Skrzyczne, schronisko turystyczne i trasy zjazdowe

Skrzyczne jest najwyższym szczytem w Beskidzie Śląskim, wznosi się nad miastem Szczyrk na wysokość 1257 m n.p.m. Zaliczane jest do Korony Gór Polskich. Leży na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Sprawdź, jak wejść na Skrzyczne!
skrzyczne

Skrzyczne jest chętnie zdobywanym przez turystów szczytem. Zazwyczaj na prowadzących do niego szlakach bywa dość tłumnie. Zimą przybywają tu narciarze, aby korzystać z licznych tras narciarskich. Na szczyt najczęściej wybierany jest szlak prowadzący ze Szczyrku. Turyści korzystają również z możliwości zdobycia innych szczytów, jak Klimczok, czy Barania Góra. Skrzyczne wyróżnia się na tle krajobrazu charakterystyczną sylwetką i widniejącym na nim maszcie nadajnika RTV. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o szczycie i jego okolicach.

Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego

Skrzyczne najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego
Fot. Pudelek via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Według podania z XVIII wieku nazwa szczytu ma pochodzić od skrzeczenia żab, które zamieszkiwały staw pomiędzy Skrzycznem a Małym Skrzycznem. Na górze znajduje się 87-metrowy maszt nadajnika RTV oraz budynek, w którym mieści się Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy. Po lewej stronie górnej stacji kolejki znajduje się niewielka wieża widokowa, z której rozpościera się widok na Beskid Śląski, Kotlinę Żywiecką i Tatry. Na zboczach góry rozmieszczone są trasy narciarskie o różnym stopniu trudności, które należą do Ośrodka Narciarskiego COS. Tuż pod szczytem znajduje się schronisko PTTK (1250 m n.p.m).

Schronisko PTTK Skrzyczne

Pierwsze schronisko zostało wybudowane w 1930 roku, jednak po kilku latach spłonęło. W jego miejscu postawiono kolejny, wyższy budynek, który będąc pod opieką Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, zmarniał z powodu braku funduszy na utrzymanie i remonty. Pierwsze prace naprawcze przeprowadzono, gdy schronisko znalazło się pod zarządem Oddziału Górnośląskiego PTTK. Funkcjonuje do dziś i dysponuje 29 miejscami noclegowymi. Mieszczą się tu także sale jadalne, bufet, taras widokowy, ścianka wspinaczkowa, boisko i strzelnica.

Zobacz też:  Radziejowa – Najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Szlaki, atrakcje i ciekawostki.

Szlaki na Skrzyczne ze Szczyrku

Szlaki na Skrzyczne ze Szczyrku
Fot. via Wikipedia, CC BY-SA 3.0 (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Skrzyczne_droga_na_szczyt.jpg)

Ze Szczyrku na Skrzyczne wiedzie szlak niebieski, który w dużej części biegnie wzdłuż wyciągu krzesełkowego oraz szlak zielony prowadzący przez Becyrek. Na szczyt możesz się również dostać koleją linową, której dolna stacja znajduje się w centrum Szczyrku. Masz możliwość wjechać na samą górę lub zatrzymać się na stacji pośredniej na Hali Jaworzyna. Podążając trasami na Skrzyczne, warto podziwiać widoki na Jezioro Żywieckie i Babią Górę.

Malinowska Skała

Ze szczytu Skrzyczne warto udać się na Malinowską Skałę. Trasa wiedzie przez Małe Skrzyczne (1211 m) i Kopę Skrzyczeńską (1189 m). Z Malinowskiej Skały schodzi się szlakiem wiodącym do Przełęczy Salmopolskiej leżącej pod szczytem Malinów. Na szczyt Malinów prowadzi strome podejście (1114 m), a z niego zejście do przełęczy zwanej Białym Krzyżem.

Jak zdobyć Skrzyczne z Buczkowic?

Jak zdobyć Skrzyczne z Buczkowic
Fot. Krzysztof Dudzik via Wikipedia, CC BY 3.0

Na Skrzyczne możesz dostać się czerwonym szlakiem z Buczkowic. Pierwsze kroki skieruj do tamtejszego kościoła, spod którego rozchodzą się trasy na szczyt wznoszący się w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego. Początkowo szlak prowadzi asfaltową drogą, by wkrótce przejść w szeroką, ale stromą ścieżkę. Pierwszym przystankiem na trasie jest Siodło pod Skalitem (746 m). Z przełęczy widać Babią Górę i Jezioro Żywieckie. Podążając dalej czerwonym szlakiem, napotkasz wypiętrzenie skalne. W Becyrku możesz zmienić szlak na zielony, którym dojdziesz na Skrzyczne. Jeśli masz ochotę na chwilę odpoczynku, skorzystaj z oferty Schroniska PTTK.

Skrzyczne zimą – raj dla narciarzy

Skrzyczne zostało okrzyknięte drugim najlepszym miejscem dla narciarzy (po Kasprowym Wierchu). Jedna z tras spełnia kryteria Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS, co oznacza możliwość organizowania zawodów w narciarstwie alpejskim (zjazd, slalom, slalom-gigant). Skrzyczne to raj dla osób uprawiających narciarstwo zjazdowe, biegowe, freeridowe i skitury. Od 2017 roku dzięki współpracy trzech ośrodków narciarskich w Szczyrku (Centralny Ośrodek Sportu, Szczyrk Mountain Resort i Beskid Sport Arena) turyści mogą korzystać ze wspólnego skipassu, który tworzą trasy o różnym stopniu trudności o łącznej długości 40 km.

Zobacz też:  Wysoka (Pieniny) – podstawowe informacje, najlepsze szlaki
Skrzyczne zimą raj dla narciarzy
Fot. Levarian via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Masyw Skrzycznego i okoliczne atrakcje

Liczne szlaki turystyczne pozwalają eksplorować stok i poznawać go z różnych perspektyw. Gdy już zdobędziesz szczyt, możesz obejrzeć okoliczne jaskinie, które są niebanalną atrakcją Szczyrku. Niektóre z nich można zwiedzać samodzielnie, w innych organizowane są wycieczki z przewodnikiem. Gdzie warto zajrzeć?

  • Grota Malinowska, którą mogą odwiedzać jedynie profesjonaliści; cała wyprawa zajmuje około 3 godzin, zejście możliwe jest jedynie przy użyciu sprzętu alpinistycznego;
  • Grota Lodowa dostępna do zwiedzania dla amatorów; zachwyca całorocznymi naciekami lodowymi;
  • Grota w Trzech Kopcach – najdłuższa i największa w Beskidach, o długości 1200 metrów; zwiedzanie trwa 5 godzin, z czego około 2 spędza się pod ziemią; żyją tu dwa gatunki nietoperzy. Niedoświadczeni turyści zwiedzają ją z przewodnikiem;
  • Grota Salmopolska, której zwiedzanie polega na przeciskaniu się przez ciasne tunele i wspinaniu; zaleca się eksplorowanie pod okiem przewodnika;
  • Grota w Jaworzynie – cztery sale jaskiniowe zamieszkiwane przez nietoperze.

Warto nadmienić, że także Masyw Skrzyczne kryje w sobie kilkanaście niewielkich jaskiń szczelinowych.

Wyprawa na Skrzyczne – niezbędny ekwipunek

W górach spędzisz czas aktywnie, możesz wędrować, jeździć na nartach, rowerze, wspinać się i zwiedzać groty. W każdym przypadku potrzebujesz profesjonalnego wyposażenia, które znajdziesz w sklepach Decathlon. Latarka lub liny, a może kask wspinaczkowy? Uprząż wspinaczkowa i przystosowane do trudnego terenu buty to elementy, bez których nie wejdziesz do kilku grot w Beskidach. Zanim wyruszysz, sprawdź, czego potrzebujesz i dobrze przygotuj się do wyjazdu.

Góry są piękne, ale bywają niebezpieczne, dlatego przygotuj trasę wyprawy i ekwipunek, który pozwoli ci ją przejść bez przykrych niespodzianek. Skrzyczne to szczyt, na którego zdobycie nie potrzebujesz dużo czasu, jednak wejście zapewni ci dawkę pięknych widoków i przeżyć. Najbliższe inne szczyty Korony Gór Polski to Czupel, Babia Góra i Turbacz.

Zobacz też:  Wielka Przehyba – szlaki i ciekawostki turystyczne. Zaplanuj wędrówkę!

Fot. ilustracji: Adrian Tync via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts