Przełęcz Kubalonka w Beskidzie Śląskim – atrakcje, szlaki turystyczne!

Przełęcz Kubalonka to jedno z ciekawych miejsc Beskidu Śląskiego. Stanowi punkt wyjścia na pobliskie szlaki, ale w jej bezpośredniej okolicy także nie brakuje atrakcji. Bezpośrednio przez przełęcz biegnie droga wojewódzka, łącząca Istebną i Wisłę.
Przełęcz Kubalonka

To warto wiedzieć!

  • Przełęcz Kubalonka to malowniczy punkt w Beskidzie Śląskim, gdzie krzyżują się szlaki turystyczne. 
  • Znajduje się między dwoma słynnymi beskidzkimi pasmami górskimi.

Gdzie znajduje się przełęcz Kubalonka?

W sercu Beskidu Śląskiego, ukryta między szczytami Kubalonki oraz innego nieoznaczonego wierzchołka, znajduje się przełęcz Kubalonka. Nazwa tego wyjątkowego miejsca pochodzi od nazwiska Kubala, wspomnianego w dokumentach historycznych już w 1722 roku. Kubalonka oddziela dwa pasma górskie – pasmo Baraniej Góry i Skrzycznego od pasma Czantorii i Stożka.

W latach międzywojennych wytyczono tędy drogę łączącą Wisłę i Istebną. Obecnie jest to droga wojewódzka nr 941. W sezonie trasa jest uczęszczana – pokonuje ją wielu turystów, którzy planują podbój wiślańskich stoków.

Zabytki i atrakcje w okolicy przełęczy Kubalonka

W okolicy przełęczy Kubalonka historia splata się z nowoczesnością, tworząc miejsce idealne dla turystów. Poniżej jej grzbietu, znajduje się zespół budynków zabytkowego sanatorium, którego historia sięga 1937 roku. Nieco dalej, na przeciwnym skraju szosy, można odwiedzić zabytkowy, XVIII-wieczny drewniany kościół, będący częścią Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. 

W tej malowniczej okolicy można również znaleźć liczne restauracje, bary i pensjonaty, w tym znaną Beczkę, której historia sięga okresu międzywojennego. Dla miłośników sportów zimowych na stokach szczytu Kubalonka atrakcjami będą trasy narciarskie oraz strzelnica do biathlonu.

Raj dla miłośników pieszych wędrówek

Przełęcz Kubalonka jest wręcz stworzona dla entuzjastów pieszych wędrówek. W tym miejscu krzyżują się różne szlaki turystyczne:

  • czerwony Główny Szlak Beskidzki, którym dojdziesz na Baranią Górę lub na Stożek Wielki;
  • zielony do Wisły Głębców;
  • zielony do Wisły Nowej Osady.

Niezależnie od tego, jak długą wędrówkę planujesz, dobrze się do niej przygotuj! Potrzebny sprzęt, w tym odzież trekkingową i turystyczną, buty trekkingowe i turystyczne czy kijki trekkingowe znajdziesz w sklepach Decathlon!

Odkrycie przełęczy Kubalonka to prawdziwa gratka dla osób pragnących zgłębić piękno Beskidu Śląskiego. Jako miejsce, gdzie historia, natura i współczesność spotykają się na każdym kroku. Niezależnie od tego czy jesteś zapalonym turystą, czy początkującym odkrywcą, przełęcz Kubalonka zapewni niezapomniane wspomnienia i wrażenia, które zostaną z tobą na całe życie. Nie przegap okazji, by odkryć to wyjątkowe miejsce i tamtejsze szlaki.

Zobacz też:  Przełęcz Kowarska – magiczny zakątek w Sudetach Zachodnich

Może Cię także zainteresować:
Archiwum: wrzesień 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts