Teneryfa – trekking z widokiem na ocean

Ta wyspa to prawdziwy raj dla miłośników trekkingu. Teneryfa oferuje szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności. Podczas wędrówek można podziwiać spektakularne widoki na ocean, wulkaniczne formacje skalne oraz bujną roślinność.
teneryfa trekking

Sombrero de Chasna – widokowa trasa na skalny „kapelusz”

Jedną z ciekawszych tras trekkingowych na Teneryfie jest szlak na Sombrero de Chasna. Ta widokowa trasa prowadzi na charakterystyczną skalną formację przypominającą kapelusz, znajdującą się na wysokości 2405 m n.p.m. Wędrówka rozpoczyna się w okolicach miasteczka Vilaflor i trwa około 4 godzin, z czego sam czas ruchu to około 2,5 godziny.

Trasa liczy około 8 km, a różnica wysokości to 500 m. Szlak prowadzi przez rzadki sosnowy las, dzięki czemu podczas wędrówki można podziwiać niemal nieograniczone widoki na południowe wybrzeże Teneryfy. Po drodze mija się charakterystyczne skalne formacje, aby w końcu dotrzeć na szczytowy płaskowyż Sombrero de Chasna. Przy dobrej widoczności z tego miejsca można zobaczyć nie tylko południowe wybrzeże wyspy, ale także sąsiednie wyspy – Gran Canarię, El Hierro oraz La Gomerę.

Jak dotrzeć na szlak Sombrero de Chasna?

Najłatwiej dostać się na początek szlaku samochodem. Na drodze TF-21 z Vilaflor w kierunku Cañadas, około 8,5 km za miasteczkiem, znajduje się niewielki parking oraz tablica informacyjna. Można też skorzystać z autobusu linii 342 i wysiąść na przystanku Las Lajas, a następnie przejść około 1,2 km w stronę Vilaflor.

Malpaís de Güímar – wędrówka po lawowym krajobrazie

Kolejną ciekawą propozycją na trekking na Teneryfie jest wędrówka po Malpaís de Güímar. To rozległy obszar pokryty zastygłą lawą, położony na wschodnim wybrzeżu wyspy. Trasa prowadzi wzdłuż oceanu, a następnie wznosi się na stożek wulkaniczny Montaña Grande. Cała wycieczka trwa około 3 godzin, z czego sam czas trekkingu to 2 godziny. Trasa liczy 12 km, a różnica wysokości to około 300 m. Wędrówkę rozpoczyna się na głównym placu w miasteczku Puertito de Güímar, skąd kieruje się na wschód nadmorską promenadą. Dalej ścieżka prowadzi przez pole zastygłej lawy z licznymi wulkanicznymi formacjami skalnymi.

Zobacz też:  Trekking górski dla początkujących – najważniejsze informacje

Po około 30 minutach marszu dociera się do 30-metrowych klifów – najwyższego punktu nadbrzeżnego odcinka trasy. Następnie szlak skręca w lewo i prowadzi w stronę stożka Montaña Grande. Wejście na sam szczyt wiedzie zakosami po dość luźnym podłożu, ale nie jest trudne. Ze szczytu rozciąga się panoramiczny widok na Malpaís, miasteczko Puertito oraz bezkresny ocean.

Teneryfa trekking wulkan

Dojazd do Malpaís de Güímar

Najwygodniej dostać się w okolice Malpaís de Güímar samochodem. W miasteczku Puertito de Güímar można zaparkować po lewej stronie od głównej drogi prowadzącej od autostrady. Alternatywnie można skorzystać z autobusu linii 120. Przed wyjazdem pamiętaj jednak, żeby przygotować odpowiedni sprzęt i dowiedzieć się, jakie buty trekkingowe spiszą się na wybranej trasie. Potrzebne akcesoria znajdziesz w bogatym asortymencie sklepu Decathlon. Aby swobodnie spacerować po górach, warto zabrać ze sobą:

  • plecak 10-40 litrów;
  • buty trekkingowe;
  • bidon;
  • spodenki sportowe;
  • kijki trekkingowe;
  • koszulkę sportową.

Barranco del Infierno – wąwóz pełen przyrody

Barranco del Infierno to rezerwat przyrody położony w południowo-zachodniej części Teneryfy. Główną atrakcją tego miejsca jest wąwóz o tej samej nazwie, oferujący ciekawą trasę trekkingową. Ze względu na ochronę unikalnej flory i fauny, dostęp do wąwozu jest ograniczony do 20 osób co pół godziny i wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Szlak ma długość około 6,5 km (w obie strony) i jego przejście zajmuje około 3 godzin. Trasa prowadzi starymi ścieżkami pasterskimi, a następnie wzdłuż koryta wąwozu, które zwęża się, by w końcu dotrzeć do ponad 200-metrowego wodospadu. Po drodze można podziwiać bogatą roślinność – sosny kanaryjskie, jaśminy, a nawet palmy i kasztanowce. Przy odrobinie szczęścia zobaczy się także ciekawe ptaki takie jak pustułki, jastrzębie, kruki czy rudziki.

Teneryfa – trekking. Wędrówka wokół wulkanu Chinyero

Kolejną ciekawą opcją trekkingu na Teneryfie jest pętla wokół wulkanu Chinyero w rezerwacie Chinyero Special Nature Reserve. Trasa liczy 5,7 km i wiedzie w bardzo zróżnicowanym terenie wulkanicznym. Chinyero to wygasły wulkan, którego ostatnia erupcja miała miejsce w 1909 roku. Lawa z tego wybuchu pokrywa sporą część szlaku.

Zobacz też:  Gruzja – trekking na Kaukazie Południowym

Trasa bardzo wyraźnie oznakowana jest biało-żółtymi pasami farby na skałach oraz ułożonymi z bazaltowych odłamów lawy krawędziami ścieżki. Szlak zaczyna się w sosnowym lesie, gdzie jedynie zwęglona kora drzew przypomina o niedawnej erupcji. Dalej ścieżka wspina się w górę, ale wędrówka jest przyjemna dzięki cieniowi drzew i sporej wysokości nad poziomem morza, zapewniającej przyjemny chłód.

Teneryfa trekking zachód

Trekking na Teneryfie – Pico Viejo, czyli wulkaniczne krajobrazy

Pico Viejo to drugi pod względem wysokości szczyt Teneryfy (3135 m n.p.m.), położony tuż obok słynnego wulkanu Teide. Trekking na Pico Viejo to okazja do podziwiania surowych, wulkanicznych krajobrazów i panoramicznych widoków na wyspę.

Szlak rozpoczyna się przy punkcie widokowym Mirador de las Narices del Teide. Początkowo trasa wiedzie przez las sosnowy, by następnie wyjść na otwartą przestrzeń pokrytą zastygłą lawą. Po drodze mija się skrzyżowanie szlaków S-9 i S-38. Podejście na szczyt zajmuje około 3,5 godziny i wiedzie żwirowo-pylastą ścieżką. Ze szczytu Pico Viejo rozciąga się wspaniały widok na kalderę wulkanu oraz pobliski Teide.

Masca – urokliwa wioska i słynny wąwóz

Masca to malownicza, górska osada położona w północno-zachodniej części Teneryfy, w Parku Krajobrazowym Teno. Sama wioska zachwyca tradycyjną, kanaryjską architekturą i spokojną atmosferą. Jednak główną atrakcją tego miejsca jest słynny wąwóz Masca.

Szlak przez wąwóz Masca ma około 8 km długości i wiedzie z wioski do położonej nad oceanem plaży Masca. Przejście trasy zajmuje około 3-4 godzin i wymaga dobrej kondycji oraz odpowiedniego obuwia. Ścieżka prowadzi stromymi zboczami wąwozu, oferując niesamowite widoki na otaczające skały i bujną roślinność. Na końcu trasy czeka kameralna plaża, z której można wrócić do Los Gigantes łodzią.

Trekking na Teneryfie to wspaniała przygoda, pozwalająca odkryć różnorodne krajobrazy wyspy – od gęstych lasów sosnowych, przez wulkaniczne pustkowia pokryte zastygłą lawą, po skaliste klify z widokiem na ocean. Liczne szlaki o różnym stopniu trudności sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, a zapierające dech w piersiach widoki na długo pozostaną w pamięci.

Zobacz też:  Góry Kantabryjskie - dlaczego warto wybrać się tu na trekking?

Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts