Dolina Będkowska wyróżnia się swoimi walorami przyrodniczymi i krajobrazowym, przede wszystkim występowaniem na jej obszarze większości zjawisk krasowych. Z uwagi na dobre oznakowanie i dostępność odpowiednio przygotowanych szlaków możesz ją przemierzyć zarówno pieszo, jak i na rowerze. Wędrówkę rozpocznij np. w miejscowości Będkowice, położonej pomiędzy dolinami Będkowską i Kobylańską. Oprócz zachwycających, leśnych pejzaży na zboczach, długich wąwozów i zaskakująco głębokich kanionów na tym terenie czekają na Ciebie również ciekawe formacje skalne, jaskinie (niektóre udostępnione do zwiedzenia) oraz urokliwe łąki nad kojącymi potokami. Tym sposobem w Dolinie Będkowskiej możesz np. szlifować technikę wspinaczki skałkowej w punktach o naprawdę zaskakujących nazwach czy eksplorować jaskinie i odkrywać ich geologiczne tajemnice. Możesz też postawić na swobodną rekreację oraz podziwianie niezwykłych form, powstałych na skutek rzeźbotwórczych działań wód krasowych.
Szlaki turystyczne Doliny Będkowskiej – zaplanuj spacer urokliwą doliną i poznaj jej najpiękniejsze obszary
Historia wspinaczki skałkowej w tym regionie powiązana jest z rozwojem polskiego taternictwa oraz trenującą tam grupą Pokutników. Wspaniałe tereny ze stromymi zboczami i wapiennymi ścianami o rozmaitej formie stanowią od lat 20. XIX wieku jedno z najpopularniejszych miejsc wspinaczkowych w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jeśli jednak pokonywanie pionowych ścian nie należy do Twoich upodobań, w Dolinie Będkowskiej czekają na Ciebie malownicze trasy spacerowe, do joggingu oraz w sam raz np. na całodniową wycieczkę rowerową.
Przy drodze przecinającej Dolinę, w okolicy najwyższej skały Sokolicy, położone jest dobrze znane i chętnie wybierane przez odwiedzających gospodarstwo agroturystyczne Brandysówka. W sezonie doskonałym miejscem wypadowym do zwiedzania Parku Krajobrazowego Dolinek Krakowskich, a także dalszych atrakcji wartych uwagi jest pole namiotowe na polance pod Sokolicą. Blisko stąd do Ojcowskiego Parku Narodowego oraz m.in. do Dolin:
- Szklarki;
- Kobylańskiej;
- Kluczwody;
- Bolechowickiej;
- Eliaszówki.
To także idealna baza do eksplorowania pobliskich jaskiń, zwiedzenia ruin zamku w Ojcowie oraz czteroskrzydłowego, nie tak dawno odrestaurowanego zamku w Pieskowej Skale.
Najpiękniejsza z podkrakowskich dolinek – sprawdź, jak wygodnie dotrzeć do Doliny Będkowskiej
Do samej Doliny Będkowskiej i Sokolicy prowadzi droga z centrum Krakowa. Dobrym miejscem do pozostawienia samochodu, jeśli to nim zdecydujesz się dotrzeć na miejsce, będzie jeden z udostępnionych parkingów pod Jaskinią Nietoperzową. Nie tak dawno jeszcze korzystanie z niego było bezpłatne, ale od pewnego czasu w kasie biletowej pobierana jest dodatkowa opłata. Jeżeli zależy Ci na minimalizacji dodatkowych kosztów, sensownym rozwiązaniem będzie pozostawienie pojazdu na najbliższym rzeczywiście bezpłatnym parkingu, zlokalizowanym pomiędzy Doliną Kobylańską a Będkowską.
Dobrą wiadomością dla wszystkich niezmotoryzowanych będzie fakt, że do centrum Będkowic, skąd odchodzi żółty szlak w stronę Sernika, Lisiej Baszty i Bramy Będkowskiej, da się dojechać autobusem. Inną opcją jest dojazd środkami komunikacji publicznej do położonej nieco dalej na południe miejscowości Kobylany. Stamtąd pod samą Sokolicę możesz dostać się dwiema trasami:
- szlakiem niebieskim z Łączek Kobylańskich (dystans: 2,4 km, szacowany czas przejścia: 40 minut);
- szlakiem żółtym wzdłuż Kobylanki, przez Będkowice i dalej ku Bramie Będkowskiej (wariant znacznie dłuższy; dystans: 4,8 km, szacowany czas przejścia: 1 godzina i 30 minut).
Sokolica, Jaskinia Nietoperzowa i wodospad Szum – największe atrakcje doliny
Wspomniany żółty szlak, wiodący lewym odgałęzieniem doliny, nazywany jest szlakiem „Dolinek Jurajskich”. Startując z Będkowic, w pewnym momencie dojdziesz do miejsca, w którym łączą się ze sobą główne ścieżki. To Brama Będkowska, czyli powstała w sposób naturalny trzyczęściowa, wapienna formacja skalna. Tworzą ją Narożniak, Pytajnik i Rotunda. Wariant niebieski, tzw. szlak „Warowni Jurajskich” to z kolei długa droga wiodąca przez Dolinę Będkowską i przecinająca dalej tereny Ojcowskiego Parku Narodowego. Jeżeli pasjonują Cię naprawdę wymagające wędrówki, ta ponad 20-kilometrowa trasa będzie z pewnością źródłem niezapomnianych wrażeń.
Górująca nad Doliną Będkowską Sokolica to wciąż najwyższa (poza terenami w Tatrach) skała udostępniona do amatorskiej i profesjonalnej wspinaczki skałkowej. Jej wielkość oraz wysokość sprawiły, że, wraz z rosnącą popularnością, pojawiło się tu wiele oficjalnie wyznaczonych tras o różnych poziomach trudności. Obecnie 100-metrowa skała stanowi turystyczny oraz sportowy symbol Jury, który co roku odwiedzają setki grup wspinaczkowych z całej Polski. W tej części Doliny Będkowskiej tuż przy niebieskim szlaku znajdują się też inne ciekawe punkty wspinaczkowe jak Babka, Dupeczka czy Iglica.
Naprzeciw ostatniej z wymienionych czeka na Ciebie jeszcze jedna, niemała atrakcja, a mianowicie najwyższy wodospad jurajski. Przy nim wytworzyło się z czasem małe rozlewisko. To miejsce pełne uroku, z którego warto skorzystać zwłaszcza poza sezonem letnim czy weekendami. Wówczas większe jest prawdopodobieństwo spotkania tu dzikich zwierząt niż głośnych turystów. Jeśli dotąd nie udało Ci się odwiedzić tej urokliwej krainy, spróbuj znaleźć czas, aby poznać jej wyjątkowe walory. Nieważne czy wybierzesz się tu zimą, wczesną wiosną czy w samym środku lata. O każdej porze roku dolina ta, skąpana we własnej palecie barw, zaskoczy Cię malowniczym, kojącym pejzażem i bogactwem przyrody, zachęcając do dłuższego wypoczynku.
Może Cię także zainteresować:
- Przełęcz między Kopami – odkryj tajemnice górskich szlaków!
- Dolina Białki. Szlak, atrakcje
- Wspinaczka skałkowa dla początkujących – jak zacząć się wspinać?
- Koprowa Dolina – informacje i szlaki turystyczne
- Dolina za Bramką – najważniejsze informacje i ciekawostki