Hala Boracza – jak dojść, ile się idzie? Szlaki i schronisko

Hala Boracza znajduje się w Beskidzie Żywieckim, niedaleko Żywca, w grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki. Najszybszą opcją dojścia w to miejsce jest czarny szlak z Żabnicy Skałki. Jak zaplanować wędrówkę? Sprawdź!
Hala Boracza

Schronisko na Hali Boraczej położone jest na wysokości 854 m n.p.m. Znajduje się na przełęczy pomiędzy szczytem Prusowa a wierzchołkiem grzbietu Redykalnego Wierchu. Z tego miejsca rozpościera się widok na Beskid Żywiecki (Suchą Górę, Muńcuł, Boraczy Wierch, Lipowski Wierch, Rysiankę i Romankę) oraz na Beskid Śląski (Baranią Górę oraz szczyt Ochodzita). Schronisko słynie z domowej kuchni, a zwłaszcza przepysznych jagodzianek. Obiekt oferuje 37 miejsc noclegowych. Na Halę Boraczą prowadzi kilka malowniczych tras, jednak najkrótszą jest droga biegnąca z Żabnicy Skałki – jej przejście zajmuje około godziny.

Jak dojść na Halę Boraczą w Beskidzie Żywieckim?

Jak dojść na Halę Boraczą w Beskidzie Żywieckim
Fot. Gower via Wikipedia, domena publiczna

Jeśli chcesz dotrzeć na Halę Boraczą, masz do wyboru kilka różnych tras:

  • z Węgierskiej Górki przez Prusów wiedzie ścieżka oznaczona kolorem niebieskim. Można ją pokonać w około 3 godziny. Uznawana jest za najpiękniejszą z dróg na Halę Boraczą;
  • z Rajczy przez Halę Redykalną prowadzi żółty, a następnie czarny i zielony szlak. Przejście zajmie około 4 godzin;
  • niebieska trasa z Rajczy – dość łatwa opcja. Przebycie tego szlaku trwa około 3 godzin;
  • trasa oznaczona kolorem zielonym, wiodąca z Milówki, do przejścia w 2,5 godziny;
  • czarny szlak z Żabnicy Skałki – najkrótszy wariant.

Popularna wśród turystów jest pętla przez Halę Rysiankę, Lipowską oraz Halę Boraczą. Aby przejść całą trasę, trzeba poświęcić kilka godzin, dlatego ta opcja nie jest polecana rodzinom z małymi dziećmi. To droga dla wszystkich, którzy chcą chłonąć niezwykłe górskie widoki.

Hala Boracza – szlak z Żabnicy Skałki

Hala Boracza szlak z Żabnicy Skałki
Fot. Leyland11 via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Jeśli wybierzesz najkrótszy szlak na Halę Boraczą, musisz dotrzeć do miejscowości Żabnica Skałka. Samochód można zaparkować na parkingu przy przystanku autobusowym. Szlak wiedzie asfaltową drogą, a następnie wchodzi w las. Początkowo to szeroki leśny dukt, który po pewnym czasie przechodzi w wąską ścieżkę. Trasa nie jest wymagająca, dlatego śmiało można pokonać ten szlak z dziećmi. Po około godzinie marszu dociera się na miejsce. Hala Boracza jest wyjątkowo malownicza. Znajduje się tam schronisko, w którym można zaplanować nocleg lub jedynie spróbować zachwalanych jagodzianek.

Zobacz też:  Hala Goryczkowa. Nartostrada z Kasprowego

Drogę powrotną można pokonać w całości asfaltową drogą – to jeden ze szlaków turystycznych, którym w obie strony dostaną się rodzice z maluchem w wózku.

Schronisko na Hali Boraczej

W 1926 na Hali Boraczej wybudowano schronisko turystyczne. Powstało ono z inicjatywy Żydowskiego Towarzystwa Sportowego „Makkabi” i było pierwszym na świecie żydowskim schroniskiem. Niestety drewniany budynek został doszczętnie zniszczony podczas pożaru. Ponowne uruchomienie schroniska miało miejsce po II wojnie światowej – dokonał tego babiogórski oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Hala Boracza to doskonały punkt widokowy – można stąd podziwiać panoramę Beskidu Żywieckiego z Muńcułem i Rysianką i Beskidu Śląskiego z Baranią Górą i Ochodzitą. Samo schronisko słynie z wyjątkowo smacznej domowej kuchni.

Hala Boracza – przygotowania do wędrówki

Hala Boracza przygotowania do wędrówki
Fot. Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Wyprawa w góry zawsze wymaga przygotowania, niezależnie od tego, czy trasa jest krótsza, dłuższa, mniej lub bardziej skomplikowana. W sklepach Decathlon znajdziesz wszystko, co będzie ci potrzebne na szlaku. Zaopatrz się w niezbędne akcesoria, aby bez przeszkód eksplorować góry i zachwycać się pięknem okolicy:

  • polar i kurtkę turystyczną z kapturem;
  • przewiewną, oddychającą koszulkę;
  • wygodne buty trekkingowe;
  • spodnie trekkingowe;
  • pojemny plecak;
  • kijki trekkingowe.

Dobrze przygotowany będziesz mógł czerpać przyjemność z wędrówki po górskich bezdrożach, bez obawy, że warunki na szlaku cię zaskoczą. Hala Boracza to miejsce, które możesz odwiedzić z całą rodziną. To dobry kierunek na weekendową wycieczkę w góry.

Fot. główne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Hala Izerska. Szlaki i atrakcje turystyczne
Archiwum: styczeń 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też