Przełęcz Kowarska – magiczny zakątek w Sudetach Zachodnich

Przełęcz Kowarska może wydawać się niepozorna, ale kryje wiele sekretów. Z artykułu dowiesz się, dlaczego warto odwiedzić okolice tego miejsca. Co ciekawe, nadal dociera tu niewielu turystów.
Przełęcz Kowarska

To warto wiedzieć!

Przełęcz Kowarska – gdzie dokładnie się znajduje?

Przełęcz Kowarska (727 m n.p.m.) to przepiękne miejsce, które znajduje się w Sudetach Zachodnich. Stanowi naturalny łącznik pomiędzy majestatycznymi Karkonoszami a Rudawami Janowickimi. Przełęcz tworzy zachodnią granicę Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Do najbliższej miejscowości, jaką są Kowary, jest stąd nieco ponad 4 kilometry.

Na Przełęczy Kowarskiej krzyżują się drogi prowadzące zarówno do Kowar, jak i na Przełęcz Okraj czy do Kamiennej Góry. Takie usytuowanie sprawia, że jest to idealny punkt wyjścia do eksploracji okolicznych terenów.

Ciekawostki związane z Przełęczą Kowarską

Na przełęczy można znaleźć wiele atrakcji, które z pewnością zaciekawią każdego, kto jest spragniony wiedzy o historii regionu. Jednym z takich miejsc jest nieczynny tunel kolejowy, wydrążony pod drogą. Warto zwrócić też uwagę na kamienny krzyż oraz Drogę Głodu i upamiętniający ją kamień.

Niegdyś, do lat 70. XX wieku, na przełęczy funkcjonowało także schronisko turystyczne, które odgrywało ważną rolę w obsłudze turystów pragnących zaznać piękna tego regionu.

Szlaki turystyczne i aktywny wypoczynek

Szlaki turystyczne w okolicy Przełęczy Kowarskiej są prawdziwym rajem dla miłośników wędrówek. Przez przełęcz prowadzą dwa główne szlaki: 

  • niebieski, będący fragmentem szlaku granicznego z Kowar na Przełęcz Lubawską;
  • żółty, który rozpoczyna się na Przełęczy Okraj i prowadzi aż do Czarnowa.

Zanim udasz się na pieszą wędrówkę, zadbaj o zaopatrzenie. Na pewno przydadzą ci się akcesoria turystyczne oraz sprawdzona odzież turystyczna i trekkingowa. Wszystko kupisz w sklepie sportowym Decathlon.

Zobacz też:  Przełęcz Żłobki – informacje, szlaki turystyczne, jak wejść?

Przełęcz Kowarska jest miejscem, które ma do zaoferowania znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Zarówno historia, jak i jej naturalne piękno tego miejsca mogą przyciągnąć turystów z różnych zakątków Polski, spragnionych prawdziwego kontaktu z naturą.

Fot. Główne: Pnapora via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: październik 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts