Stóg Izerski – szlak ze Świeradowa-Zdroju, kolej gondolowa, schronisko PTTK

Stóg Izerski to jeden z najwyższych i najpopularniejszych szczytów w Górach Izerskich. Na szczyt prowadzi kilka szlaków turystycznych, m.in. ze Świeradowa-Zdroju. Na zboczu góry znajduje się także kolej gondolowa oraz schronisko PTTK, oferujące noclegi i wyżywienie dla turystów.

Położenie Stogu Izerskiego – gdzie znajduje się ten szczyt?

Stóg Izerski, wznoszący się na wysokość 1105 m n.p.m, to jeden z najwyższych szczytów Gór Izerskich. Szczyt ten przyciąga każdego roku tłumy turystów, oferując wspaniałe widoki na okoliczne pasma górskie. Na Stóg Izerski prowadzi kilka szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności, a najbardziej popularny wiedzie ze Świeradowa-Zdroju. Warto to wiedzieć, ponieważ szczyt jest zaliczany do Korony Gór Dolnego Śląska.

Stóg Izerski zlokalizowany jest w północno-zachodniej części Gór Izerskich, w pobliżu granicy polsko-czeskiej. Formalnie szczyt leży w gminie Mirsk, choć najbliżej położoną miejscowością jest malownicze uzdrowisko Świeradów. Szczyt góruje nad dzielnicą Czerniawa-Zdrój. W jego pobliżu, około 50 metrów poniżej wierzchołka, znajduje się schronisko PTTK na Stogu Izerskim.

Fot. Slawek Ilski via Wikimedia Commons, CC BY 3.0

Inne szczyty w okolicy Stogu Izerskiego

W sąsiedztwie Stogu Izerskiego można znaleźć kilka innych wartych uwagi szczytów Gór Izerskich. Jednym z nich jest Smrek (1123 m n.p.m.), leżący po czeskiej stronie granicy. Na szczycie Smreka stoi wieża widokowa, oferująca panoramiczne widoki na Góry Izerskie i Karkonosze. Innym ciekawym miejscem jest Polana Izerska (965 m n.p.m.), na którą można dotrzeć ze Stogu Izerskiego, idąc Drogą Izerską przez Łącznik. Polana Izerska to rozległa hala pasterska, będąca pozostałością po dawnym osadnictwie w Górach Izerskich. 

Szlak na Stóg Izerski ze Świeradowa-Zdroju

Najpopularniejszy szlak na Stóg Izerski prowadzi ze Świeradowa-Zdroju. Jest to fragment Głównego Szlaku Sudeckiego, oznaczonego kolorem czerwonym. Szlak rozpoczyna się przy Domu Zdrojowym w centrum Świeradowa i prowadzi ulicami Piłsudskiego i Graniczną.

Zobacz też:  Titlis – atrakcje i szlaki wiodące na szwajcarski szczyt

Przebieg szlaku czerwonego na Stóg Izerski

Po wyjściu z miasta szlak wkracza w las i zaczyna się stromo wspinać na zbocza Stogu Izerskiego. Po kilkunastu minutach od minięcia ostatnich zabudowań miasta wchodzimy znowu na asfaltową drogę. Ścieżka wiedzie po otwartym terenie, jednak po jakimś czasie kończy się asfalt i znowu zaczyna się leśna dróżka. Szlak czerwony prowadzi przez las aż do schroniska PTTK na Stogu Izerskim. Całe podejście ze Świeradowa-Zdroju na szczyt zajmuje około 1,5 godziny. Trasa liczy 5 km i pokonuje przewyższenie około 500 metrów.

Na szczycie znajduje się maszt telekomunikacyjny, a w jego pobliżu można zobaczyć pozostałości wieży widokowej. Rozebrano ją w 2000 roku. Poza tym na turystów czeka tam również schronisko, a na północnym zboczu Stogu Izerskiego znajduje się Ośrodek Ski & Sun.

Alternatywne szlaki na Stóg Izerski

Oprócz szlaku czerwonego ze Świeradowa, na Stóg Izerski prowadzą także inne trasy:

  • ciekawą opcją jest szlak zielony z Czerniawy-Zdroju. Ta trasa jest dłuższa (około 9 km) i zajmuje około 3,5 godziny;
  • inną możliwością jest wjazd kolejką gondolową z dolnej stacji w Świeradowie-Zdroju niemal pod samo schronisko, a następnie przejście na szczyt Stogu Izerskiego. Pozwala to zaoszczędzić czas i siły na podejściu.
Autor zdjęcia: Jan Polák via Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim to górskie schronisko turystyczne położone na wysokości 1060 m n.p.m., około 50 metrów poniżej szczytu. Jest to najdalej na zachód wysunięte schronisko po polskiej stronie Sudetów. Pierwsze schronisko na Stogu Izerskim zbudowane zostało z inicjatywy niemieckiej organizacji turystycznej Riesengebirgsverein w 1924 roku. W pobliżu stała wówczas drewniana wieża widokowa, która dotrwała do 1907 roku, kiedy uległa zniszczeniu. Po odbudowie służyła turystom do lat 60. XX wieku.

Zobacz też:  Ostrzyca – wygasły wulkan na Pogórzu Kaczawskim. Najkrótszy szlak

Obecne schronisko przeszło wiele modernizacji, ale czas służy turystom, oferując noclegi i wyżywienie. Schronisko dysponuje 50 miejscami noclegowymi. Goście mają do dyspozycji jadalnię, bufet oraz taras widokowy. Główną atrakcją w pobliżu schroniska jest oczywiście wierzchołek Stogu Izerskiego z panoramą Gór Izerskich i Karkonoszy. Warto też przespacerować się do pobliskiego czeskiego szczytu Smrek i wejść na tamtejszą wieżę widokową. Odległość wynosi tylko 3 kilometry.

W sezonie zimowym okolice schroniska są popularnym terenem narciarskim. Działa tu wyciąg narciarski, a trasy zjazdowe prowadzą niemal spod drzwi schroniska. Latem natomiast warto wybrać się na Polanę Izerską lub dojść do Chatki Górzystów.

Autor zdjęcia: Pnapora via Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Jak przygotować się do pieszych wędrówek w Górach Izerskich?

Planując pieszą wycieczkę w Góry Izerskie, warto odpowiednio się do niej przygotować. Kluczowy jest wybór trasy dostosowanej do naszych możliwości i kondycji oraz sprawdzenie aktualnych warunków pogodowych w górach. Podstawowym wyposażeniem na każdą górską wycieczkę powinny być:

  • wygodne, rozchodzone buty trekkingowe za kostkę;
  • plecak z zapasem wody i prowiantem;
  • kurtka przeciwdeszczowa i ciepły polar;
  • mapa i kompas lub GPS;
  • apteczka pierwszej pomocy;
  • czapka i rękawiczki, okulary przeciwsłoneczne;
  • kijki trekkingowe.

Potrzebny ekwipunek można kupić w najbliższym sklepie Decathlon. Warto też mieć ze sobą gotówkę i naładowany telefon z numerami GOPR na wszelki wypadek.

Planowanie wycieczki w Góry Izerskie

Przed wyruszeniem w góry należy dokładnie zaplanować trasę wycieczki. Warto sprawdzić długość i przewyższenia szlaku, oszacować czas przejścia i zaplanować przerwy. Dobrze jest też mieć w zanadrzu plan awaryjny na wypadek nagłej zmiany pogody czy przemęczenia. Początkującym turystom górskim polecamy łatwiejsze trasy. Bardziej zaawansowani mogą wybrać się na Wysoki Kamień, Izerskie Garby czy Smrek po czeskiej stronie. Zawsze jednak należy zachować rozwagę i zdrowy rozsądek.

Zobacz też:  Weisshorn w Alpach Pennińskich – dla doświadczonych alpinistów. Informacje

Wjazd kolejką gondolową na Stóg Izerski

Alternatywą dla pieszego podejścia na Stóg Izerski jest wjazd kolejką gondolową Ski & Sun ze Świeradowa-Zdroju. Dolna stacja kolejki znajduje się przy ulicy Źródlanej, górna – niemal pod samym schroniskiem PTTK.

Parametry kolejki gondolowej na Stóg Izerski

Kolejka gondolowa na Stóg Izerski pokonuje odległość 2171 metrów, przy różnicy wzniesień 443 metry. Dolna stacja leży na wysokości 617 m n.p.m., górna – 1060 m n.p.m. Podróż kolejką trwa około 8-10 minut, a maksymalna prędkość wagoników to 21,6 km/h. Przepustowość kolejki wynosi 2400 osób na godzinę. Wagoniki mieszczą po 6 osób, są przystosowane do przewozu narciarzy i rowerzystów. Kolejka kursuje zarówno latem, jak i zimą, dowożąc turystów i narciarzy niemal pod drzwi schroniska.

Cennik i godziny otwarcia

Autor zdjęcia: Pnapora via Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Kolejka czynna jest przez cały tydzień. Od poniedziałku do piątku można z niej korzystać od 9:00 do 16:00, natomiast w sobotę i niedzielę od 9:00-17:00.

Cena biletu normalnegoCena biletu ulgowego
Bilet w obie strony:69 PLN59 PLN
Bilet w jedną stronę (góra):59 PLN54 PLN
Bilet w jedną stronę (dół):54 PLN49 PLN

Przed planowanym skorzystaniem z atrakcji, warto odwiedzić stronę internetową ośrodka, by upewnić się, że godziny otwarcia oraz ceny nie uległy zmianie.Stóg Izerski to jeden z najwdzięczniejszych szczytów w Górach Izerskich, oferujący wspaniałe widoki, ciekawe szlaki i dobrą infrastrukturę turystyczną. Niezależnie od tego, czy wybierzemy się tam pieszo, czy kolejką, warto poświęcić czas na poznanie uroków tego miejsca. Schronisko PTTK, wieża widokowa na Smreku czy Polana Izerska to tylko niektóre z atrakcji czekających na odkrycie w sercu Gór Izerskich.

Zdj. główne: Hydrus via Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: wrzesień 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts