Wspinaczka wysokogórska (alpinizm) – na czym polega i jak zacząć?

Wspinaczka wysokogórska to niezwykle pojemne pojęcie. Mieszczą się w nim zarówno taternictwo, jak i alpinizm czy himalaizm – w rozumieniu potocznym. Z wielu względów stanowi elitarną dziedzinę. Marzą ci się takie górskie wyprawy? Czytaj dalej!
wspinaczka wysokogórska

Wspinacze nie ustają w poszukiwaniu wyzwań i górskich rekordów do pobicia. Ich standardowa odpowiedź na pytanie, dlaczego w ogóle wchodzą w niedostępne zdawałoby się rejony gór brzmi – „bo są”. We wspinaczce wysokogórskiej niezwykle wysoko ceni się wytyczanie nowych ścieżek wspinaczkowych. Im trudniej tym, lepiej. Nie znaczy to jednak, że brakuje zasad bezpieczeństwa. Znajomość technik asekuracji stanowi jeden z podstawowych wymogów. Potrzeba również sporej sprawności fizycznej oraz niezawodnego sprzętu wspinaczkowego. Czego jeszcze? Sprawdź!

Wspinaczka wysokogórska nie jest sportem dla każdego

Wspinaczka wysokogórska lato

Trudne i zmienne warunki pogodowe, ogromny wysiłek fizyczny, ryzyko utraty zdrowia lub życia sprawiają, że ten sport jest elitarny. O sporych kosztach zorganizowania wyprawy w najdalsze i najwyższe góry także nie sposób nie wspomnieć. Mimo tego chętnych do zdobywania kolejnych szczytów i górskich koron nie brakuje. Jakimi cechami powinna wykazywać się osoba, która chce uprawiać wspinaczkę wysokogórską? Himalaiści oraz organizatorzy wycieczek alpinistycznych najczęściej wskazują na:

  • wytrwałość (swoisty upór);
  • wytrzymałość;
  • nienaganną kondycję;
  • zaawansowane umiejętności wspinaczkowe;
  • wiedzę o górach i ich naturze oraz o pogodzie;
  • odrobinę szaleństwa, która nie przechodzi w brawurę;
  • doświadczenie w mniej wymagających odmianach wspinaczki.

Czy w naszym kraju można się wspinać bez uprawnień?

W Polsce nie ma wymogu wyrabiania licencji czy starania się o pozwolenie, by wejść na jakiś szczyt. Wystarczy zgłosić wyjście wspinaczkowe przez internet lub w jednym z trzech tatrzańskich schronisk. W pozostałych regionach kraju nawet ten obowiązek nie istnieje. Inaczej wygląda to w wielu innych krajach, gdzie lokalne władze lub związki wspinaczkowe decydują, kogo i kiedy wpuścić. Wyprawy „w ciemno” absolutnie nie wchodzą w rachubę.

Zobacz też:  Wspinaczka ściankowa – wskazówki i bezpieczeństwo. Jak zacząć?

Sprzęt wspinaczkowy – uprzęże z lin, czekany i inne akcesoria do alpinizmu

Wspinaczka wysokogórska śnieg

W przypadku wspinaczki wysokogórskiej (np. taternictwa) odpowiednie buty i zabezpieczenia nie wystarczą. Górskie wyprawy trwają wiele dni, tygodni, a czasami nawet miesięcy. Trzeba zabrać ze sobą odzież, która pozwoli przetrwać w zmiennych i potencjalnie ekstremalnych warunkach. Przed atakiem szczytowym przygotowuje się kolejne obozy, które służą jako schronienie i skład zapasów na drogę powrotną. Kaski, liny, karabinki oraz pozostałe akcesoria muszą być dopasowane do celów i miejsca wspinaczki.

Gdzie można się zaopatrzyć w cały niezbędny sprzęt? Wiele elementów wyposażenia na wspinaczkę wysokogórską znajdziesz w sklepach sieci Decathlon. Asortyment jest tu podzielony na 6 głównych podkategorii:

  • odzież alpinistyczna;
  • buty alpinistyczne;
  • raki;
  • czekany;
  • namioty i śpiwory alpinistyczne;
  • akcesoria alpinistyczne.

Wspinanie na kursie wspinaczki górskiej i nie tylko

Wspinaczka wysokogórska góra

Kurs wspinaczki to nie jedyne szkolenie, jakie należałoby ukończyć. Znajomość technik poruszania się w pionie czy prawidłowej asekuracji nie wystarczy, by poradzić sobie w najwyższych partiach gór. Przed wspinaczką wysokogórską warto przejść jak najwięcej kursów z szeroko pojmowanej turystyki zimowej oraz treningów niezbędnych do wspinania i korzystania z odpowiedniego sprzętu. Im solidniejsza podbudowa, tym lepiej.

Od czego zacząć? Najlepiej od poprawy kondycji i sprawności fizycznej. Zanim zaczniesz się wspinać po skalnych urwiskach, poświęć się trekkingowi. Długie spacery i marsze poprawiają wytrzymałość, mogą też pomóc w aklimatyzacji podczas wyprawy. Szkolenia, które pozwolą przygotować się do wspinaczki wysokogórskiej, powinni przeprowadzać certyfikowani instruktorzy. Listę trenerów oraz ich szczegółowe uprawnienia znajdziesz na stronie internetowej Polskiego Związku Alpinizmu.

Wspinaczka sportowa jako ćwiczenie przed wspinaczką wysokogórską

Wspinaczka wysokogórska trasa

Trening czyni mistrza, a wyzwania boulderowe pozwalają w bezpiecznych warunkach wiele scenariuszy, które mogą wydarzyć się już podczas górskiej eskapady. Z czasem możesz spróbować swoich sił na coraz wyższych i bardziej skomplikowanych skałkach. W Polsce jest wiele miejsc, gdzie możesz doskonalić swoje umiejętności. Najpopularniejsze lokalizacje do wspinaczki skałkowej to:

Zobacz też:  Wspinaczka bez zabezpieczenia i asekuracji – czy wspinaczka free solo jest dla każdego?

Wspinaczka w Tatrach

Tatrzański Park Narodowy prowadzi szczegółowy wykaz dróg wspinaczkowych i miejsc, w których można uprawiać opisywany przez nas sport. Czasami nazywa się go taternictwem powierzchniowym. Jeśli właśnie tutaj chcesz rozpocząć przygodę ze wspinaczką wysokogórską, do wyboru masz 6 podstawowych lokalizacji w Tatrach Wysokich i Zachodnich:

Wspinaczka wysokogórska – jak zapobiec chorobie wysokościowej?

Wspinaczka wysokogórska widok

Powyżej 2500–3000 metrów nad poziomem morza spada stężenie tlenu. Długotrwałe przebywanie w niekorzystnych, nienaturalnych dla większości ludzi warunkach skutkuje m.in. zmęczeniem, problemami żołądkowymi, omamami, obrzękiem mózgu i płuc, zaburzeniami pracy serca, a w konsekwencji nawet zgonem. Każdy organizm inaczej znosi wspinaczkę wysokogórską w mocno rozrzedzonym powietrzu i przy coraz niższym ciśnieniu atmosferycznym. Chorobę wysokościową można zneutralizować poprzez:

  • adaptację (szczególnie istotną na wysokości 5–6 tys. m n.p.m.);
  • wdychanie tlenu z butli;
  • przygotowanie fizyczne i kondycyjne;
  • picie 3–5 litrów płynów dziennie;
  • stosowanie deksametazonu i acetazolamidu (do leczenia objawów).

Wspinaczka wysokogórska jest wyjątkowo wymagająca, ale właśnie z tego powodu pociągająca. Potrzeba sporo umiejętności i doświadczenia oraz specjalistycznego sprzętu wspinaczkowego, by w ogóle móc marzyć o przygodzie z tym sportem. Zdobywanie najwyższych szczytów w górach, nie tylko w Himalajach czy Alpach, stanowi ogromne wyzwanie i ryzyko. Dobrze się przygotuj i realnie oceń swoje możliwości, zanim wybierzesz się na wspinaczkę wysokogórską.


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Wspinaczka i jej rodzaje. Wszystko, co warto wiedzieć o ściankach, skałach i sprzęcie!
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts