Góry Bardzkie w Sudetach. 8 największych atrakcji

Góry Bardzkie leżą w pasmie Sudetów Wschodnich i rozciągają się od Przełęczy Srebrnej do Przełęczy Kłodzkiej na długości 20 km. Ich najwyższym wzniesieniem jest Szeroka Góra. Co warto zobaczyć? Podpowiadamy!
góry bardzkie

Wzgórza pasma przekraczają wysokość 700 m n.p.m., a prowadzi przez nie tylko jeden szlak. Góry te nazywane są bramą do Ziemi Kłodzkiej lub Górami Zapomnianymi. Góry Bardzkie położone są między Górami Złotymi a Sowimi. Nysa Kłodzka przedziela góry na Grzbiet Wschodni i Zachodni (kształtem przypominający pojedynczy, niewysoki masyw górski). Klimat panujący w Górach Bardzkich jest dość łagodny. Miejscem wypadów w góry jest najczęściej miasto Bardo, czyli centralnie położony punkt w Górach Bardzkich. Najważniejsze szczyty to Kłodzka i Bardzka Góra, Kortunał, Szeroka i Ostra Góra. Co warto wiedzieć o tych miejscach? Sprawdź!

Bardzka Góra, czyli Kalwaria

Góry Bardzkie kalwaria
Fot.: Poconaco via Wikipedia, CC BY-SA 3.0 PL

Bardzka Góra znajduje się we Wschodnim Grzbiecie i wznosi się na wysokość 593 m n.p.m. Pod jej szczytem znajduje się obryw skalny – słynny Obryw Bardzki z krzyżem. Na samej górze w 1619 roku postawiono kapliczkę na pamiątkę objawienia się Matki Boskiej. Kalwaria stała się miejscem pielgrzymek, a wierni, wspinając się, mijają liczne kapliczki z XVII i XIX wieku. To swego rodzaju droga krzyżowa. Na zboczu Bardzkiej Góry podziwiać można ruiny średniowiecznego zamku.

Kłodzka Góra – historycznie najwyższy szczyt Gór Bardzkich

Góra ta należy do Korony Gór Polskich i dawniej uznawana była za najwyższy szczyt w okolicy. Pnie się na wysokość 757 m n.p.m., a wiedzie na nią żółta trasa wychodząca z Kłodzka. Dziś za najwyższą Górę Bardzką uchodzi Szeroka Góra (765 m n.p.m.), na którą można się dostać tą samą oznaczoną na żółto drogą. Wierzchołek porastają lasy świerkowe i świerkowo-bukowe. Obie góry oddziela Przełęcz pod Kłodzką Górą.

Zobacz też:  Dolina Lejowa w Tatrach. Czy na szlak można wejść z psem?

Przełęcz Kłodzka i Bardzka

Góry Bardzkie widok z kalwarii

Przełęcz Kłodzka oddzielająca pasmo Sudetów Środkowych od Wschodnich położona jest na wysokości 483 m n.p.m. Biegnie tu droga krajowa nr 46 łącząca Kłodzko ze Złotym Stokiem. Przełęcz Bardzka leży natomiast pomiędzy Bardem a Kłodzkiem, a prowadzi przez nią fragment drogi krajowej nr 8.

Przełom Bardzki, czyli Cud Sudetów

Przełom Bardzki (Przełom Nysy Kłodzkiej) to najbardziej malowniczy odcinek Nysy Kłodzkiej o długości 14 km, rozciągający się między Ławicą a Bardem. Jedną z największych atrakcji turystycznych jest spływ kajakiem dostarczający niezwykłych wrażeń. Rzeka płynie szybkim nurtem, a miejscami osiąga szerokość nawet 60 m. Najbardziej interesujące są liczne meandry. Płynąc po rzece, można podziwiać piękne widoki, spotkać muflona, czaplę siwą, salamandrę. Trasa wodna Przełomu Bardzkiego biegnie od Bystrzycy Kłodzkiej przez Kłodzko i Bardo, aż do Topola i liczy 52 km. Podzielona została na 3 jednodniowe etapy.

Ochrona przyrody w paśmie górskim w Sudetach

Góry Bardzkie sudety

Góry Bardzkie – na ich terenie mieszczą się dwa rezerwaty. Rezerwat Cisy należy do obszaru Natura 2000 i został utworzony w 1954 roku. Obecnie rozciągają się na terenie 20 hektarów. Jego powstaniu przyświecał cel zachowania naturalnego stanowiska cisa pospolitego. Niestety dziś występuje on tam dość rzadko. 1500 sztuk tych drzew objętych jest ochroną, a ich wiek oceniany jest na około 200 lat. W pobliżu biegnie szlak niebieski ze Srebrnej Góry do Barda oraz trasa rowerowa. Teren Cisowej Góry jest nieco mniejszy, leży na dwóch wzniesieniach Buczka i Małego Buczka. Rosną tu jawory, lipy, jodły, świerki, dęby.

Miasta Gór Bardzkich

Główne miasta położone na obszarze Gór Bardzkich to Bardo, Ząbkowice Śląskie, Kamieniec Ząbkowicki, Srebrna Góra oraz Kłodzko. Najbardziej interesujące jest Bardo z Sanktuarium Matki Boskiej Bardzkiej mieszczącym się w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Z miasteczka wychodzą liczne trasy piesze i rowerowe prowadzące w ciekawe miejsca warte zwiedzenia – na Grzbiet Wschodni i Grzbiet Zachodni, Kalwarię i Górę Różańcową. Będąc w miasteczku, koniecznie trzeba odwiedzić kamienny gotycki most i pocysterski klasztor.

Zobacz też:  Najwyższe góry w Polsce – poznaj Polskie szczyty

Góry Bardzkie – szlaki turystyczne

Góry Bardzkie bardo

Najdłuższy szlak niebieski należy do Europejskiego Długodystansowego Szlaku Pieszego E3 łączącego Atlantyk z Morzem Czarnym. Pozostałe trasy są jedynie dojściami np. do Kłodzkiej Góry, Ząbkowic Śląskich i Przełęczy Srebrnej. Istnieje również kilka rowerowych dróg o długości od 12 do 44 km. Wędrując przez góry, można zdobyć specjalną odznakę nazywaną Koroną Gór Bardzkich. Aby ją otrzymać, należy wejść na 10 określonych szczytów.

Interesujące zabytki

Przy granicy z Górami Sowimi wznosi się twierdza Srebrnogórska wybudowana w XVIII wieku. Na terenie Gór Bardzkich położony jest Fort Ostróg oraz forty na Mężyku i Lisiurze. Pozostałości po forcie obronnym wzniesionym w 1813 roku, zwane Szwedzkimi Szańcami, wznoszą się na Pańskiej Górze. Ostra Góra jest szczytem o wyraźnie zaznaczonej kulminacji, na którym wybudowano drewnianą wieżę widokową liczącą 17 metrów. Niestety wieża przetrwała jedynie do początków XX wieku. W miejscu tym biegnie teraz niebieska trasa E3.

Jak przygotować się do wędrówki grzbietem Gór Bardzkich?

Góry Bardzkie zachód słońca

Jeśli planujesz poznać mało uczęszczane góry, koniecznie zaopatrz się w mapę turystyczną obejmującą obszar Gór Bardzkich z miastami leżącymi w okolicy. Dobrze jeśli będzie zawierała opis szlaków rowerowych i pieszych oraz informacje przydatne podczas podróży (noclegi, zaplecze gastronomiczne). Pomyśl też o kijkach turystycznych, odpowiednim obuwiu i odzieży turystycznej. Dlaczego to takie ważne? Dzięki wygodnym butom i ciepłemu polarowi będziesz mógł bez przeszkód pokonywać kolejne szczyty. Niezbędne akcesoria oraz elementy garderoby znajdziesz w sklepach Decathlon.

Góry Bardzkie to coraz popularniejsze pasmo górskie w Sudetach. Wiesz już, jakie atrakcje turystyczne oferuje i co warto zobaczyć. Przygotuj się więc dobrze do wyprawy i zacznij eksplorować te mało uczęszczane góry w Polsce!

Fot. ilustracyjne: Jacek Halicki via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Góry Betyckie w Hiszpani -najwyższy szczyt, położenie oraz trekking
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts