Ostrzyca – wygasły wulkan na Pogórzu Kaczawskim. Najkrótszy szlak

Ostrzyca, najwyższe wzniesienie Pogórza Kaczawskiego, przyciąga turystów swoją stożkową sylwetką i wulkanicznym rodowodem. Ten niezwykły szczyt o wysokości 501 m n.p.m. jest symbolem regionu i popularnym celem wycieczek. To jedna z atrakcji Krainy Wygasłych Wulkanów.

Gdzie znajduje się Pogórze Kaczawskie i Ostrzyca?

Pogórze Kaczawskie to region geograficzny w południowo-zachodniej Polsce, stanowiący część Pogórza Zachodniosudeckiego. Położone jest w województwie dolnośląskim, na północ od Gór Kaczawskich, z którymi graniczy. Najwyższym wzniesieniem Pogórza Kaczawskiego jest Ostrzyca o wysokości 501 m n.p.m. Ostrzyca wznosi się w zachodniej części regionu, niedaleko miejscowości Proboszczów, około 2,5 km na południowy zachód od tej wsi.

Charakterystyczna sylwetka góry w kształcie stożka wyraźnie wyróżnia się w krajobrazie okolicy. Czy wiecie, że Ostrzyca nazywana jest „śląską Fudżijamą”? Niektórzy dopatrują się bowiem podobieństw do świętej góry Japonii.

Widok na wieś Bełczyna z Ostrzycy. Autor zdjęcia: Paweł Kuźniar via Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Ostrzyca – nek wulkaniczny w Sudetach

Ostrzyca, choć swoim kształtem przypomina klasyczny wulkan, jest w rzeczywistości nekiem – pozostałością po dawnym kominie wulkanicznym, który powstał w okresie trzeciorzędu. Szczytowe partie tego niezwykłego wzniesienia zbudowane są z twardej skały wulkanicznej, bazaltu, który oparł się niszczącym procesom erozji i wietrzenia. To właśnie dzięki odporności bazaltu Ostrzyca góruje nad płaskim krajobrazem Pogórza Kaczawskiego.

Charakterystycznym elementem krajobrazu Ostrzycy są malownicze bazaltowe skałki o wysokości dochodzącej do 6 metrów oraz rozległe gołoborza, powstałe na skutek wietrzenia fizycznego skał. Te rumowiska skalne nadają szczytowym partiom wzniesienia niezwykły, nieco surowy charakter i są świadectwem burzliwej, wulkanicznej przeszłości regionu.

Rezerwat przyrody Ostrzyca Proboszczowicka

Najcenniejsze przyrodniczo tereny Ostrzycy, obejmujące szczytowe partie wzniesienia, zostały objęte ochroną prawną jako rezerwat przyrody „Ostrzyca Proboszczowicka”. Rezerwat ten, utworzony w 1962 roku, zajmuje powierzchnię 3,81 ha i chroni unikatowy ekosystem leśny z udziałem takich gatunków drzew jak jawor, klon, lipa i wiąz. Oprócz drzewostanu, na terenie rezerwatu występuje również bogata roślinność naskalna, porastająca bazaltowe skałki i gołoborza.

Zobacz też:  Stóg Izerski – szlak ze Świeradowa-Zdroju, kolej gondolowa, schronisko PTTK
Skałki bazaltowe na zboczach Ostrzycy. Autor zdjęcia: Paweł Kuźniar via Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Wśród roślin można tu spotkać wiele rzadkich i chronionych gatunków, jak paprotka zwyczajna czy zanokcica skalna. Dla turystów chcących podziwiać piękno rezerwatu i dotrzeć na szczyt Ostrzycy przygotowano specjalnie oznakowaną ścieżkę przyrodniczą, wiodącą po kamiennych schodach przez najatrakcyjniejsze fragmenty tego niezwykłego obszaru chronionego.

Jak przebiega najkrótszy szlak na Ostrzycę?

Turyści pragnący zdobyć szczyt Ostrzycy najkrótszą trasą powinni udać się do miejscowości Proboszczów, gdzie znajduje się wygodny parking dla samochodów osobowych i autokarów. Samochód można zostawić też na końcu szutrowej drogi. Znajduje się tam zadbany plac, wiata oraz miejsce na ognisko. To właśnie stąd rozpoczyna się żółty szlak, wiodący najkrótszą drogą na wierzchołek wulkanicznego wzniesienia. Trasa liczy zaledwie 1,3 km długości, a jej pokonanie zajmuje przeciętnie około 40 minut.

Szlak początkowo prowadzi przez malownicze pola i łąki, oferując piękne widoki na Pogórze Kaczawskie. Następnie ścieżka wkracza do gęstego lasu mieszanego, porastającego strome stoki Ostrzycy. Wędrówka przez las, choć miejscami dość stroma, dostarcza niezapomnianych wrażeń – wśród drzew co rusz wyłaniają się intrygujące bazaltowe skałki, a w powietrzu unosi się zapach roślinności.

Jak wspomniano wcześniej, końcowy odcinek szlaku na Ostrzycę prowadzi po ponad 400 kamiennych schodach. Podejście jest dość strome, ale nie nastręcza większych trudności nawet dzieciom. Po drodze mija się malownicze skałki bazaltowe i rozległe gołoborza. Z wierzchołka Ostrzycy roztacza się piękna panorama na Pogórze Kaczawskie, Rudawy Janowickie i Karkonosze.

Sprzęt potrzebny do zdobycia polskiego wulkanu Ostrzyca

Wyprawa na Ostrzycę, choć niezbyt długa, wymaga odpowiedniego przygotowania i ekwipunku:

  • przede wszystkim należy zadbać o wygodne, sprawdzone obuwie trekkingowe za kostkę, które zapewni stabilność i przyczepność na kamiennych schodach i nierównym terenie;
  • warto też zabrać kijki trekkingowe, szczególnie przydatne przy schodzeniu;
  • przyda się plecak z zapasem wody i przekąskami, gdyż na szlaku nie ma punktów gastronomicznych;
  • nie zapomnijcie o okularach przeciwsłonecznych, nakryciu głowy i kremie z filtrem, bo na odsłoniętym szczycie słońce bywa intensywne.
Zobacz też:  Weisshorn w Alpach Pennińskich – dla doświadczonych alpinistów. Informacje

Jeśli planujecie dłuższy pobyt, warto spakować koc piknikowy i cieplejszą odzież na wypadek zmiany pogody. Dla małych dzieci dobrym rozwiązaniem będzie nosidełko lub chusta, gdyż pokonanie setek nierównych schodów może być dla nich wyzwaniem. Potrzebny ekwipunek można kupić w sklepie sportowym Decathlon.

Jak dojechać do Proboszczowa i Ostrzycy?

Aby dotrzeć do Proboszczowa i Ostrzycy, najlepiej kierować się drogą krajową nr 3 z Jeleniej Góry w stronę Legnicy. Następnie na zjeździe należy skręcić w drogę wojewódzką nr 365. Prowadzi ona bezpośrednio do Proboszczowa. Po drodze mijamy m.in. Dziwiszów, Lubiechową i Sokołowiec. We wsi, tuż za kościołem, znajduje się skrzyżowanie, na którym należy skręcić w lewo i podążać za żółtymi znakami szlaku turystycznego. Droga prowadzi prosto na parking pod Ostrzycą, skąd rozpoczyna się szlak na szczyt wzniesienia. Podróż z Jeleniej Góry zajmuje około 40 minut.

Niezapomniana przygoda w Krainie Wygasłych Wulkanów

Zdobycie szczytu Ostrzycy to nie tylko wspaniała przygoda i możliwość obcowania z dziką przyrodą, ale także niezwykła lekcja geologii. Wędrując na wierzchołek tego niezwykłego wzniesienia, przenosimy się w czasie do epoki, gdy region był areną intensywnej aktywności wulkanicznej. Każdy krok po bazaltowych skałkach i gołoborzach przybliża nas do poznania tajemnic wnętrza Ziemi i burzliwej przeszłości naszej planety.

Ostrzyca, choć niewysoka, emanuje potężną energią, która przyciąga jak magnes poszukiwaczy przygód, miłośników przyrody i pasjonatów nauk o Ziemi. To miejsce, do którego chce się wracać, by wciąż na nowo odkrywać jego piękno i zgłębiać niezwykłą historię. Ostrzyca to kwintesencja Krainy Wygasłych Wulkanów – dzika, tajemnicza i nieujarzmiona, a jednocześnie zachwycająca i inspirująca.

Zdj. główne: Paweł Kuźniar via Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Titlis – atrakcje i szlaki wiodące na szwajcarski szczyt
Archiwum: wrzesień 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też