Wspinaczka skałkowa dla początkujących – jak zacząć się wspinać?

Wspinaczka skałkowa wymaga sporej siły, żelaznej kondycji, a przede wszystkim umiejętności technicznych. Przydaje się również dobrej jakości sprzęt, zwłaszcza do asekuracji. Z tego artykułu dowiesz się, jak robić postępy i gdzie znajdziesz najciekawsze drogi wspinaczkowe w Polsce!
wspinaczka skałkowa

Wspinaczka skałkowa to wariant wspinaczki górskiej, który można potraktować jako wstęp do alpinizmu. Wspinacz pokonuje drogę w naturalnym środowisku, na skałach i stokach gór – nie mierzy się jednak ze śniegiem i lodem. Inaczej wygląda również wykorzystywany sprzęt. Podczas wspinaczki skałkowej korzysta się głównie z siły własnych mięśni i lin asekuracyjnych, nikt nie zabiera czekanów czy drabinek podczas wyprawy na skalne formacje, klify lub górskie szczyty. Według wielu wspinaczy najlepszymi warunkami do uprawiania tego sportu w Polsce charakteryzuje się Jura Krakowsko-Częstochowska z wapiennymi skałkami. Początkującym zaleca się przejście kursu pod okiem certyfikowanego instruktora.

Czym wspinaczka skałkowa różni się od pozostałych rodzajów wspinaczki?

Czym wspinaczka skałkowa różni się od pozostałych rodzajów wspinaczki

Porównanie do zdobywania wysokich szczytów już padło. Warto jednak wspomnieć, że jedna z najwybitniejszych himalaistek, Wanda Rutkiewicz, zaczynała od uprawiania wspinaczki skałkowej w Rudawach Janowickich i Górach Sokolich. Tego typu trening przed wyprawą praktykuje wiele osób, które chcą zdobywać Karakorum, Andy czy szczyty Kaukazu. Z kolei wspinaczka tradowa stanowi – w dużym uproszczeniu – zaawansowany wariant wspinaczki skalnej. Tutaj istotna jest asekuracja własna, ścieżka niezabezpieczona sztucznymi punktami lub ich niewystarczająca ilość.

Różnice względem wspinaczki sportowej na sztucznej ściance wydają się oczywiste. Zadaszenie, brak wiatru i opadów, wyłącznie komfortowa temperatura, stopnie tworzone z myślą o chwytach, stawianiu stóp i podparciach… Pozornie całkowite przeciwieństwo surowej skały. W rzeczywistości to doskonały wstęp do poważniejszych wyzwań. Wspinaczka skałkowa jest zdecydowanie trudniejsza od wspinania się na ściany w hali. Początkujący nie powinni mierzyć zbyt wysoko, bo notabene szybko odpadną – dosłownie i w przenośni.

Zobacz też:  Wspinaczka i jej rodzaje. Wszystko, co warto wiedzieć o ściankach, skałach i sprzęcie!

Wspinaczka skałkowa dla początkujących – trening na ściance, asekuracja, sprzęt wspinaczkowy

Wspinaczka skałkowa dla początkujących

Wspinanie się po skałach byłoby prawdopodobnie zbyt trudne dla kogoś, kto nigdy nie wchodził na żadną ścianę. Duże znaczenie ma kondycja, siła mięśni i wyćwiczony zmysł równowagi. W opinii wielu osób bouldering bardzo dobrze wprowadza do wspinaczki skałkowej, gdyż wielokrotnie odnalezienie optymalnej ścieżki wymaga głębokiego zastanowienia się – a różni wspinacze mogą rozwiązać ten sam problem w zupełnie odmienny sposób. Pod względem technicznym szczególnie istotne są umiejętności:

  • koordynowania ruchów rąk i nóg oraz wykonywania całych ich sekwencji;
  • stawania i obracania się na paluchu;
  • zawiązywania uprzęży (np. repem wokół bioder) i operowania liną do asekuracji (najpierw na wędkę, potem metodą dolnej asekuracji);
  • oceny twardości i kruchości skał.

Jeśli chodzi o wyposażenie do wspinaczki skałkowej, priorytetowe znaczenie mają buty wspinaczkowe. Powinny zapewniać komfort i swobodę ruchów, a zarazem ściśle przylegać do stopy – to daje lepsze wyczucie podłoża. Wiele modeli obuwia nadaje się zarówno na skały, jak i na boulder. Duże znaczenie ma także magnezja, która zapobiega ślizganiu się dłoni. We wspinaczce skałkowej używa się jeszcze:

  • kasków wspinaczkowych;
  • toreb na liny i uprzęże;
  • woreczków na magnezję;
  • crash padów;
  • karabińczyków oraz innych akcesoriów.

W sieci Decathlon znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do wspinaczki skałkowej. Przed zakupem sprzętu warto skonsultować wybór z doświadczonym specjalistą.

Wspinaczka skałkowa w Polsce – Tatry, skały Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Wspinaczka skałkowa w Polsce

Najwyższe pasmo górskie w Polsce uchodzi za trudne pod względem technicznym. Wspinaczka w polskich Tatrach jest możliwa wyłącznie w miejscach wskazanych przez Tatrzański Park Narodowy, który stawia ochronę przyrody ponad wyczyny sportowe. Nie potrzeba żadnego zezwolenia lub uprawnień, trzeba jedynie odnotować wyjście w internetowej aplikacji lub w papierowej księdze w jednym z trzech schronisk. Miłośnicy wspinania po skałkach wyjątkowo upodobali sobie Jurę Krakowsko-Częstochowską. Wapienne skały na wyżynie są niezwykle zróżnicowane pod względem budowy, co daje dużą dowolność w wyborze drogi i techniki wejścia.

Zobacz też:  Wspinaczka lodowa tylko dla odważnych – poznaj podstawy

Gdzie jeszcze można uprawiać wspinaczkę skałkową? Coraz większym zainteresowaniem cieszą się wyprawy zagraniczne, w szczególności do Hiszpanii, Francji i innych krajów nad Morzem Śródziemnym. Jeśli wolisz pozostać w kraju, możesz udać się do następujących lokalizacji:

Chcesz zacząć się wspinać na skałki? Nie rozpoczynaj przygody ze wspinaczką skałkową samotnie!

Listę certyfikowanych instruktorów znajdziesz na stronach internetowych Polskiego Związku Alpinizmu. Podczas wspinania się należy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa, jakie obowiązują w danym miejscu. Nigdy nie ruszaj bez asekuracji. Zawsze ostrzegaj asekuranta, kiedy w górze dzieje się cokolwiek niepokojącego – np. oderwie się kawałek skały. To grozi nie tylko odpadnięciem od ściany, ale też uderzeniem w głowę ludzi na dole.

Wspinaczka skałkowa to sport trudny i wymagający, ale też satysfakcjonujący i rozwijający pod wieloma względami.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts