Vaganski Vrh – co warto wiedzieć o trekkingu w Chorwacji? Sprawdź!

Vaganski Vrh to najwyższy szczyt pasma górskiego Welebit. Wznosi się on na wysokość 1757 m n.p.m., zapewniając zapierające dech w piersiach widoki na Adriatyk i kontynentalne obszary Chorwacji. Trekking w tym rejonie to doskonała okazja do podziwiania dzikiej przyrody Gór Dynarskich.
Vaganski Vrh

Gdzie znajduje się Vaganski Vrh? Poznaj pasmo Welebit i Góry Dynarskie

Vaganski Vrh położony jest w środkowej części pasma Welebit, które rozciąga się na długości ok. 145 km wzdłuż wybrzeża Chorwacji. Welebit stanowi część większego łańcucha Gór Dynarskich, biegnących od północno-wschodnich Włoch przez Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę aż po Albanię. Pasmo Welebit podzielone jest na trzy główne części: Północny Welebit, Środkowy Welebit i Południowy Welebit. Nas jednak interesuje Vaganski Vrh, znajdujący się w Parku Narodowym Paklenica, w południowej części. Szczyt ten góruje nad kanionem Velika Paklenica, jednym z najbardziej imponujących w Europie.

Vaganski Vrh trasa
Fot.: Wojciech Czwerenko via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Jak wejść na Vaganski Vrh? Rekomendowany szlak turystyczny

Trekking w chorwackich górach to dla wielu polskich turystów zupełnie wyjątkowe przeżycie. Czy krajobrazy różnią się od polskich, czy jest trudniej? Można się o tym przekonać, zdobywając Vaganski Vrh. Punktem wyjścia jest najbliższa miejscowość, czyli Starigrad-Paklenica. Trasa to pętla, która liczy ok. 30 km, więc  na jej pokonanie trzeba zarezerwować cały dzień i sporo pokładów sił. Można również rozłożyć wysiłek na dwa dni, ponieważ przy szlaku znajduje się sporo miejsc noclegowych.

Szlak biegnie przez Park Narodowy Paklenica – najpierw wzdłuż kanionu, aż do schroniska turystycznego Paklenica. Pierwszy etap jest bardzo przyjemny, prowadzi leśnym, zacienionym terenem. Warto oszczędnie gospodarować siłami, ponieważ później robi się o wiele trudniej. Mniej więcej na wysokości schroniska trasa staje się stroma. Trzeba też wybrać – krótszy, ale bardziej żmudny szlak (trzeba m.in. pokonać strome zwalisko kamieni), czy dłuższy, wiodący zacienionymi terenami, pozwalający podziwiać widoki. Naszym zdaniem ta druga opcja wygrywa.

Zobacz też:  Teneryfa – trekking z widokiem na ocean

Decydując się na nią, trzeba kierować się lasem ku schronowi górskiemu Struge. Następnie trasa biegnie już wzdłuż stoków na Vaganski Vrh. Powrót możliwy tą samą drogą lub wspomnianą wcześniej – krótszą. Wtedy robi się ciekawiej, ponieważ przed nami nowe wyzwania. Wycieczkę skończymy w tym samym miejscu, czyli schronisku Paklenica, skąd musimy wrócić na parking.

Opłaty za wejście na teren Parku Narodowego Paklenica

Jak zaznaczono wcześniej, Vaganski Vrh położony jest na terenie Parku Narodowego Paklenica. Wejście tam jest biletowane, a cena wstępu zależy od pory roku. Bilety można kupić w kasie biletowej lub online. Poniżej przedstawiamy koszty biletu dla osoby dorosłej:

  • 4 euro – styczeń, luty, listopad, grudzień;
  • 6 euro – marzec, kwiecień, maj, październik;
  • 10 euro – czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień.

Komu można polecić trekking w Chorwacji?

Trekking w Chorwacji, a zwłaszcza w paśmie Welebit, to propozycja dla osób o różnym stopniu doświadczenia. Szlaki o łatwym i umiarkowanym poziomie trudności znajdą tu zarówno początkujący, jak i średnio zaawansowani miłośnicy górskich wędrówek. Bardziej wymagające trasy, w tym prowadzące na Vaganski Vrh, polecane są osobom o dobrej kondycji i pewnym doświadczeniu w turystyce górskiej. Trekking w tym rejonie wymaga odpowiedniego przygotowania, ekwipunku i znajomości zasad poruszania się w górskim terenie.

Góry Dynarskie w Chorwacji to także doskonały wybór dla osób ceniących dziewiczą przyrodę. Rozległe lasy, malownicze doliny i zapierające dech w piersiach krajobrazy zapewnią niezapomniane wrażenia każdemu miłośnikowi aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Jak przygotować się do trekkingu w Chorwacji? 

Wybierając się na trekking w paśmie Welebit, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie. Kluczowe znaczenie ma dobór właściwego ekwipunku, takiego jak wygodne i solidne buty trekkingowe, plecak, kijki, odzież dostosowana do zmiennych warunków pogodowych. Przed wyjazdem z Polski warto skontrolować swoje wyposażenie i w razie konieczności uzupełnić je. Potrzebny sprzęt można znaleźć w sklepie sportowym Decathlon.

Zobacz też:  Trekking – Madera i Porto Santo. Co portugalskie wyspy zaoferują wspinaczom?

Planując wędrówkę, należy dokładnie zapoznać się z przebiegiem trasy, oszacować swoje możliwości i zarezerwować odpowiednią ilość czasu. Warto mieć ze sobą mapę, kompas lub GPS. Istotne jest także sprawdzenie prognozy pogody i zabranie odpowiedniego zapasu wody i prowiantu. Wybierając się w góry, zawsze należy poinformować bliskich lub obsługę obiektu noclegowego o planowanej trasie i przewidywanym czasie powrotu. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z usług licencjonowanego przewodnika, zwłaszcza na bardziej wymagających szlakach.

Przed wyruszeniem na szlak dobrze jest także zapoznać się z zasadami ochrony przyrody obowiązującymi na terenie parków narodowych. Pozwoli to cieszyć się pięknem natury bez negatywnego wpływu na lokalną przyrodę.

Vaganski Vrh widoki
Fot.: Javier Sánchez Portero via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Nie tylko trekking – turystyczne atrakcje u podnóża Vaganskiego Vrhu

Rejon Vaganskiego Vrhu, to nie tylko raj dla miłośników trekkingu. U podnóża najwyższego szczytu Welebitu znajduje się wiele atrakcji wartych uwagi. Najciekawsze to: 

  • Park Narodowy Paklenica, który słynie z malowniczych kanionów Velika i Mala Paklenica, oferujących spektakularne widoki i możliwość eksploracji jaskiń. Okoliczne lasy są domem dla bogatej flory i fauny, w tym orłów, myszołowów i wilków;
  • warto również odwiedzić urokliwe nadmorskie miasteczka, takie jak Starigrad-Paklenica, gdzie można zaopatrzyć się przed wyruszeniem na szlak i odpocząć po wędrówce. Okolice Vaganskiego Vrhu to idealne miejsce nie tylko dla zapalonych turystów górskich, ale także dla każdego, kto pragnie obcować z dziką przyrodą i podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy Gór Dynarskich;
  • nie zapominajmy o turystycznej perełce, jaką jest Zadar. Chociaż oddalony jest o 1,5 godz. jazdy samochodem, zdecydowanie warto tam pojechać. Przyciąga turystów bogactwem atrakcji. Stare Miasto zachwyca zabytkowymi kościołami, takimi jak kościół św. Donata z IX wieku, znany z wyjątkowej architektury i doskonałej akustyki. Wśród innych atrakcji wyróżniają się Morskie Organy – unikalna instalacja, gdzie fale tworzą harmonijne dźwięki, oraz Pozdrowienie Słońca – interaktywna instalacja artystyczna dająca hipnotyzujące świetlne show. Zadar słynie też z pięknych plaż, jak piaszczysta Ninska Laguna.

    Warto odwiedzić XIX-wieczny park Vladimira Nazora, idealny na relaks w cieniu drzew, oraz podziwiać widoki z punktu widokowego w parku królowej Jeleny Madijevki. Zadar oferuje fascynujące połączenie historii, kultury i nowoczesnych atrakcji w urokliwej nadmorskiej scenerii.
Zobacz też:  Trekking w Himalajach na własną rękę. Co zabrać ze sobą?

Vaganski Vrh – to szczyt warty zdobycia

Vaganski Vrh to najwyższy szczyt pasma Welebit i jeden z najbardziej atrakcyjnych celów trekkingowych w Chorwacji. Wędrówka na jego wierzchołek to okazja do podziwiania zapierających dech w piersiach widoków i obcowania z dziką przyrodą Gór Dynarskich. Trekking w tym rejonie polecany jest świadomym turystom, ponieważ trasy wymagają odpowiedniego przygotowania. Kluczowe znaczenie ma dobór właściwego ekwipunku, zaplanowanie trasy i zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa i ochrony przyrody.

Fot. Główne: Quahadi Añtó via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts