Skrzyczne jest chętnie zdobywanym przez turystów szczytem. Zazwyczaj na prowadzących do niego szlakach bywa dość tłumnie. Zimą przybywają tu narciarze, aby korzystać z licznych tras narciarskich. Na szczyt najczęściej wybierany jest szlak prowadzący ze Szczyrku. Turyści korzystają również z możliwości zdobycia innych szczytów, jak Klimczok, czy Barania Góra. Skrzyczne wyróżnia się na tle krajobrazu charakterystyczną sylwetką i widniejącym na nim maszcie nadajnika RTV. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o szczycie i jego okolicach.
Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego
Według podania z XVIII wieku nazwa szczytu ma pochodzić od skrzeczenia żab, które zamieszkiwały staw pomiędzy Skrzycznem a Małym Skrzycznem. Na górze znajduje się 87-metrowy maszt nadajnika RTV oraz budynek, w którym mieści się Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy. Po lewej stronie górnej stacji kolejki znajduje się niewielka wieża widokowa, z której rozpościera się widok na Beskid Śląski, Kotlinę Żywiecką i Tatry. Na zboczach góry rozmieszczone są trasy narciarskie o różnym stopniu trudności, które należą do Ośrodka Narciarskiego COS. Tuż pod szczytem znajduje się schronisko PTTK (1250 m n.p.m).
Schronisko PTTK Skrzyczne
Pierwsze schronisko zostało wybudowane w 1930 roku, jednak po kilku latach spłonęło. W jego miejscu postawiono kolejny, wyższy budynek, który będąc pod opieką Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, zmarniał z powodu braku funduszy na utrzymanie i remonty. Pierwsze prace naprawcze przeprowadzono, gdy schronisko znalazło się pod zarządem Oddziału Górnośląskiego PTTK. Funkcjonuje do dziś i dysponuje 29 miejscami noclegowymi. Mieszczą się tu także sale jadalne, bufet, taras widokowy, ścianka wspinaczkowa, boisko i strzelnica.
Szlaki na Skrzyczne ze Szczyrku
Ze Szczyrku na Skrzyczne wiedzie szlak niebieski, który w dużej części biegnie wzdłuż wyciągu krzesełkowego oraz szlak zielony prowadzący przez Becyrek. Na szczyt możesz się również dostać koleją linową, której dolna stacja znajduje się w centrum Szczyrku. Masz możliwość wjechać na samą górę lub zatrzymać się na stacji pośredniej na Hali Jaworzyna. Podążając trasami na Skrzyczne, warto podziwiać widoki na Jezioro Żywieckie i Babią Górę.
Malinowska Skała
Ze szczytu Skrzyczne warto udać się na Malinowską Skałę. Trasa wiedzie przez Małe Skrzyczne (1211 m) i Kopę Skrzyczeńską (1189 m). Z Malinowskiej Skały schodzi się szlakiem wiodącym do Przełęczy Salmopolskiej leżącej pod szczytem Malinów. Na szczyt Malinów prowadzi strome podejście (1114 m), a z niego zejście do przełęczy zwanej Białym Krzyżem.
Jak zdobyć Skrzyczne z Buczkowic?
Na Skrzyczne możesz dostać się czerwonym szlakiem z Buczkowic. Pierwsze kroki skieruj do tamtejszego kościoła, spod którego rozchodzą się trasy na szczyt wznoszący się w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego. Początkowo szlak prowadzi asfaltową drogą, by wkrótce przejść w szeroką, ale stromą ścieżkę. Pierwszym przystankiem na trasie jest Siodło pod Skalitem (746 m). Z przełęczy widać Babią Górę i Jezioro Żywieckie. Podążając dalej czerwonym szlakiem, napotkasz wypiętrzenie skalne. W Becyrku możesz zmienić szlak na zielony, którym dojdziesz na Skrzyczne. Jeśli masz ochotę na chwilę odpoczynku, skorzystaj z oferty Schroniska PTTK.
Skrzyczne zimą – raj dla narciarzy
Skrzyczne zostało okrzyknięte drugim najlepszym miejscem dla narciarzy (po Kasprowym Wierchu). Jedna z tras spełnia kryteria Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS, co oznacza możliwość organizowania zawodów w narciarstwie alpejskim (zjazd, slalom, slalom-gigant). Skrzyczne to raj dla osób uprawiających narciarstwo zjazdowe, biegowe, freeridowe i skitury. Od 2017 roku dzięki współpracy trzech ośrodków narciarskich w Szczyrku (Centralny Ośrodek Sportu, Szczyrk Mountain Resort i Beskid Sport Arena) turyści mogą korzystać ze wspólnego skipassu, który tworzą trasy o różnym stopniu trudności o łącznej długości 40 km.
Masyw Skrzycznego i okoliczne atrakcje
Liczne szlaki turystyczne pozwalają eksplorować stok i poznawać go z różnych perspektyw. Gdy już zdobędziesz szczyt, możesz obejrzeć okoliczne jaskinie, które są niebanalną atrakcją Szczyrku. Niektóre z nich można zwiedzać samodzielnie, w innych organizowane są wycieczki z przewodnikiem. Gdzie warto zajrzeć?
- Grota Malinowska, którą mogą odwiedzać jedynie profesjonaliści; cała wyprawa zajmuje około 3 godzin, zejście możliwe jest jedynie przy użyciu sprzętu alpinistycznego;
- Grota Lodowa dostępna do zwiedzania dla amatorów; zachwyca całorocznymi naciekami lodowymi;
- Grota w Trzech Kopcach – najdłuższa i największa w Beskidach, o długości 1200 metrów; zwiedzanie trwa 5 godzin, z czego około 2 spędza się pod ziemią; żyją tu dwa gatunki nietoperzy. Niedoświadczeni turyści zwiedzają ją z przewodnikiem;
- Grota Salmopolska, której zwiedzanie polega na przeciskaniu się przez ciasne tunele i wspinaniu; zaleca się eksplorowanie pod okiem przewodnika;
- Grota w Jaworzynie – cztery sale jaskiniowe zamieszkiwane przez nietoperze.
Warto nadmienić, że także Masyw Skrzyczne kryje w sobie kilkanaście niewielkich jaskiń szczelinowych.
Wyprawa na Skrzyczne – niezbędny ekwipunek
W górach spędzisz czas aktywnie, możesz wędrować, jeździć na nartach, rowerze, wspinać się i zwiedzać groty. W każdym przypadku potrzebujesz profesjonalnego wyposażenia, które znajdziesz w sklepach Decathlon. Latarka lub liny, a może kask wspinaczkowy? Uprząż wspinaczkowa i przystosowane do trudnego terenu buty to elementy, bez których nie wejdziesz do kilku grot w Beskidach. Zanim wyruszysz, sprawdź, czego potrzebujesz i dobrze przygotuj się do wyjazdu.
Góry są piękne, ale bywają niebezpieczne, dlatego przygotuj trasę wyprawy i ekwipunek, który pozwoli ci ją przejść bez przykrych niespodzianek. Skrzyczne to szczyt, na którego zdobycie nie potrzebujesz dużo czasu, jednak wejście zapewni ci dawkę pięknych widoków i przeżyć. Najbliższe inne szczyty Korony Gór Polski to Czupel, Babia Góra i Turbacz.
Fot. ilustracji: Adrian Tync via Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Może Cię także zainteresować:
- Beskid Śląski – co zobaczyć? Szlaki, atrakcje turystyczne i trasa na Skrzyczne
- Małe Skrzyczne – jakie atrakcje czekają na turystów na szczycie?
- Przełęcz Salmopolska – szlaki turystyczne Beskidu Śląskiego, parking
- Malinowska Skała – szlak, parking, informacje praktyczne. Podbij Beskid Śląski!
- Przełęcz Karkoszczonka w Beskidzie Śląskim. Polecana trasa turystyczna