Wyjazd w Himalaje kojarzy ci się z morderczą wspinaczką na najwyższe szczyty świata? To tylko jedna z możliwości. Te ogromne góry dają bowiem możliwość wycieczki o charakterze trekkingowej. W żadnym wypadku nie będzie ona łatwa – zarówno jeśli chodzi o podejścia, jak i niezbędny do przebycia dystans, mimo że uczestnicy nie muszą mieć żelaznej kondycji i umiejętności wspinaczkowych. Nie oznacza to jednocześnie, że można pojechać w Himalaje bez odpowiedniego przygotowania. To byłoby – delikatnie mówiąc – nieodpowiedzialne. Jeśli interesuje cię trekking w Himalajach, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.
Co, gdzie i kiedy? Przygotowanie teoretyczne
Zdobywanie ośmiotysięczników to bez wątpienia wielka przygoda, ale niewielu jest takich, którzy są na takie wyzwania przygotowani. Jednak nie oznacza to, że pozostali powinni unikać trekkingu w Himalajach. Zdecydowanie nie! Te góry dają ogromne możliwości trekkingowe. Szczyty poprzedzielane są malowniczymi dolinami i przełęczami, które zachwycają przyrodą i zapierającymi dech w piersiach widokami. Oczywiście nie mówimy tutaj o wyprawach podobnych do tych w polskich Tatrach. To zdecydowanie bardziej wymagające trasy, ale wciąż możliwe do zrealizowania i to bez wspinaczkowych etapów.
Co warto wiedzieć przed wyprawą?
Warto dodać, że w Nepalu przygotowana jest rozbudowana baza turystyczna. Nawet w niewielkich wioskach pracują osoby zapewniające transport w dalsze himalajskie zakamarki. Zorganizowanie wyprawy jest zatem stosunkowo proste, bo ogranicza się jedynie do odnalezienia odpowiedniej miejscowości. Resztą zajmą się miejscowi – oczywiście za odpowiednią opłatą (najlepiej w miejscowej walucie).
O jakiej porze roku wyruszyć w Himalaje?
Zastanawiasz się, kiedy najlepiej wybrać się na trekking w Himalajach? Eksperci sugerują, że najlepszymi porami roku będą polska wiosna i jesień. „Polskie”, ponieważ w Himalajach sezony określa się mianem „przed monsunem” i „po monsunie”. W każdym razie wspomniane pory roku są optymalne – pod względem temperatur, długości dnia i nocy. Zimą Himalaje są nieprzystępne i niebezpieczne, a wyprawy polecane są tylko profesjonalistom. Latem natomiast wysokie temperatury utrudniają komfortowe podróżowanie. Zwykle wyprawa w Himalaje organizowana jest na od 2 do 3 tygodni. Warto, żeby wybrać termin w możliwie najlepszych warunkach pogodowych.
Noclegi, trasy i inne kwestie. Zaplanuj wyjazd krok po kroku
Przed wyjazdem w Himalaje powinieneś mieć wszystko zaplanowane. Zapoznaj się z ofertą biur podróży albo działaj na własną rękę. W tym drugim przypadku niezbędne jest jednak rozeznanie. Można znaleźć sporo poradników osób, które mają doświadczenie w organizowaniu takich wyjazdów. Zapoznaj się z nimi. Przed wylotem do Katmandu (stolicy Nepalu) musisz dokładnie wiedzieć, gdzie chcesz się udać i jak długo potrwa cała ta wyprawa. Czytaj opisy szlaków oraz opinie specjalistów na ich temat. Dostosowanie kolejnych etapów do możliwości swoich (i swoich towarzyszy) to podstawa.
Nie musisz wybierać się na Mount Everest (8848 m n.p.m.) czy na Annapurnę (8091 m n.p.m), żeby popełnić błędy logistyczne uniemożliwiające pokonanie wyznaczonej trasy. Im więcej czasu poświęcisz na przygotowanie teoretyczne, tym bezpieczniej. Komfort psychiczny podczas tak trudnej i złożonej trasy jest bardzo istotny.
Trekking w Himalajach – przygotowanie kondycyjne
Jak już zostało wspomniane, nawet najbardziej zaawansowany trekking w polskich górach nijak ma się do tego, co spotka cię w Himalajach. Musisz więc postarać się o zbudowanie kondycji i wydolności. Szczególnie polecane są ćwiczenia cardio i wytrzymałościowe. Najlepiej rozpocząć trening kilka miesięcy przed wyjazdem. Warto w tym miejscu dodać, że ćwiczenia siłowe nie są rekomendowane – zwiększenie masy tkanki mięśniowej nie będzie miało znaczącego wpływ na wydajność podczas trekkingu. Ten opiera się przede wszystkim na wytrzymałości. Rekomendowane jest trenowanie pod okiem profesjonalistów, którzy będą w stanie stworzyć odpowiedni zestaw ćwiczeń.
Przygotowanie wysokościowe – aklimatyzacja w Nepalu
Nawet prostsze trasy w Himalajach mogą prowadzić na wysokość kilku tysięcy m n.p.m. Nie ma możliwości, żeby przyzwyczaić organizm do takich okoliczności nawet w Alpach, nie wspominając o Tatrach. Specjaliści zalecają więc, żeby udać się w Himalaje odpowiednio wcześniej i spędzić kilka nocy w schroniskach czy nepalskich miejscowościach leżących na większych wysokościach. Dzięki temu twój organizm nie dozna szoku, gdy będziesz na wysokości 5 czy 6 tys. m n.p.m. Dla osób, które nie mają doświadczenia i wprawy, może to być bardzo niebezpieczne, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie aklimatyzacji.
Trekking w Himalajach? Odpowiedni sprzęt to podstawa!
Jeśli zapoznałeś się z powyższymi zaleceniami, warto powiedzieć kilka słów o jeszcze jednym istotnym zagadnieniu – sprzęcie. Trekking w Himalajach bez odpowiednich ubrań, butów czy plecaka nie będzie możliwy.
Wszystkie niezbędne przedmioty znajdziesz w sklepach sieci Decathlon. Pracownicy mogą też doradzić, co wybrać np. na trekking na Maderze. Oto lista podstawowego wyposażenia:
- plecak trekkingowy 50-90 litrów;
- namiot trekkingowy;
- buty trekkingowe;
- karimata;
- kurtka puchowa;
- bielizna termoaktywna;
- koszulki sportowe;
- spodnie trekkingowe;
- apteczka turystyczna.
Zanim wybierzesz się w rejon Himalajów z myślą o treku, musisz zadbać o wiele spraw. Od tego zależy, czy cała wyprawa zakończy się powodzeniem. Trekking w Nepalu nie jest skierowany jednie do zawodowców. Poradzą sobie z nim również ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem. Jednak to możliwe tylko wówczas, gdy poświęcą odpowiednio dużo czasu na przygotowania – swojego ciała i umysłu, ale również sprzętu. Nie mniej ważna jest logistyka. Jeśli wszystko zostanie zrobione zgodnie z powyższymi wytycznymi, trekking w Himalajach będzie przygodą życia.
Może Cię także zainteresować:
- Trekking górski dla początkujących – najważniejsze informacje
- Trekking – Madera i Porto Santo. Co portugalskie wyspy zaoferują wspinaczom?
- Co zabrać pod namiot? Najważniejsze rzeczy, które warto spakować na biwak
- Trekking – Dolomity w Południowych Alpach Wschodnich
- Gruzja – trekking na Kaukazie Południowym