Połonina Caryńska – opis szlaku, skąd wejść, ile czasu zajmuje?

Połonina Caryńska to jedno z najpopularniejszych miejsc w Bieszczadach. Jak zaplanować wyjście i je zorganizować, by nie napotkać na szlaku wielu innych turystów? Praktyczne porady znajdziesz w naszym artykule.
Połonina Caryńska

Szlaki, które prowadzą na Połoninę Caryńską oraz Połoninę Wetlińską, to najbardziej oblegane trasy Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Trudno się temu dziwić, ponieważ nie są trudne, a z ich grani widać rozległe panoramy. Jak więc zaplanować wycieczkę, by mimo wszystko uniknąć spotkania z innymi turystami, przemierzającymi Bieszczady? Z pewnością warto wyjść skoro świt – dzięki temu nikt nie powinien przeszkadzać w kontemplowaniu przyrody.

Połonina Caryńska – jaki szlak wybrać?

Połonina Caryńska jaki szlak wybrać
Fot. Pudelek via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Na Połoninę Caryńską (1297 m n.p.m.) można wejść kilkoma trasami. Niektórzy decydują się na pętlę z Ustrzyk Górnych. To jednak wymaga pokonania początkowego lub końcowego odcinka asfaltową drogą. W sezonie ruch aut jest tam duży, ponieważ to fragment Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej, prowadzącej w kierunku Wetliny, a w drugą stronę do Ustrzyk Dolnych. Dlatego lepiej zostawić auto na którymś z parkingów – w centrum Ustrzyk Górnych, przy Przełęczy Wyżniańskiej lub Brzegach Górnych – i pojechać busem na drugi koniec szlaku, by zakończyć wycieczkę przy samochodzie. Busy nie mają rozkładu – wyjeżdżają, gdy zbierze się odpowiednia liczba pasażerów.

Ile trwa wejście na Połoninę Caryńską oraz zejście?

Ile trwa wejście na Połoninę Caryńską oraz zejście
Fot. LuzynaS via Wikipedia, CC BY-SA 3.0 PL

Nawet zdobycie Połoniny Caryńskiej dłuższą trasą nie powinno trwać dłużej niż 4 godziny (łącznie z zejściem). Dlatego wiele osób decyduje się, by w ciągu jednego dnia wejść również na Połoninę Wetlińską. Turyści, którzy nie mają jednak aż tak ambitnych planów, mogą wybrać szlak z Brzegów Górnych i późniejsze zejście do Ustrzyk Górnych – całkowity czas przejścia to jakieś 3,5 godziny. Inna opcja to około 2-godzinna trasa z Przełęczy Wyżniańskiej. Po osiągnięciu grani Połoniny Caryńskiej można obrać szlak na Ustrzyki Górne lub ruszyć do Brzegów Górnych.

Zobacz też:  Kaukaz - najważniejsze informacje. Szczyty wspinaczkowe i największe atrakcje. Dowiedz się, co możesz tam robić!

Połonina Caryńska – opis szlaku z Brzegów Górnych

Radzimy skorzystać z parkingu w Ustrzykach Górnych, a następnie pojechać busem do Brzegów Górnych. Kierowca rusza, kiedy ma zapełniony samochód. Przejażdżka zajmuje jakieś 10-15 minut, a przystanek znajduje się przy kasie biletowej BdPN i wejściu na czerwony szlak prowadzący prosto na Połoninę Caryńską. Jest to fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego, który liczy niemal 500 kilometrów! Wzdłuż trasy na Caryńską biegnie ścieżka przyrodnicza „Buk” – warto zatrzymać się przy tablicach informacyjnych, przybliżających przyrodę Bieszczadów.

Połonina Caryńska opis szlaku z Brzegów Górnych
Fot. Gorofil via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Pierwszy etap: stary cmentarz – wiata

Aby wejść na szlak czerwony, trzeba przejść na drugą stronę szosy i wejść na niewielkie wzniesienie. Po jego osiągnięciu (zajmuje to maksymalnie 5 minut) warto obejrzeć stary cmentarz greckokatolicki, który znajduje się tuż przy granicy lasu. Zachowało się tam kilka nagrobków mieszkańców nieistniejącej już wsi Berehy Górne, a także podmurówka dawnej cerkwi. Początek trasy jest bardzo urozmaicony. Czerwony szlak biegnie przez las, na ścieżce są mostki ułatwiające pokonanie potoku, a także schodki. Po deszczu bywa jednak bardzo ślisko! Zmęczeni wędrówką pod stromą górę podróżni mogą zatrzymać na chwilę przy drewnianej wiacie.

Drugi etap: wiata – Kruhly Wierch

Podczas odpoczynku warto spojrzeć na mapę. Wiata znajduje się niedaleko wyjścia z lasu, skąd możemy podziwiać pierwsze widoki na Bieszczady. Następnie należy kierować się na Kruhly Wierch, który jest najwyższym wierzchołkiem masywu Połoniny Caryńskiej. Znajdują się tam ławki widokowe, gdzie można przysiąść i odpocząć po męczącym podejściu. Nie jest to jednak główny szczyt połoniny.

Trzeci etap: Kruhly Wierch – Połonina Caryńska

Aby dotrzeć do głównego wierzchołka, trzeba iść główną granią kilkanaście minut. To okazja do podziwiania pięknych widoków na Bieszczady. Obowiązkowe zdjęcie przy znaku, chwila odpoczynku i można myśleć o powrocie. Nasza droga prowadzi w kierunku Ustrzyk Górnych – trzeba nadal trzymać się czerwonych oznaczeń.

Zobacz też:  Góry w Hiszpanii – gdzie najlepiej wybrać się na wakacje?

Czwarty etap: zejście do parkingu w Ustrzykach Dolnych

O ile podejście na połoninę mogło wydawać się męczące i długie, o tyle zejście przebiega bardzo sprawnie. Warto na koniec rzucić okiem na całą połoninę, bo takiej szansy nie będzie, kiedy szlak doprowadzi nas do drzew. Tutaj też znajduje się wiata turystyczna, gdzie można usiąść i zjeść prowiant zabrany na wyprawę. Natomiast gdy wychodzimy z lasu, jesteśmy już niemal na miejscu. Przed nami parking oraz sąsiadujące z nim sklepy i punkty gastronomiczne – jesteśmy w centrum Ustrzyk.

Akcesoria potrzebne w podczas wędrówek po Bieszczadach

Mapa i opis szlaku to nie wszystko – nawet do wyprawy w Bieszczady warto dobrze się przygotować. Potrzebne akcesoria można znaleźć w sklepach Decathlon. Są to między innymi:

  • kijki trekkingowe;
  • odzież turystyczna i trekkingowa;
  • obuwie trekkingowe i turystyczne;
  • latarki, czołówki, lampki turystyczne;
  • plecaki turystyczne i trekkingowe.

Grzbiet połoniny – opis panoramy

Grzbiet połoniny opis panoramy
Fot. barcisz via Wikipedia, CC BY 3.0

Co można zobaczyć ze szczytu Połoniny Caryńskiej? Jeśli dopisze pogoda, przed oczami turystów rozciąga się naprawdę rozległa panorama Bieszczadów. Niekiedy widoczność sięga aż do ukraińskich Gorganów (100 kilometrów) oraz Tatr (180 kilometrów). Natomiast jeśli mamy na myśli bieszczadzkie szczyty, są to m.in.:

Najkrótszy szlak na Caryńską – z Przełęczy Wyżniańskiej

Z kolei najszybsza opcja dostania się na połoninę to wyjście z Przełęczy Wyżniańskiej. Najwyższy wierzchołek osiąga się po niecałej godzinie marszu. Należy obrać zielony szlak, prowadzący początkowo przez otwarte tereny. W tym miejscu znajdowały się kiedyś zabudowania Berehów Górnych… Należy kierować się znakami, które wskazują drogę na Połoninę Caryńską. Szlak zielony prowadzi bowiem także na Małą Rawkę. Po osiągnięciu celu trzeba zdecydować, co dalej. Można zawrócić, choć ciekawie będzie zejść do Brzegów lub Ustrzyk.

Połonina Caryńska jako węzeł szlaków turystycznych

Połonina Caryńska może być traktowana jako węzeł szlaków turystycznych:

  • szlak czerwony (Główny Szlak Beskidzki) prowadzi do Brzegów Górnych oraz Ustrzyk Górnych;
  • szlak zielony biegnie przez Przełęcz Wyżniańską do Małej Rawki, natomiast w drugą stronę prowadzi na Przysłup Caryński (gdzie znajduje się schronisko studenckie Koliba) w okolice Magury Stuposiańskiej.
Zobacz też:  Najwyższe góry w Polsce – poznaj Polskie szczyty

Informacje praktyczne – parking, ceny biletów

Szlaki, które biegną na Połoninę Caryńską, znajdują się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Oznacza to, że turyści muszą kupić bilet uprawniający ich do wstępu. Aktualne stawki nie wydają się wygórowane – bilet normalny kosztuje 8 zł, natomiast ulgowy – 4 zł. Co ważne, aby kupić bilet w kasie, najlepiej przygotować gotówkę, istnieje jednak możliwość wykupienia biletu online. Są imienne, więc trzeba mieć przy sobie dowód tożsamości, by pokazać go obsłudze parku.

Opłata za postój

Parkingi (płatne i niestrzeżone) znajdują się niemal przy każdym wejściu na szlak. Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez BdPN, postój kosztuje 2 zł/h, ale można wykupić też bilet dobowy w cenie 12 zł. Warto pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona – w sezonie trzeba przyjechać naprawdę wcześnie. Parkingi zapełniają się bowiem już w późnych godzinach porannych (około 11:00).

Połonina Caryńska to jedno z lepiej dostępnych miejsc w Bieszczadach. Szlak nadaje się nawet dla początkujących turystów, a ci bardziej doświadczeni również mogą zaplanować wędrówkę, która dobrze ich zmęczy. Cudowne widoki, jakie rozciągają się z grani połoniny, pozwalają docenić magiczne Bieszczady i budzą ochotę na kolejne wyprawy.

Fot. główne: Justyna Łacka via Wikipedia, CC BY 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts