Skalnik jest wzniesieniem o dwóch wierzchołkach, a jednocześnie najwyższym szczytem w paśmie Rudawy Janowickie. Wyższe jest wzniesienie północno-wschodnie, na którym znajdują się ruiny dawnej wieży widokowej. Na niższym (935 m) wznoszą się fantazyjne skałki, z których najwyższa jest Ostra Mała zwieńczona naturalną platformą widokową, na którą można dostać się dzięki wykutym schodom. Północno-zachodnie zbocze Skalnika zajmują rumowiska skalne, czyli gołoborza. Po stronie południowej można obejrzeć skałki nazywane Końmi Apokalipsy. Na Skalnik dostaniesz się trasą turystyczną z Czarnowa, Kowar, Przełęczy pod Średnicą, ale również z Mniszkowa, czy Janowic Wielkich. Co jeszcze warto wiedzieć o Skalniku?
Skalnik – który szlak turystyczny wybrać?
Jeśli chcesz zdobyć Skalnik, wejdź na oba wzniesienia. Są tak różne, że warto zarezerwować czas na wspinaczkę na wyższy i niższy wierzchołek. Na szczyt zaliczany do Korony Gór Polskich możesz dostać się najkrótszą, oznaczoną na niebiesko ścieżką z Czarnowa. Dobrze jest podjechać jak najbliżej wejścia i zaparkować samochód na pobliskim, niewielkim parkingu. Za szlabanem zaczyna się trasa na Skalnik i Ostrą Małą.
Na szczycie Skalnika znajduje się tabliczka informacyjna oraz skrzynka z pieczątką dla zdobywców szczytów Korony Gór Polski (inne najbliższe to Śnieżka, Chełmiec i Skopiec). Trasa niebieska na najwyższe wzniesienie wraz z wejściem na Ostrą Małą to droga o długości około 5 km, co oznacza krótki i przyjemny spacer (około 2 godziny w obie strony).
Inne trasy na górski szczyt
Na Skalnik możesz się także dostać zieloną i niebieską trasą z Kowar, żółtą z Przełęczy Kowarskiej oraz zieloną i niebieską z Janowic Wielkich. Najdłuższa jest trasa z Janowic. W zależności od tego ile masz czasu oraz co planujesz zobaczyć, możesz wybrać wejście krótkie lub długie. Aby dobrze zaplanować trasę, koniecznie zaopatrz się w mapę okolicy. Wchodząc na Małą Ostrą, możesz liczyć na piękne widoki na Karkonosze, Góry Izerskie i Kaczawskie oraz Kotlinę Jeleniogórską. Warunkiem są oczywiście odpowiednie warunki pogodowe. Z drugiego wierzchołka nie zobaczysz zbyt wiele, ponieważ górę porasta las.
Atrakcje turystyczne
Jeśli już będziesz w Czarnowie, możesz obejrzeć świątynię Hare Kryszna, a nawet trafić na festiwal Nama-hatta organizowany w czasie lata. Z miasteczka udaj się na wycieczkę do Kolorowych Jeziorek, które stały się atrakcją i sprawiają, że turystyka w okolicy kwitnie.
Sprzęt do wypraw górskich
Planując wycieczkę w góry, przygotuj nie tylko plan wyprawy, ale również odpowiednią odzież i akcesoria, które mogą ci się przydać. W sklepach Decathlon znajdziesz nie tylko pojemne plecaki, wygodne buty, ale także kijki trekkingowe, czy przyrządy wspinaczkowe takie jak uprząż, liny, kaski, bloczki. Wiele osób twierdzi, że przygoda ze wspinaczką zaczyna się od zwykłego chodzenia po górach.
Skalnik nie jest szczytem trudnym do zdobycia, a piękne widoki zachęcają do odwiedzania tego miejsca o każdej porze roku. Pamiętaj jednak, by zawsze odpowiednio przygotować się do eksplorowania górskich terenów. Właściwa odzież i akcesoria zagwarantują ci bezpieczeństwo.
Może Cię także zainteresować:
- Przełęcz Kowarska – magiczny zakątek w Sudetach Zachodnich
- Skopiec – dojazd, najważniejsze szlaki na szczyt, czas podejścia
- Rudawiec – najwyższy szczyt Gór Bialskich. Poznaj główne szlaki
- Kłodzka Góra – najważniejsze informacje. Opis szlaku, dojazd, parking, czas podejścia
- Waligóra – jak wejść na szczyt? Poznaj najważniejsze szlaki