Trekking górski dla początkujących – najważniejsze informacje

Trekking górski cieszy się obecnie coraz większą popularnością. Jeśli jesteś w gronie osób, które chcą spróbować swoich sił podczas wysokogórskiej wyprawy, zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat tej aktywności.
trekking górski

Określenie, czym dokładnie jest trekking, wcale nie jest takie proste. Słowniki podają uproszczone definicje, a sami miłośnicy tej aktywności mają różne opinie na temat tego, czym ona jest. Najogólniej rzecz ujmując, trekking górski to kilkudniowa wyprawa w góry – pasmo nie ma w tym wypadku znaczenia – podczas której pokonuje się dłuższe, nawet kilkudziesięciokilometrowe trasy. W czasie takiej górskiej wyprawy nocuje się w namiotach lub pod gołym niebem. Warto dodać, że jednodniowe wycieczki w góry powinno się raczej określać jako hiking. Skoro już wiesz, na czym polega ta aktywność, sprawdź, jak się do niej przygotować!

Jak przygotować się do trekkingu?

Trekking górski wycieczka

Wiesz już, że nie jest to aktywność, którą można wykonywać bez wcześniejszego przygotowania. Nie chodzi jedynie o sprzęt. Trzeba mieć gotowy organizm – wydolność, kondycję, sprawność. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, do wyprawy w góry musisz zacząć przygotowywać się kilka miesięcy wcześniej. Bieganie, długie spacery, siłownia – to dobry sposób na budowanie masy mięśniowej i kondycji.

Dlaczego przygotowanie jest tak istotne?

Trekking górski może być momentami bardzo wymagający. Przejście kilkunastu kilometrów dziennie, a następnie spanie w namiocie może się okazać dużym wyzwaniem. Zmęczenie organizmu będzie narastać, a w międzyczasie mogą pojawić się różne mniejsze problemy – na przykład z obolałymi stopami czy stawami. Wyjazdy w góry w takiej formie mogą być dużą przyjemnością, ale tylko wtedy, gdy zadbasz o jak najlepsze przygotowanie.

Trekking górski – niezbędny sprzęt

Trekking górski para

Górskie wyprawy to aktywność praktycznie dla każdego – niezależnie od wieku czy sprawności. Trekking górski jednak to dużo większe wyzwanie. Poza przygotowaniem fizycznym ważny jest również sprzęt, który powinien być niezawodny. Dużą sztuką jest również spakowanie plecaka. Znajdujące się w nim rzeczy muszą wystarczyć na kilka, a nawet kilkanaście dni. 

Zobacz też:  Teneryfa – trekking z widokiem na ocean

Organizując wyjazd w góry (czy to będzie trekking w Himalajach czy w rodzimych Tatrach), możesz wybrać się do jednego ze sklepów sieci Decathlon, żeby kupić najważniejsze elementy wyposażenia, którymi są:

  • plecak 50-90 litrów;
  • karimata;
  • buty trekkingowe;
  • namiot turystyczny;
  • apteczka turystyczna;
  • spodnie trekkingowe;
  • koszulki sportowe.

Pracownik sklepu chętnie doradzi, jakie buty trekkingowe wybrać. Koniecznie pamiętaj również o lekach – zarówno tych przyjmowanych stale, jak i podstawowych, które mogą okazać się przydatne, np. przeciwbólowych. Wyprawy w góry to również zapotrzebowanie na kalorie. Zabierz odpowiednie jedzenie i dużo wody. To podstawa!

Trekking górski cieszy się w ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem, co nie powinno dziwić. To świetny sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu i szansa na sprawdzenie swoich możliwości, a jednocześnie podziwianie pięknych widoków. Górskie wyprawy mogą być źródłem wielu przyjemnych wrażeń, ale pod warunkiem, że odpowiednio się do nich przygotujesz – zarówno jeśli chodzi o sprzęt, jak i możliwości fizyczne.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts