Wspinaczka na wędkę – Na czym polega ten sport? Techniki wspinania i asekuracji

Wspinaczka na wędkę oznacza korzystanie ze stanowiska asekuracyjnego ponad wspinaczem. Najczęściej korzysta się z nich na ściankach wspinaczkowych. Poznaj najważniejsze zasady i mechanizmy podczas wspinania z asekuracją na wędkę!
wspinaczka na wędkę

Wspinacze nazywają taką technikę wędkowaniem lub topropingiem. Na skałkach używa się jej głównie do patentowania drogi wspinaczkowej – wytyczania i nauki trasy do przejścia. Wspinaczka na wędkę ma na celu maksymalne zabezpieczenie i zminimalizowanie negatywnych skutków ewentualnego odpadnięcia wspinacza od ściany. Wymaga to określonych umiejętności asekurującego oraz niezawodnego sprzętu wysokiej jakości. Ćwiczenia najlepiej przeprowadzać pod okiem instruktora wspinaczki sportowej PZA, który ma odpowiednie uprawnienia do prowadzenia szkoleń. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.

Wspinaczka na wędkę – bezpieczeństwo wędkowania, zasady asekuracji na wędkę

wspinaczka na wędkę asekuracja

W centrach wspinaczkowych lina zwykle mocowana jest na stałe. Z kolei na skałkach wspinacz musi odpowiednio przepuścić ją przez stanowisko asekuracji, wrócić na dół i wpiąć linę do swojej uprzęży i przyrządu asekuranta. Ważne, by w terenie nie przytwierdzać jej bezpośrednio do stanowisk zjazdowych, tylko odpowiednich karabinków lub ekspresów. We wspinaczce na wędkę ważne jest zawiązanie węzła blokującego na końcu liny. Dopiero po dokładnym sprawdzeniu wszystkich zabezpieczeń można zacząć się wspinać, a osoba towarzysząca zaczyna asekurować.

W dużym uproszczeniu można sprowadzić całość do wybierania liny, kiedy wspinacz idzie w górę oraz jej podawania, kiedy schodzi lub zjeżdża w dół.

Co jest ważne przy wspinaczce i asekuracji na wędkę?

W praktyce niezwykle istotny jest prawidłowy chwyt, zachowanie pozycji i odległości czy zniwelowanie różnicy wagi – np. poprzez przywiązanie dociążających worków z piaskiem. Kiedy ktoś odpada od ściany, przy prawidłowym zabezpieczeniu po prostu zawisa na linie. Bez upadku i bez wahadła. Najważniejsze zasady wspinaczki na wędkę to:

  • sprawdzenie uprzęży przylegającej do ciała;
  • wpięcie i zablokowanie karabinka;
  • dokładna kontrola przebiegu liny poprzez przyrządy asekuracyjne;
  • za dokończonym, zaciągniętym węzłem ósemkowym zostaje minimum 10 cm liny;
  • osoba asekurująca ustawia się 2–3 metry od ściany, nigdy bezpośrednio pod wspinaczem;
  • podczas asekuracji zachowuje się pełne skupienie;
  • ręka blokująca poniżej przyrządu nigdy nie puszcza liny i nie trzyma innej jej części niż ta, która pozwala zahamować odpadnięcie.
Zobacz też:  Drytooling – zimowa wspinaczka bez lodu i śniegu. Zasady i sprzęt

Asekuracja górna stanowi wariant wspinaczki na wędkę

wspinaczka na wędkę wspinacz

Niektórzy nazywają ją swoistym odwróceniem wędkowania. Założenie jest takie, że osoba, która weszła już na skałkę, zaczyna pomagać drugiej – tej, która przed chwilą ją asekurowała. Przelotowy punkt zabezpieczający znajduje się ponad wspinaczem, czyli całość ma sporo wspólnego z klasyczną wspinaczką na wędkę. Do cech zbieżnych należą również:

  • umiejętne wybieranie i luzowanie liny;
  • tempo dostosowane do ukształtowania terenu;
  • konieczność precyzyjnej komunikacji pomiędzy wspinaczem i asekurantem.

Do wspinania na wędkę potrzebujesz lin wspinaczkowych, kubka lub innych przyrządów asekuracyjnych

Przyrządy asekuracyjne różnią się mechanizmami działania i sposobem obsługi. Na przykład dwufunkcyjne kubki są wygodne i uniwersalne, ale podczas asekuracji wymagają większej siły. Z kolei przyrządy z mechanizmami blokującymi uruchamiają się niemal automatycznie po odpadnięciu, co jednak nie zwalnia z obowiązku ciągłego trzymania liny. Niektóre akcesoria sprawdzają się zarówno podczas wspinaczki na wędkę, jak i podczas wspinania się z asekuracją dolną. W niezbędny sprzęt zaopatrzysz się w sklepach sieci Decathlon. Przydadzą ci się jeszcze:

  • komfortowe, a zarazem dobrze przylegające buty wspinaczkowe;
  • odzież wspinaczkowa, która nie będzie krępować ruchów;
  • magnezja na dłonie;
  • woreczki na liny czy magnezję.

Wspinaczka na wędkę – podsumowanie

wspinaczka na wędkę sprzęt

Wspinaczkę na wędkę uprawia się nie tylko na ściance. Co nie zmienia faktu, że większość środowiska nie uznaje tego rodzaju wejść za osiągnięcia godne wzmianki czy pochwały. Ta technika ma służyć przede wszystkim nauce wspinania i wytyczaniu optymalnych dróg. Wspinaczka na wędkę służy rekreacji i zdobywaniu podstawowych umiejętności w warunkach w pełni kontrolowanych. Naturalnie nie ma obowiązku podejmowania trudniejszych wyzwań, takich jak taternictwo czy wspinaczka lodowa. Jeżeli taki sposób wspinaczki ci odpowiada, możesz pozostać tylko przy „wędkowaniu”.


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Wspinaczka ściankowa – wskazówki i bezpieczeństwo. Jak zacząć?
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts