Hala Izerska. Szlaki i atrakcje turystyczne

Hala Izerska to popularne miejsce odpoczynku podczas górskich wędrówek w Karkonoszach i Izerach. Czy wiesz, że to miejsce jest polskim biegunem zimna? Nocne przymrozki zdarzają się tu nawet w środku lata. Za co turyści kochają Polanę Izerską? Jak się przygotować na wycieczkę w Izery?
Hala Izerska

Hala Izerska, położona w Górach Izerskich, to raj dla miłośników przyrody i turystyki górskiej. Rozległa polana leży w kotlinie otoczonej wzniesieniami Izerów. Sieć szlaków pieszych i rowerowych, magia widoków oraz bujna zieleń zachęca do wycieczek i podziwiania przyrody. Jest to również ciekawe miejsce ze względu na historię, ponieważ aż do 1945 roku istniała polsko-niemiecka wieś Gross Iser. Jakie jeszcze atrakcje i tajemnice kryje w sobie ta niezwykła okolica? 

Jak trafić na Halę Izerską? Mapa dojazdu

Hala Izerska łąka
Fot.: Szydzio via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Hala Izerska to rozległa łąka górska, położona pomiędzy Świeradowem-Zdrojem a wzniesieniami Szrenicy i Gór Izerskich. Polana leży na wysokości 840-880 m n.p.m. w dolinie Izery. W pobliżu płynie też rzeka Kwisa, słynąca z malowniczych kaskad. Jest tu węzeł pieszych szlaków turystycznych oraz tras rowerowych i narciarskich. W centrum hali stoi schronisko górskie, zwane Chatką Górzystów. Turystów przyciąga subalpejska roślinność i bliskość atrakcji Świeradowa. Hala Izerska słynie też z wyjątkowo surowego klimatu. 

Dlaczego Hala Izerska nazywana jest małą Syberią?

Z uwagi na położenie w kotlinie występuje tu zjawisko inwersji temperatur. Zimne powietrze schodzi z okolicznych wzniesień w dół, właśnie w tę nieckę. Zima trwa tu średnio od listopada do maja, bo jeszcze w maju leży śnieg. Średnia temperatura wynosi około 15 stopni Celsjusza. Rekordowy mróz zanotowano 29 grudnia 1996 roku, kiedy to słupki rtęci wskazały -36,6 stopni Celsjusza. Co ciekawe, ujemne temperatury zdarzają się nawet w wakacje. 20 lipca 1996 roku nad ranem temperatura wynosiła 5,5 stopnia poniżej zera. Warunki klimatyczne, a zwłaszcza ilość opadów, porównywane są do tych na szczytach Karkonoszy i Tatr.

Zobacz też:  Hala Miziowa – schronisko PTTK, szlaki i atrakcje

Szlak ze Świeradowa na Polanę Izerską – Stara Droga Izerska

Świeradów-Zdrój jest świetną bazą wypadową w ten rejon Sudetów. Stąd rozpoczyna się większość szlaków pieszych, przy czym nie wszystkie są oznakowane. Warto więc mieć ze sobą telefon z nawigacją. Popularna Stara Droga Izerska to niebieski szlak ze Świeradowa na Halę Izerską. Zaczyna się od ulicy Dąbrowskiego, przy której znajduje się wieża widokowa. Trasa wiedzie przez łąkę i las, a po półgodzinnym spacerze turysta przecina asfaltową drogę tartaczną. Kolejne charakterystyczne miejsce to Polana Izerska i szlakowskaz. Niebieski szlak prowadzi na wprost, do schroniska na Hali Izerskiej. Odległość w jedną stronę ze Świeradowa do Chatki Górzystów wynosi 7 km.

Trasy piesze i rowerowe wokół Hali Izerskiej

Hala Izerska zimą
Fot.: Pudelek via Wikipedia, CC BY 3.0

Przez Halę Izerską przebiega żółty szlak, którym dojdziesz do schroniska na Stogu Izerskim. Stamtąd możesz zjechać kolejką gondolową do Świeradowa. W drugą stronę szlakiem tym dojdziesz do czerwono znakowanego Głównego Szlaku Sudeckiego. Ta trasa wiedzie ze Świeradowa do Karpacza i łączy ze sobą poszczególne pasma sudeckie. Wielu turystów idzie na południe czerwonym szlakiem na szczyt Orle i stamtąd zielonym przechodzi na czeską stronę lub żółtym schodzi do Szklarskiej Poręby.

Chatka Górzystów. Zobacz ostatni budynek po dawnej osadzie

Chatka Górzystów jest ulubionym miejscem odpoczynku na Hali Izerskiej. Słynie z pysznych naleśników z sezonowymi owocami. Czy wiesz, że schronisko to urządzono w budynku dawnej szkoły, która stała tu jeszcze za czasów wioski Gross-Iser? Po wojnie granice zostały zmienione, a wieś przestała istnieć. Wspominają ją niekiedy najstarsi mieszkańcy tych okolic. Kolejną ciekawostką jest fakt, że w okolicy biwakują amatorzy obserwacji nocnego nieba. Ponoć z Hali Izerskiej najlepiej widać Drogę Mleczną.

Wycieczka w Góry Izerskie. Co zabrać ze sobą?

Zanim wyjedziesz, zrób zakupy w jedynym ze sklepów sieci Decathlon. Kupisz tam wszystko, czego potrzebuje turysta górski. Spójrz, co może ci się przydać podczas wyjazdu:

  • namiot, karimata i dmuchane materace do biwakowania;
  • poduszka turystyczna na podróż autem lub pociągiem;
  • wygodna odzież sportowa, w tym kurtka i bluza, które ochronią cię przed chłodnym powietrzem;
  • buty trekkingowe i kijki do nordic walking;
  • plecak turystyczny.
Zobacz też:  Hala Łabowska – szlaki, schronisko i atrakcje turystyczne

Jak widzisz, Hala Izerska jest ciekawym miejscem zarówno w dzień, jak i w nocy oraz o każdej porze roku. Zimą przebiega tędy narciarska trasa zjazdowa. Dodatkową zaletą jest łatwy dostęp z miasta Świeradów-Zdrój, w którym z łatwością znajdziesz nocleg.

Fot.: Paweł Kuźniar via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts