Trzy Kopce – podstawowe informacje
Trzy Kopce to szczyt o wysokości 1216 m n.p.m., usytuowany w Beskidzie Żywieckim, w Grupie Pilska. Położony jest pomiędzy Rysianką a Palenicą – na wierzchołku krzyżują się ciekawe szlaki turystyczne. Znajduje się na granicy polsko-słowackiej, a przez jego wierzchołek przebiega granica państwowa. Po stronie naszych południowych sąsiadów są to Oravské Beskydy.
Szczyt ten nie wyróżnia się znacząco wysokością na tle innych w Beskidzie Żywieckim. Jest w całości zalesiony, więc nie można liczyć na spektakularne widoki. Jednak przebiegają tędy trasy, którymi da się dojść w inne beskidzkie zakątki. W jego okolicy znajduje się również kilka atrakcji (np. Rezerwat pod Rysianką) – warto poświęcić czas na ich odkrycie. Z pewnością warto zaplanować trasę przez Trzy Kopce, by cieszyć się bliskością przyrody. Trasy nie są tak eksploatowane, jak w innych zakątkach polskich gór, więc taka wycieczka pozwoli wyciszyć się i złapać nieco oddechu.
Szlaki turystyczne na Trzy Kopce
Trzy Kopce są łatwo dostępne dla turystów, a wejście na szczyt nie nastręcza większych trudności. Prowadzą na nie znakowane szlaki turystyczne. Można się tu dostać na dwa sposoby – wybierając czerwony szlak, który jest fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego, lub słowacki szlak niebieski. Da się nim dojść między innymi do Krawcowego Wierchu (Krawców Wierch). Jeszcze kilka lat temu istniał żółty szlak graniczny, który prowadził tam z Trzech Kopców, jednak został zlikwidowany.
Niżej przedstawiamy najpopularniejsze drogi, które prowadzą na szczyt. Skupiamy się na wariantach, które wykorzystują odcinki Głównego Szlaku Beskidzkiego.
Wejście czerwonym szlakiem na Trzy Kopce
Na Trzy Kopce można dostać się fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego od schroniska na Hali Rysianka lub z Hali Miziowej.
Opis szlaku na Trzy Kopce z Hali Rysianka
Dobrym pomysłem jest przejście pętli – za punkt wyjścia posłuży nam miejscowość Złatna Huta, gdzie znajduje się parking, na którym można zostawić samochód. Warto pokręcić się nieco w tej okolicy, by zobaczyć ruiny pieca hutniczego oraz zaporę przeciwrumowiskową. To malowniczy wodospad, który świetnie wygląda na zdjęciach. Aż do Hali Rysianka, na której usytuowane jest schronisko turystyczne, biegnie czarny szlak.
To dość wygodne podejście, prowadzące pośród lasów. Po drodze na uwagę zasługuje miejsce pamięci, które zostało poświęcone kierownikowi schroniska Rysianka, Zbigniewowi Urbańskiemu. Mężczyzna zmarł tragicznie 19 stycznia 1982 roku. Ustawiono tam krzyż z emblematem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Bliżej Hali Rysinaka znajduje się kolejne charakterystyczne miejsce – kapliczka św. Huberta.
Po osiągnięciu Hali Rysianka czas na zasłużony odpoczynek w schronisku. „W nogach” mamy już prawie 5 kilometrów. Na miejscu można zjeść obiad lub przyniesiony ze sobą prowiant – po chwili wytchnienia czas ruszać dalej. Przed nami zmiana oznaczeń na czerwone i około 40 minut wędrówki na Trzy Kopce. Szlak biegnie przez Rezerwat pod Rysianką, a utworzono go w celu ochrony lasu jodłowo-świerkowo-bukowego, zachowanych pozostałości pierwotnej puszczy karpackiej.
Co zrobić, po osiągnięciu wierzchołka Trzech Kopców? Można wrócić tą samą trasą lub zejść niebieskim szlakiem w kierunku przełęczy Bory Orawskie, a następnie iść w kierunku Złatnej Huty, gdzie prowadzą żółte oznaczenia. Całość wyprawy zamknie się w około 10 kilometrach, co daje nam jakieś 3 godziny wędrówki. Wszystko zależy od liczby postojów.
Opis szlaku na Trzy Kopce z Hali Miziowej
Hala Miziowa znajduje się w okolicy Korbielowa, popularnej turystycznej miejscowości Beskidu Żywieckiego. Jeśli wybierzemy to miejsce na swój punkt startowy, do wyboru są dwie trasy:
- zielona – krótsza, ale mocno nasłoneczniona. Swój początek ma w okolicy tamtejszych wyciągów narciarskich;
- żółta – dłuższa, ale prowadząca głównie przez las, co latem zapewnia cień. Zaczyna się przy przystanku PKS Korbielów PTTK, w którego sąsiedztwie działa płatny parking. Przy samym wejściu na szlak znajduje się darmowy parking leśny, ale w sezonie może się szybko zapełniać.
Oba szlaki spotykają się po około 2 godzinach wędrówki w punkcie, jakim jest Czarny Groń. Znajdują się tam stoliki i ławki, które są idealnym miejscem na odpoczynek. Jednak cel jest już prawie osiągnięty – jeszcze tylko 30 minut wędrówki i stoimy już przy schronisku PTTK na Hali Miziowej. Większość osób traktuje ją jako punkt wypadowy na Pilsko, my jednak wybieramy długą wędrówkę i idziemy na Trzy Kopce. Przed nami 2 godziny i 45 minut wędrówki. Wcześniej jednak warto nacieszyć się widokami na Tatry oraz Małą Fatrę, doskonale widać stąd również Babią Górę.
Pierwszym punktem na trasie jest Hala Cebulowa. W pewnym momencie czerwony szlak łączy się z niebieskim słowackim szlakiem granicznym. Oba zgodnie biegną w kierunku Munczolika (1356 m n.p.m.) szeroką przecinką wśród drzew. Trzymając się czerwonych oznaczeń, obchodzimy szczyt i dostajemy się na szerokie siodło pomiędzy Munczolikiem a Palenicą. To kolejny ważny punkt widokowy na szlaku, który prowadzi na Trzy Kopce. Czeka nas dość strome podejście na Palenicę, ale potem już niedaleko do celu.
Co później? Wszystko zależy od możliwości – można zdecydować się na nocleg w schronisku znajdującym się na Hali Rysianka lub wrócić tą samą trasą. Będzie to jednak bardzo długa wyprawa, wymagająca wytrzymałości.
Co zobaczyć na Trzech Kopcach?
Jak wspomniano wcześniej, Trzy Kopce to przede wszystkim szczyt zwornikowy i skrzyżowanie szlaków turystycznych. Ze względu na zalesienie nie daje szansy na to, by podziwiać stąd rozległe widoki. Na wierzchołku warto jednak zwrócić uwagę na kapliczkę, która upamiętnia św. Maksymiliana Marię Kolbego. To polski franciszkański zakonnik zamordowany w Auschwitz – dobrowolnie zgłosił się na śmierć, by ocalić życie innego więźnia.
Warto pamiętać, że po przekroczeniu granicy na szczycie Trzech Kopców formalnie znajdujemy się na terenie innego państwa. Choć kontrole graniczne nie są tu prowadzone, dobrze mieć przy sobie dokument tożsamości.
Trzy Kopce – idealna wycieczka na pogranicze
Trzy Kopce w Beskidzie Żywieckim to szczyt, który idealnie nadaje się na jednodniową wycieczkę. Łatwa dostępność, malownicze widoki na szlakach i położenie na granicy dwóch państw czynią to miejsce wyjątkowym. Warto zarezerwować sobie czas na zdobycie Trzech Kopców. Najlepszą porą na wycieczkę na jest okres od późnej wiosny do wczesnej jesieni.
W maju i czerwcu szlaki są już dobrze przetarte, a przyroda budzi się do życia, oferując malownicze widoki. Lato to czas stabilnej pogody i długich dni, idealnych na górskie wędrówki. We wrześniu i październiku Beskidy mienią się jesiennymi barwami, a temperatury są wciąż sprzyjające. Niezależnie od wybranego terminu, warto sprawdzić prognozę pogody i odpowiednio się przygotować, gdyż w górach warunki mogą szybko się zmieniać.
Jak przygotować się do trekkingu w Beskidzie Żywieckim?
Przygotowując się do trekkingu po Beskidzie Żywieckim, należy zadbać o odpowiedni ekwipunek i kondycję fizyczną:
- podstawowym wyposażeniem są wygodne, rozchodzone buty trekkingowe za kostkę, zapewniające stabilność i ochronę przed kontuzjami;
- warto mieć plecak z systemem nawadniania lub pojemną butelkę na wodę, a także zapas energetycznych przekąsek;
- niezbędna jest mapa turystyczna i kompas lub GPS
- ubrania powinny być dostosowane do zmiennych warunków pogodowych – kurtka przeciwdeszczowa, polar, oddychające koszulki i spodnie.
Regularne spacery i ćwiczenia wzmacniające nogi i stawy pomogą przygotować organizm do wysiłku na górskich szlakach Beskidu Żywieckiego. Natomiast cały potrzebny ekwipunek i akcesoria turystyczne znajdziesz w najbliższym sklepie Decathlon.
Skąd nazwa Trzy Kopce?
Nazwa szczytu – Trzy Kopce – jest bardzo popularna w Karpatach. Wzniesienie o takiej nazwie znajduje się nie tylko w Beskidzie Żywieckim, ale między innymi w Beskidzie Śląskim. Są to Trzy Kopce Wiślańskie oddalone od opisywanych przez nas o około 40 kilometrów. Przez to zdarza się, że są mylone. Łączy je również pochodzenie nazwy. Dawniej właśnie tak określono miejsce, w którym stykały się granice trzech miejscowości lub szczytów górskich. Dodatkowo oznaczano je jeszcze kamiennymi kopcami.
Trzy Kopce to obowiązkowy punkt na mapie każdego miłośnika Beskidu Żywieckiego i turystyki górskiej. Niezależnie od wybranego szlaku, wejście na ten szczyt dostarczy niezapomnianych wrażeń i pozwoli w pełni docenić piękno beskidzkich pejzaży.
Fot. główna: Jerzy Opioła, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Może Cię także zainteresować:
- Trzy Kopce Wiślańskiej – szlaki z Wisły i Brennej. Jak zaplanować wędrówkę?
- Krawców Wierch – tak biegnie trasa do bacówki PTTK na Hali Krawcula
- Hala Śmietanowa – szlaki turystyczne
- Hala Lipowska. Szlaki i schronisko PTTK
- Okrąglica w Beskidzie Żywieckim – jak dojść na szczyt?