Wspinaczka ściankowa należy do najbardziej uniwersalnych aktywności fizycznych. Pozwala łatwo dostosować poziom trudności wyzwań do aktualnych umiejętności, rozwija różne partie mięśni, poprawia koordynację ruchową i kondycję psychiczną. Profesjonalna wspinaczka ściankowa stała się już pełnoprawną dyscypliną olimpijską. Jednak dla większości to doskonały sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Najlepiej zacząć od kursu na panelu wspinaczkowym prowadzonym przez osoby z certyfikatem PZA. Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Najważniejsze informacje o wspinaczce ściankowej. Zasady bezpieczeństwa na ściance
Wspinaczka to sport o stosunkowo niskim progu wejścia. Nie potrzebujesz specjalistycznego treningu i miesięcy przygotowań, zanim w ogóle wejdziesz na ściankę. Wszystkiego nauczysz się na miejscu, a siłę oraz kondycję poprawisz wraz z wykonywaniem kolejnych ćwiczeń. Szczegółowe zasady zachowania wspinaczy i asekurantów zależą od rodzaju sztucznej ściany wspinaczkowej. Uniwersalne reguły wspinaczki ściankowej to:
- dobrze się rozgrzej i rozciągnij przed wspinaniem;
- biżuterię, zegarek itp. zostaw w szatni (telefon – co najwyżej w kieszeni na zamek);
- dokładnie sprawdzaj uprząż, wpięcia, węzły i materace przed wejściem;
- nie wspinaj się bezpośrednio pod innymi;
- zachowaj odpowiednią odległość w poziomie od pozostałych;
- nie zeskakuj z dużych wysokości;
- mów, którędy chcesz się wspinać i jaką drogę na ściance wspinaczkowej wybierasz;
- kiedy asekurujesz, poświęcasz temu całą swoją uwagę;
- wzajemnie skontrolujcie z partnerem swoje przyrządy asekuracyjne;
- zachowaj czystość, porządek i kulturę osobistą.
Wspinaczka ściankowa – asekuracja, techniki wspinania, pomoc instruktora na ścianie
Asekurant musi zachowywać stabilną pozycję i stać mocno na nogach. Osoby na ścianie i na ziemi muszą się ze sobą stale komunikować, np. w zakresie podawania liny. We wspinaczce ściankowej niezwykle istotne jest prawidłowe wykorzystanie całego sprzętu – od automatów i półautomatów po tzw. kubki asekuracyjne. Nie da się nauczyć ich obsługi z instrukcji czy poradników, wszystko musi pokazać i sprawdzić instruktor. Teoria nie zastąpi praktyki i doświadczenia.
Jakie jeszcze umiejętności warto dobrze opanować w krótkim czasie?
Do kluczowych elementów technicznych wspinaczki ściankowej należą m.in. dopasowywanie chwytu, balansowanie środkiem ciężkości oraz obracanie się na palcach. Początkujący zaczynają od tzw. wspinaczki na wędkę, z wszelkimi ułatwieniami i metodami asekuracji. Z czasem i kolejnymi wizytami na ściance wspinaczkowej będziesz doskonalić swoją technikę, aż spróbujesz wspinaczki skałkowej i/lub bez zabezpieczeń.
Sprzęt do wspinaczki ściankowej
Instruktorzy i wspinacze jak mantrę powtarzają, że najważniejszym elementem wyposażenia są buty wspinaczkowe. Obuwie powinno ściśle przylegać do stopy, co zapewni odpowiednie wyczucie – jedną z podstawowych umiejętności technicznych we wspinaczce ściankowej jest podpieranie się i obracanie podczas stania na dużym palcu stopy. Oczywiście buty muszą zapewnić ci również wygodę. Duże znaczenie mają także liny i uprzęże do asekuracji.
Co jeszcze jest potrzebne do wspinania na ściance?
Sekcje wspinaczkowe dysponują własnymi materacami, więc crash pad raczej nie będzie ci potrzebny na pierwszym etapie. Obligatoryjną inwestycją dla początkujących (i nie tylko) będzie zakup magnezji – poprawia chwyt przez zmniejszenie potliwości dłoni oraz zwiększenie tarcia. Jeśli szukasz zaufanego sklepu, w którym znajdziesz sprzęt do wspinaczki ściankowej wysokiej jakości, sprawdź asortyment sieci Decathlon. Zwróć jeszcze uwagę na następujące kategorie wyposażenia sportowego:
- komfortowa odzież wspinaczkowa;
- torby i woreczki na liny oraz magnezję;
- repsznury wspinaczkowe;
- pozostałe akcesoria i przyrządy – chwytotablice, chwyty treningowe.
Wspinaczka ściankowa i bouldering – którą ścianę wybrać w centrum wspinaczkowym?
W halach, klubach fitness i innych obiektach spotkasz się z dwoma podstawowymi rodzajami ścianek. Wspomniane wcześniej panele wymagają sprzętowej asekuracji i zawiązywania uprzęży. To najlepszy wariant dla początkujących. Natomiast ściany boulderowe służą do symulacji wspinaczki skałkowej na niedużych wysokościach. Według wielu osób takie przeszkody doskonale sprawdzają się w rozgrzewce przed przejściem wyżej. Wspinaczka ściankowa w formie boulderingu bez zabezpieczeń najczęściej możliwa jest do 3 metrów – powyżej niezbędne stają się już stosowne akcesoria do asekuracji.
Wiesz już, na czym polega wspinaczka ściankowa. Kluczem do postępów jest systematyczne wspinanie się. Najlepiej podczas indywidualnych zajęć z instruktorem, który pomoże skorygować błędy techniczne. Utrwalanie złych nawyków to częsty skutek uboczny zbyt daleko posuniętej samodzielności. Wspinaczkę ściankową można uprawiać w wielu obiektach, nie tylko w dużych miastach!
Może Cię także zainteresować:
- Wspinaczka na wędkę – Na czym polega ten sport? Techniki wspinania i asekuracji
- Wspinaczka skałkowa dla początkujących – jak zacząć się wspinać?
- Wspinaczka i jej rodzaje. Wszystko, co warto wiedzieć o ściankach, skałach i sprzęcie!
- Wspinaczka bez zabezpieczenia i asekuracji – czy wspinaczka free solo jest dla każdego?
- Bouldering czyli głazownictwo – na czym polega?