołów folklorystycznych, wspólny grill czy msza święta. Mogielnica to także doskonałe miejsce dla rowerzystów, ponieważ znajdują się tutaj dwie trasy o długości 30 km, które w sezonie zimowym zmieniają się w trasy narciarstwa biegowego. Turyści uwielbiają oglądać ze szczytu wschody słońca i panoramę obejmującą cały Beskid Wyspowy, Gorce, Pieniny, Tatry, Pasmo Babiej Góry i Beskid Żywiecki.

Mogielica – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego

Mogielica najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego
Fot. Wiktor Baron | www.baronphotography.eu via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Na szczyt możesz się dostać, przechodząc szlak zielony biegnący z Przełęczy E. Rydza-Śmigłego (Przełęcz Chyszówki), gdzie znajduje się niewielki parking samochodowy. Długość trasy liczy ponad 3 km. Z tego punktu można wejść na Łopień (951 m) oraz Mogielicę (1170 lub 1171 m n.p.m). Po drodze trafisz na polanę Wyśnikówka, a także skalną ambonę Zbójnicki Stół, gdzie według legendy zbójnicy liczyli ukradzione pieniądze. Stąd już tylko krok na szczyt.

Co zobaczysz ze szczytu?

Drewniana wieża widokowa na Mogielicy ma 22 metry i składa się z 4 kondygnacji, a na samą górę prowadzą pochyłe schody. Oczom turystów po wejściu ukazuje się wspaniały widok na Beskid Sądecki, Pieniny, Tatry, Gorce i Babią Górę. Od 2020 wieża jest niestety nieczynna ze względu na zły stan techniczny. Obok niej znajduje się tablica upamiętniająca wypadek samolotu wojskowego w 1944 roku. Schodząc z wierzchołka, trafia się na 3,5-metrowy krzyż papieski ustawiony w 50. rocznicę wycieczki Karola Wojtyły na Mogielicę.

Zobacz też:  Stanserhorn w Alpach Urneńskich. Turystyczna atrakcja Szwajcarii

Szlak na Mogielicę z Przełęczy Słopnickiej

Szlak na Mogielicę z Przełęczy Słopnickiej
Fot. Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Na najwyższy szczyt można dojść również zielonym szlakiem z Polany Wyrębiska od strony Przełęczy Słopnickiej. To najłatwiejsze podejście, a jednocześnie najkrótsza trasa. Początkowo szlak biegnie płasko (mija leśniczówkę Andrzeja Florka, która była miejscem spotkań konspiracyjnych). Dalej na trasie zobaczysz obelisk i krzyż partyzancki – w czasie II wojny światowej odprawiano tu msze święte. Szlak polecany jest dla rodzin z dziećmi.

Jak jeszcze dotrzeć na szczyt Mogielicy?

Na górę prowadzi również szlak niebieski z Jurkowa. Wejście na szczyt zajmuje około 3 godzin i początkowo prowadzi łagodnie w górę aż do Polany Cyryla, gdzie można przez chwilę odpocząć, podziwiając piękne widoki. Dalsza trasa wiedzie dość stromo i jest męcząca, więc nie będzie odpowiednia dla rodzin z małymi dziećmi. Trasa ta oznaczona jest także jako Droga Krzyżowa. Inne dojście na szczyt to zielony szlak z Półrzeczek na Krzystonów przez Mały Krzystonów oraz Polanę Stumorgową (żółto-niebieski). Polana Stumorgowa zapewnia wspaniałe widoki, jednak końcowe podejście na szczyt jest dość męczące. Kolejną możliwością jest wejście na Mogielicę żółtym szlakiem z Rzek. Prowadzi on przez:

  • Polanę Miznówkę;
  • Jasień;
  • Kutrzycę;
  • Krzystonów;
  • Polanę Stumorgową.

Długość trasy to 11 km. Jest to szlak atrakcyjny, jednak wymagający i przeznaczony dla wprawionych turystów.

Mogielica – królowa Beskidu Wyspowego

Mogielica królowa Beskidu Wyspowego
Fot. Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Źródła podają, że ma wysokość 1170 m lub 1171 m. Miejscowa ludność nazywa szczyt Kopą, ponieważ góra ma charakterystyczny kształt, który przypomina kopułę. Skąd wzięła się nazwa Mogielica? Jak mówią opowieści ludowe, na zboczu góry porzucano zwłoki samobójców, których nie wolno było grzebać na poświęconych cmentarzach. Mogielica to zatem góra mogił. Szczyt określany jest także jako Góra Zapowiednia, ponieważ, gdy tonie w chmurach i mgle, zapowiada rychłe pogorszenie pogody.

Zobacz też:  Orlica co warto wiedzieć? Poznaj dojazd i najlepsze szlaki

Mogielica i jej… okolica

W 2011 roku na Mogielicy utworzono Rezerwat Przyrody Mogielicy, którego celem nadrzędnym jest ochrona głuszca. W planach jest także budowa górskiego schroniska. Wokół góry rozciągają się trasy rowerowe i narciarskie. Masyw Mogielicy wznosi się w obszarze trzech gmin – Dobra, Słopnice i Kamienica. Cały jest zalesiony przez lasy świerkowo-jodłowe i buczynę karpacką.

Rezerwat Przyrody Mogielica

Rezerwat Mogielica znajduje się szczycie i północnych stokach góry. Utworzony został w 2011 roku, głównie w celu ochrony głuszców. Można tu spotkać niemal wszystkie gatunki ptaków zamieszkujących góry, a w większości są to gatunki zagrożone wyginięciem lub rzadkie. Wędrując, możesz spotkać:

  • sóweczkę;
  • czeczotkę;
  • włochatkę;
  • dzięcioła trójpalczastego;
  • puchacza;
  • orła przedniego;
  • puszczyka uralskiego.

Lasy zamieszkiwane są przez wilki i rysie, a niekiedy pojawiają się również niedźwiedzie brunatne. Na kopule Mogielicy występują ostańce skalne i strome gołoborze. Powierzchnia rezerwatu obejmuje teren 50,44 hektarów.

Przygotowania do wejścia na Mogielicę

Wędrówkę wokół Mogielicy i na jej szczyt możesz zaplanować na każdą porę roku. Jeśli zdobywasz kolejne szczyty należące do Korony Gór Polskich, także i tutaj uzyskasz pieczątkę, ponieważ Mogielica należy do Korony (tak jak Lubomir, Turbacz i Radziejowa w pobliżu). Pamiętaj jednak, że na górę wiodą ostre podejścia i zejścia. Odwiedzając Beskidy, musisz się dobrze przygotować.

  1. Przede wszystkim wybierz wygodne buty chroniące kostkę i stabilizujące stopę, z antypoślizgową podeszwą. Buty powinny oddychać i nie przepuszczać wilgoci.
  2. W górach łatwo o kontuzję, więc miej przy sobie apteczkę wyposażoną w środki opatrunkowe i leki przeciwbólowe. Zarówno buty, jak i inne akcesoria niezbędne na szlaku znajdziesz w sklepach Decathlon.
  3. Przed wyjazdem przestudiuj mapę szlaków turystycznych i wybierz najlepsze dla siebie podejście. Pamiętaj, że szlaki prowadzą zarówno przez polany czy las, jak i gołoborza.
Zobacz też:  Bereśnik – jak dotrzeć na szczyt? Poznaj malownicze szlaki

Mogielica (1170 m n.p.m) to kolejny punkt obowiązkowy dla miłośników gór i zdobywców szczytów należących do Korony Gór Polski. Nie będziesz zawiedziony widokami. Piękno przyrody w tym miejscu warto podziwiać choć raz, dlatego wolny weekend wykorzystaj na wyprawę w Beskid Wyspowy!

Fot. ilustracyjne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts