Klimczok – cel w Beskidzie, czyli najwyższy punkt Bielska-Białej

Klimczok to szczyt położony w granicach administracyjnych Bielska-Białej. Najwyższy punkt na mapie miasta jest idealnym miejscem dla początkujących wędrowców, narciarzy czy pasjonatów geologii. Poznaj wyjątkowy Beskid Śląski i zdobądź Klimczok najciekawszym szlakiem!
Klimczok

Wśród wielu niewysokich szczytów Beskidu, które z powodzeniem dasz radę zdobyć podczas przyjemnego, kilkugodzinnego spaceru, Klimczok wyróżnia się nie tylko dostępnością, lecz także licznymi atrakcjami, czekającymi po drodze. Do samego siodła pod Klimczokiem prowadzi kilka doskonale oznakowanych szlaków turystycznych. Istnieje również możliwość skrócenia czasu wejścia na szczyt. Wystarczy, że za miejsce startu wycieczki obierzesz parking pod Dębowcem w Bielsku-Białej, tuż obok popularnego ośrodka narciarskiego, skąd ku górze prowadzi kolej gondolowa Szyndzielnia. Skorzystanie z tej wygodnej opcji sprawia, że do pokonania pozostaje już tylko 2,6 km na szczyt, z którego rozpościera się bajkowy widok nie tylko na pasma Beskidu Śląskiego, lecz także Beskid Żywiecki oraz rysujące się cierniście na horyzoncie Tatry.

Szlak na Klimczok ze Szczyrku – w sam raz na spacer w góry

Klimczok górka
Fot.: Jarosław Baranowski via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

W Beskidzie Śląskim, a konkretnie w rejonie Szczyrku, łączy się wiele ciekawych szlaków turystycznych, które przyciągają turystów z całej Polski. Do najpopularniejszych punktów do zdobycia z pewnością zaliczane jest Skrzyczne, zajmujące godne, ósme miejsce na liście Korony Gór Polski (pomiędzy Radziejową w Beskidzie Sądeckim, a Mogielicą w Beskidzie Wyspowym), jednak pobliski Klimczok również zasługuje na uwagę. Położony po przeciwnej stronie narciarskiego kurortu szczyt ten ma wszystko, czego potrzeba turystom: panoramiczne widoki z majestatycznymi Tatrami w tle, schronisko górskie ze standardem prawdziwie hotelowym i smaczną kuchnią, a także olbrzymi wybór ścieżek, którymi możesz kontynuować wizytę w wyższych partiach Beskidu.

Jeżeli szukasz miejsca, w którym spędzisz czas aktywnie z rodziną lub przyjaciółmi, w którym dzieci nie znudzą się monotonią drogi, a jednocześnie takiego, gdzie udało się utrzymać wyjątkowy, beskidzki klimat – swoją przygodę zacznij właśnie tutaj, na Klimczoku. Daleko od hałasu aglomeracji, ale wciąż blisko miasta znajdziesz plątaninę szlaków, które, rozłożone na cztery strony świata, otwierają przed Tobą niezliczone możliwości. Z Klimczoka bez trudu dostaniesz się na m.in. Szyndzielnię, Błatnią, Czupel, pętlą przez Beskidek, Kotarz i Malinowską Skałę na Skrzyczne lub jeszcze dalej, ku Magurce i Baraniej Górze. Ułatwią Ci to wyraźne oznakowania ścieżek (pieszych i rowerowych), ich duża dostępność o każdej porze roku oraz bogata infrastruktura turystyczna. W pasmie Klimczoka dostępnych jest bowiem aż 6 różnych obiektów noclegowych, a wśród nich:

  • schronistko PTTK Klimczok (dawna Klementynówka);
  • schronistko PTTK Szyndzielnia;
  • schronisko PTTK na Błatnej;
  • prywatna Chata Wuja Toma.
Zobacz też:  Groń Jana Pawła II – „papieska" góra w Beskidzie Małym. Szlaki turystyczne, ciekawostki

Wybudowane w większości w górskim stylu na podwalinach kamiennych miejsca te oferują możliwość krótkiego lub długiego odpoczynku, skorzystania z menu obfitującego w produkty regionalne, a także aktywnego spędzania czasu podczas imprez tematycznych oraz sezonowych. Ich klimat i położenie w pobliżu miasta sprawia, że stanowią idealny punkt wypadowy na relaksujący spacer, bez konieczności pakowania wielkiego plecaka.

Schronisko PTTK Klimczok – historia, której duchy dostrzeżesz gołym okiem

Klimczok mroczny widok

Krajobraz Beskidu Śląskiego, którego charakterystyczną cechą są dość wyraźnie wyrównane grzbiety górskie, a także liczne, strome stoki, skąd spływają serpentynami małe potoki i wodospady, jest niezwykle urozmaicony. Wędrowanie szlakami turystycznymi pomiędzy polanami, łąkami i niewielkimi osiedlami wklejonymi w panoramę gęstych lasów bukowych pozwala obcować z przyrodą niedostępną w wielu innych miejscach na mapie polskich gór. Tym, co dodatkowo wyróżnia ten obszar na tle innych części Karpat Zachodnich, jest liczba obiektów noclegowych i miejsc odpoczynku zlokalizowanych w wyższych partiach masywów.

Na stoku Magudy sąsiadującej z Klimczokiem od 1872 roku funkcjonuje schronisko dawniej znane jako Klementynówka. Choć budynek, rozbudowany w międzyczasie z niemieckiej inicjatywy, w 1895 roku zniszczył pożar, szybko go odbudowano. Spokój zapanował w tym miejscu dopiero w 1914 roku. Otwarte dla turystów schronisko górskie zmieniło się wówczas nie do poznania. Drewniany budynek zastąpił gmach hotelowy na solidnych, kamiennych podwalinach, który mimo wieloletnich zmian zachował swój dawny, beskidzki klimat.

Oprócz miejsc noclegowych i dobrej kuchni tuż pod Klimczokiem czeka na Ciebie letni basen otwarty dla gości w okresie letnim, a także wiele innych atrakcji m.in. ścianka wspinaczkowa o wysokości 7 metrów. Dodatkowo zlokalizowana niedaleko wieża widokowa na Szyndzielni, liczne górskie trasy rowerowe, wygodna kolej gondolowa jako środek transportu prowadzący niemalże do samego miasta oraz zimowe ścieżki biegowe zwiększają atrakcyjność tamtejszych schronisk. Jeżeli szukasz odskoczni od codziennej monotonii, przy dobrej pogodzie i odrobinie chęci w ogóle nie musisz schodzić w podbeskidzkie doliny, ciesząc się urokiem tej części Pasma Wiślańskiego.

Zobacz też:  Säntis w Alpach Szwajcarskich. Zobaczysz stąd aż 6 krajów!

Beskid Śląski na wyciągnięcie ręki – szczyt Klimczok i jego bajeczne panoramy

Wierzchołek Klimczoka to miejsce, gdzie rozciągają się rozległe widoku na Bielsko-Białą, masywy Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i wspomnianych już Tatr. Towarzystwo Błotniej, Skrzycznego, beskidzkich Magurek czy Trzech Kopców położonych właściwie na wyciągnięcie ręki tylko zaostrza apetyt na wędrówkę. Spośród dostępnych ścieżek turystycznych w drodze na Klimczok ze Szczyrku masz do wyboru:

  • szlak niebieski;
  • szlak zielony;
  • szlak kombinowany – żółty i czerwony.

Dojście pierwszym z wymienionych zajmie Ci mniej więcej 2 godziny i 20 minut, a do pokonania będzie niespełna 5 km. Droga turystyczna oznakowana na zielono jest z kolei nieco dłuższa. Mierzy około 5,5 km, co oznacza, że na spokojne przejście powinieneś przeznaczyć mniej więcej 2 godziny i 30 minut. Ostatni wariant, nazwany kombinowanym, to połączenie szlaku żółtego i czerwonego, który poprowadzi Cię przez Świniarki pod beskidzkimi Krupówkami i dalej na Przełęcz Karkoszczonka na wysokości 729 m n.p.m. To idealne miejsce na postój. Wystarczy, że od węzła szlaków odbijesz na rozległą polanę, a przywita Cię dym z komina, ciepłe wnętrze i zapach domowego jedzenia z Chaty Wuja Toma.

Na Klimczok (1117 m n.p.m.) wejdziesz też szlakiem czerwonym z Szyndzielni. Znaki wskazują na 30-minutowy marsz, jednak pamiętaj, że jeżeli wybierasz się na wycieczkę z dziećmi, droga ta może się znacznie wydłużyć. Jednak na Szyndzielnię prowadzi wygodna kolej gondolowa, która wyraźnie skraca czas dostania się na górę. Dzięki niej uda Ci się jeszcze szybciej rozkoszować się beskidzką panoramą wokół Gorycznej Skałki (tak bowiem dawniej nazywany był Klimczok). Obecna nazwa szczytu, który charakteryzuje ciąg rozpadlin oraz wklejonych w strome zbocza grot, nawiązuje do najsłynniejszego zbójnika. Rzekomo skrywał się on tutaj, w czeluści jaskiń góry w XVII wieku. Spośród tworów geologicznych mieszczących się w zboczach Klimczoka wyróżniono i nazwano jaskinię Ali Baby o długości 328 m, a także jaskinię Piętrową o długości 130 m. Obie stanowią zimowisko kilku ważnych gatunków nietoperzy, w tym nocków Natterera.

Zobacz też:  Połonina Wetlińska – przez te Bieszczady wiecznie zielone

Wyjdź na szlaki Beskidu po niepowtarzalne wspomnienia – Chatka na Klimczoku i jej niewiadoma przyszłość

Klimczok schronisko

Wiele gór, nie tylko tych imponująco wysokich i wymagających, lecz także niższych, niepozornie skrywających się pod połaciami lasów, ma w sobie coś wyjątkowego. To cecha, którą z łatwością się zapamiętuje, a potem przywołuje w czasie opowieści. W przypadku Klimczoka w Beskidzie Śląskim tym znakiem rozpoznawczym, pewną osobliwością szczytu, stała się niewielka wiata nazywana przez turystów chatką na Klimczoku oraz jej barwne otoczenie. Kamienny ogród, w którym każdy kamień pochodził w innego, niejednokrotnie naprawdę odległego miejsca na świecie to coś tak niepowtarzalnego, że aż trudno sobie to wyobrazić. Stworzony rękami jednego z przewodników beskidzkich ozdobił podejście na szczyt i zapisał się we wspomnieniach wielu wędrowców.

Ściany oblepione mapami, naklejkami, odręcznymi wpisami o nieco uszczypliwym, twardym humorze to coś, co trzeba zobaczyć na własne oczy. W ostatnich latach budynek niestety mocno wyniszczał, jak zwykle to bywa z drobną pomocą człowieka, a tym samym utracił część swojego charakteru. Czy dziś i jutro wciąż tam będzie? Wielokrotnie krążyły pogłoski o chęci, a także pewnej konieczności jego rozebrania, jednak trudno przewidzieć, co przyniesie czas. Jeśli dotąd wciąż brakowało Ci argumentów, wybierz się na planowaną wędrówkę na Klimczok choćby po to, aby móc należeć do tej grupy turystów, który mieli jeszcze sposobność i wielką przyjemność usiąść pod dachem wyjątkowej Chatki. A nuż się uda nacieszyć bajkowym zachodem słońca, otoczeniem przyrody, a przede wszystkim jedynym w swoim rodzaju bajkowym urokiem tego miejsca.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: wrzesień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts