Wysoka Kopa w Górach Izerskich – parking, szlaki, czas podejścia

Wysoka Kopa (1126 m n.p.m) jest najwyższym szczytem Gór Izerskich i należy do Korony Gór Polskich, zajmując w rankingu 10. miejsce. Na samym szczycie nie ma żadnych oznaczeń, a pieczątkę można zdobyć nieco niżej. Sprawdź, czy warto zdobyć Wysoką Kopę!
wysoka kopa

Wysoka Kopa jest wzniesieniem w południowo-zachodniej Polsce, na terenie Sudetów Zachodnich, w Górach Izerskich, w masywie Wysokiego Grzbietu. Wysoka Kopa leży pomiędzy wzniesieniem Złote Jamy a Izerskimi Garbami. Obok szczytu prowadzi czerwony szlak będący fragmentem Głównego Szlaku Sudeckiego ze Świeradowa-Zdroju do Szklarskiej Poręby. Na szczycie Wysokiej Kopy pokrywa śnieżna utrzymuje się nawet do połowy maja. Choć Wysoka Kopa znajduje się poza szlakiem, wiedzie na nią wyraźna ścieżka, którą można dojść na sam szczyt. Podróż można rozpocząć z Rozdroża Izerskiego, gdzie znajduje się duży bezpłatny parking. Czytaj dalej!

Szlak na Wysoką Kopę z Rozdroża Izerskiego

Z Rozdroża Izerskiego możesz wykonać pętlę, której przejście zajmie ci 5 godzin. Szlak od parkingu wiedzie szutrową drogą przez około 400 metrów, dalej leśnym duktem (zielony szlak), na którym znajduje się spore przewyższenie. Pierwszym charakterystycznym punktem jest Rozdroże pod Zwaliskiem, skąd musisz podążyć grzbietem na zachód, aż dojdziesz do nieczynnej już Kopalni Kwarcu Stanisław. Stąd już niedaleko do wiaty wzniesionej u stóp szczytu. Jest to spora konstrukcja ze stolikami, ławkami, a nawet dwiema leżankami. Na szczyt zostało około 500 m. Droga nie jest oznaczona, jednak znajduje się tu wydeptana ścieżka wiodąca na górę. Znak z oznaczeniem przeniesiono niżej, a sam szczyt lepiej omijać, ponieważ wstęp jest wzbroniony z uwagi na ochronę cietrzewi.

Najwyższy szczyt Gór Izerskich – Wysoka Kopa 1126 m n.p.m

Kopuła szczytu jest bezleśna, leży tu sterta kamieni, znajduje się także tabliczka z nazwą szczytu i wysokością. W Górach Izerskich bywa mokro, zimno, często szczyt spowija mgła, a nawet w maju zalega tu śnieg. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do wyprawy. Ciepła bluza, kurtka z kapturem, rękawiczki i ocieplane buty. Zadbaj także, by miały antypoślizgową podeszwę, dzięki czemu unikniesz nieprzyjemnych upadków. Idąc w Góry Izerskie, ubierz się „na cebulkę”, a w plecaku zawsze miej dodatkowe ubranie, ponieważ pogoda może cię zaskoczyć. Obszar ten charakteryzuje brak termicznego lata. Jeśli nie masz odpowiednich butów czy kurtki, zajrzyj do sklepu Decathlon. Znajdziesz tam bogatą ofertę odzieży sportowej oraz sprzętu turystycznego.

Zobacz też:  Kieżmarski Szczyt w Tatrach Wysokich – jak tam wejść? Praktyczne informacje

Opis szlaku powrotnego

wysoka kopa - opis szlaku

Aby nie wracać ze szczytu tą samą drogą, możesz odbić w stronę Przedniej Kopy. Po kilkudziesięciu minutach dotrzesz do Sinych Skałek, skąd możesz podziwiać widoki na Halę Izerską oraz Schronisko na Stogu Izerskim. Na Rozdrożu pod Kopą znajduje się krzyżówka szlaków – wybierz szlak żółty. Stąd już kieruj się prosto na parking.

Szczyt Korony Gór Polskich ze Szklarskiej Poręby

Na Wysoką Kopę możesz wybrać się trasą ze Szklarskiej Poręby przez tzw. Zakręt Śmierci. Podróż zaczyna się szlakiem czerwonym, a dalej biegnie szlakiem żółtym. Po obu stronach owianego niechlubną sławą zakrętu roztaczają się piękne widoki na Szklarską Porębę, Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską. Żółty szlak biegnie grzbietem Wysokiego Kamienia do schroniska, mijając Maczugę Herkulesa oraz Czerwone Skałki. Wysoki Kamień to przede wszystkim wspaniały punkt widokowy na Góry Izerskie, Pogórze Izerskie, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie. Na szczycie znajduje się kamienna wieża widokowa, Schronisko Wysoki Kamień oraz kilka ciekawych formacji skalnych.

Kopalnia Kwarcu Stanisław

wysoka kopa - kopalnia

Będąc na szlaku, warto zajrzeć w okolice nieczynnej kopalni kwarcu. Jest to najwyżej położony obiekt tego typu na terenie Europy Środkowej. Kamieniołom ma wysokość 30 metrów i szerokość 60 metrów. Przez lata wydobywano tu kwarc, który był ceniony za bardzo wysoką jakość. Zbocza kamieniołomu są strome, dlatego lepiej się tu nie zapuszczać. Bezpieczniejszą opcją jest spacer szczytem kamieniołomu.

Szlak turystyczny przez Stóg Izerski

Wyprawę na Wysoką Kopę możesz rozpocząć w Świeradowie-Zdroju lub wjeżdżając kolejką gondolową pod Schronisko PTTK na Stogu Izerskim. Przejażdżka kolejką jest też okazją do podziwiania widoków na Izerskie Góry. Tras Świeradów-Zdrój Wysoka Kopa jest najdłuższa i najbardziej wymagająca, w całości biegnie Głównym Szlakiem Sudeckim. Na najdłuższy wariant podejścia na szczyt KGP musisz zarezerwować cały dzień.

Zobacz też:  Barania Góra - wycieczka na Beskid

Wysoka Kopa – Jakuszyce

wysoka kopa - jakuszyce

Na najwyższe wzniesienie Gór Izerskich możesz dojść również od Jakuszyc. Przy Polanie Jakuszyckiej znajduje się parking, można tam również zdobyć pieczątkę. Szlak zielony początkowo oznaczony jest jako Górny Dukt Końskiej Jamy, a dalej jako Stara Droga Celna. Najpierw ma postać leśnego duktu, następnie biegnie asfaltową drogą. Z zielonego szlaku należy skręcić w czerwony, by dojść do Wiaty pod Wysoką Kopą, za którą znajduje się ukryta ścieżka na sam wierzchołek. Zejście wymaga wyboru szlaku. Podążając czerwonym, możesz schodzić do Rozdroża pod Kopą, dalej żółtą trasą na Halę Izerską i do schroniska Chatki Górzystów. Warto zaznaczyć, że Hala Izerska jest najzimniejszym miejscem na mapie Polski.

Izerskie Góry – ciekawostki dla zdobywców Korony Gór Polskich

Góry ciągnące się pomiędzy Świeradowem-Zdrój a Szklarską Porębą to teren pełen niespodzianek. Znajdziesz tu malownicze łąki, potoki, łagodne, niezbyt wysokie wzniesienia. Panuje tu bardzo ostry klimat, średnia dobowa temperatura na Hali Izerskiej nie przekracza 15ºC. Jednak to właśnie Góry Izerskie są doskonałym wyborem dla rodzin z dziećmi, jest tu wiele ścieżek, na które bez problemu można wjechać wózkiem. To również idealne miejsce na wycieczki rowerowe. Mimo to nie brak tu także bardziej wymagających i stromych podejść, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Góry leżą na granicy Polski i Czech, a oddziela je rzeka Izera.

Wysoka Kopa w Górach Izerskich przyciąga miłośników pieszych wędrówek. Góry są idealnym miejscem na dłuższą lub krótszą wyprawę. Możesz tam udać się o każdej porze roku, pamiętając o porządnym przygotowaniu do panujących tam warunków. Zimą nie zapomnij o cieplejszych ubraniach i rozgrzewającej herbacie w termosie! A jeśli szukasz innych szczytów Korony Gór Polski w pobliżu, oto one: Śnieżka, Skalnik i Skopiec.

Zobacz też:  Mała Sowa – położenie szczytu, opis szlaku, informacje praktyczne

Fot. ilustracji: Timaska via Wikipedia, CC0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts