Nad Łabajową, boczną częścią górnej doliny Wisły, w paśmie Czantorii wznosi się szczyt znany jako Stożek Wielki. Dawniej można było dostać się tam wyłącznie na własnych nogach. Dziś prowadzą tam nie tylko szlaki turystyczne, lecz także kolejna krzesełkowa z Wisły-Łabajowa. Choć wysokość punktu szczytowego Stożka Wielkiego nie przekracza 1000 metrów (tablica umieszczona jest na wysokości 978 m), nawet wędrówka najkrótszym szlakiem zapewnia wiele atrakcji i wymaga nieco wysiłku. Tym, co przemawia za wyborem tego właśnie kierunku, jest z pewnością fakt, że po pokonaniu leśnej stromizny nie czeka na Ciebie górskie, nowoczesne osiedle, co niestety w Beskidzie Śląskim często się zdarza. Tu na szczęście czas się zatrzymał. I po to, aby spotkać się z niezmąconą atmosferą sprzed lat, warto wspiąć się na szczyt.
Beskid Śląski przed laty – szlak na Stożek Wielki pełen niespodzianek
Przez Stożek Wielki przebiega Główny Szlak Beskidzki, który obecnie, szczególnie w sezonie i przy sprzyjającej pogodzie, przemierza coraz więcej ludzi. Dawniej Beskid nie był aż tak łaskawy i to nie ze względów geologicznego ukształtowania. Do Wisły nie prowadziła żadna trasa kolejowa. W czasie, gdy na szczycie rozpoczynano budowę schroniska, jedyne tory kolejowe dochodziły do Ustronia. Stamtąd można było pokonać 14-kilometrową trasę pod Stożek wozem pocztowym bądź też, jeżeli miało się mniej szczęścia, na piechotę. Dziś samochodem możesz dostać się do Ustronia, Istebnej, na Przełęcz Kubalonka oraz na szlaki startujące w miejscowościach po stronie czeskiej. To wielkie udogodnienie, które warto docenić.
Nie potrzebujesz dawnych beskidówek (przepustek górskich) ani legitymacji Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Nie musisz martwić się o to, że straż graniczna spacerująca po grzbiecie górskich wypiętrzeń weźmie Cię za przemytnika. Do schroniska na Stożku Wielkim wejdziesz bez dawnego niepokoju. A chwila zadumy nad przepięknymi panoramami, od Łabajowej, przez Baranią Górę, Skrzyczne i Klimczoka, dalej rysujący się Beskid Żywiecki i jego królową Babią Górę, aż po majaczące w oddali szczyty Tatr, opłaci wszelki trud.
Turystyczna perełka Beskidu – szlaki turystyczne na Stożek Wielki
Zaliczany do grupy niższych, a tym samym mniej wymagających szczytów polskich gór Stożek Wielki potrafi zaskoczyć swoją budową. Szczyt jest ostry, a jego stoki opadają stroma niemalże we wszystkim kierunkach. Jedynie w stronę Kyrkawicy łagodnieje i sprawia wrażenie, jakby zapraszał do siebie turystów. Oznacza to, że nawet najkrótszy i pozornie najprostszy szlak w pewnym momencie stanie się wyzwaniem. Na szczęście bardziej strome podejścia zajmują chwilę, a większość trasy stanowią wypłaszczenia z widokiem na okoliczne, zachwycające krajobrazy.
Na górę prowadzi kilka szlaków ze strony polskiej i czeskiej, które krzyżują się, przecinają oraz wiją wokół szczytu. Ich oznakowanie nie należy do najdokładniejszych, dlatego jeżeli to jedna z Twoich pierwszych wizyt w Beskidzie, zachowaj czujność. Okazuje się, że bez dobrej mapy lub zaplanowanej i przestudiowanej wcześniej trasy możesz łatwo zbłądzić do zagranicznych sąsiadów.
Plątanina szlaków na Stożek Wielki – którędy najlepiej dotrzeć do schroniska?
Tuż pod Stożkiem Wielkim czeka na Ciebie czynne od 1922 roku schronisko PTTK Stożek, które urzeka architektoniczną harmonią. Górskie na wskroś, z pysznym i wciąż przyjaznym cenowo jedzeniem oraz wieloma miejscami noclegowymi to dobre miejsce, aby odpocząć od cywilizacyjnego natłoku.
W zależności od tego ile masz czasu, jak dobre przygotowanie kondycyjne, w jakim stopniu pozwala Ci zdrowie i samopoczucie, możesz wybrać:
- szlak zielony z Istebnej;
- szlak niebieski z Wisły Głębce; zielonym ul. Turystyczną lub niebieskim przez Mraźnicę,
- szlak czerwony z Przełęczy Kubalonka przez Kiczory;
- szlak niebieski z Ustronia na Czantorię Wielką i dalej czerwony przez Schronisko na Soszowie Wielkim.
Z Istebnej na Stożek Wielki wejdziesz bez większego wysiłku. W miejscowości bez trudu znajdziesz miejsce parkingowe, nocleg oraz najpotrzebniejsze punkty infrastruktury turystycznej. Sama Istebna nie jest duża, ale jej układ, gościnna atmosfera oraz rozległe tereny rekreacyjne, przyjazne dla wędrowców i ich czworonożnych pupili, zachęcają do dłuższego pobytu. Nad rzeką Olzą biegnie ścieżka przyrodnicza, która stanowi początek trasy na szczyt. Zielony szlak przecina polsko-czeski szczyt Kiczory. Urokliwe skały, wszechobecna cisza i malownicza leśna sceneria sprawiają, że to jedna z najprzyjemniejszych tras w kierunku Stożka.
Na Stożek Wielki z Przełęczy Kubalonka i nie tylko – wybierz właściwą drogę
Przez szczyt Kiczory (990 m n.p.m) prowadzi jeszcze jedna trasa, oznakowana jako szlak turystyczny czerwony. Jej początek znajduje się na Przełęczy Kubalonka. Do listy najpopularniejszych dróg na Stożek Wielki zaliczany jest również szlak żółty, który rozpoczyna się przy stacji PKP Wisła Dziechcinka. To podejście zajmuje stąd około 3 godzin. Do pokonania jest dystans niespełna 7 km. Ciekawą atrakcją już na początku drogi jest historyczny wiadukt kolejowy z 1932 roku.
Inną opcją jest wyjście na szlak zielony prosto ze stacji PKP Wisła Głębce. Tu spory odcinek pokonasz drogą osiedlową. Cały dystans liczy niewiele ponad 5 km i warto przeznaczyć na niego około 2 godzin. Trasa z Ustronia, wymieniona jako ostatnia, to propozycja dla naprawdę wytrwałych wędrowców. Ma długość ponad 16 km i należy przeznaczyć na nią blisko 5 godzin. Suma podejść na całej długości wynosi 469 m. Po drodze miniesz Schronisko na Soszowie Wielkim, w którym możesz zatrzymać się i nabrać sił na dalszą wędrówkę.
Schronisko na Stożku Wielkim nie musi być wcale punktem kończącym Twoją wędrówkę. Tu przecież znajduje się węzeł beskidzkich szlaków turystycznych, które prowadzą m.in. do schroniska PTTK na Polanie Przysłop. Jeżeli zaś masz w głowie i w sercu nieskończoną miłość do gór, rozważ wejście na Główny Szlak Beskidzki. Może nie dojdziesz od razu na Wołosate, ale z pewnością poczujesz wyjątkowy klimat Beskidu, spoglądając na rozzłocone buki i zielone świerki pod stopami.
Fot. Ilustracyjne: Micio via Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Może Cię także zainteresować:
- Przełęcz Kubalonka w Beskidzie Śląskim – atrakcje, szlaki turystyczne!
- Stożek Mały – niewysoki szczyt, który zachwyca turystów
- Cieślar – widokowy szczyt w Beskidzie Śląskim. Jak tam wejść?
- Beskid Śląski – co zobaczyć? Szlaki, atrakcje turystyczne i trasa na Skrzyczne
- Luboń Wielki – piękne widoki i schronisko PTTK jak chatka Baby Jagi