Warto wiedzieć!
- Dolina Białki ma ok. 12 km łącznej długości.
- Na obszarze całej doliny znajduje się aż kilkanaście różnych polan.
- Wzdłuż rzeki Białki biegnie granica pomiędzy Polską a Słowacją.
Dolina Białki – co warto wiedzieć?
Warto na początek wiedzieć, że Dolina Białki rzadko kiedy określana jest tym właśnie mianem. Wszystko dlatego, że zawiera w sobie kilka mniejszych dolin i odnóg, które same w sobie bywają celem wędrówek. Mowa o:
- Dolinie Białej Wody, w których znajdują się kolejne odnogi, w tym Dolina Żabich Stawów Białczańskich, Ciężka, Spadowa, Kacza, Litworowa, Kocioł pod Polskim Grzebieniem, Świstowa, Rówieńki, Litworowy Żleb;
- Dolinie Rybiego Potoku;
- Dolinie Roztoki;
- Dolinie Pięciu Stawów Polskich;
- Dolinie Waksmundzkiej;
- Dolinie Czerwonej;
- Dolinie Rozpadlinie.
Cała Dolina Białki zajmuje w sumie 63,5 km² powierzchni. Zaczyna się przy Łysej Polanie, a kończy pod Zadnim Gerlachem (2617 m n.p.m.), przy jego zachodniej ścianie.
Szlaki w Dolinie Białki – gdzie pójść?
Istnieje wiele dróg zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie doliny. Oto kilka z nich.
Z Palenicy Białczańskiej nad Morskie Oko
To chyba najpopularniejsza trasa Doliną Białki, której część prowadzi po prostu szosą. Samochód możesz zostawić na jednym z kilku parkingów w tym miejscu, ale zazwyczaj konieczna jest wcześniejsze rezerwacja miejsca przez internet. Trasę oznaczoną czerwonymi znacznikami pokonasz w czasie 2:41 h, idąc 9,2 km – wszystko w jedną stronę. Wiedzie ona granicą lasu. Główną wadą jest tutaj duży ruch turystyczny. Można jednak zejść w bok głównego szlaku do malowniczego położonego schroniska w Dolinie Roztoki, skręcać w zielony szlak przy Wodogrzmotach Mickiewicza. Trasa zajmie tutaj 1:16 h i 5,1 km.
Z Łysej Polany do Polany pod Wysoką
Wychodząc z tego samego punktu, czyli Łysej Polany, możesz wybrać się na szlak niebieski, który przebiega równolegle do tego na Morskie Oko. Jest on, podobnie jak poprzedni, dostępny dla turystów, którzy podróżują z małymi dziećmi. Dłuższy odcinek jest płaski i choć nie utwardzony, to na tyle prosty, aby przejechać nim wózkiem. W takim wypadku celem wędrówki jest zwykle Polana pod Wysoką, do której dojdziesz w 2:35 h, pokonując 9,2 km. Dopiero końcówka podejścia jest trudniejsza. Część osób staje w tej części Doliny Białki na nocleg, który jest prawnie dozwolony. Przygotowano nawet specjalne platformy do rozbicia namiotów. Dalej można iść m.in. do Zbójnickiej Chaty.
Jak przygotować się do wędrówki?
Jeśli planujesz przejść jedynie prostą i przyjemną częścią Doliny Białki, nie potrzebujesz dużej ilości specjalistycznego sprzętu. Część rzeczy jednak na pewno ci się przyda. Akcesoria znajdziesz w sklepach sieci Decathlon. Warto mieć na tę wycieczkę:
- buty turystyczne;
- nosidełka turystyczne dla dzieci, jeśli z nimi podróżujesz;
- kijki trekkingowe;
- ochronę przeciwsłoneczną.
Dolina Białki jest o wiele większa, niż większości osób się wydaje. W jej skład wchodzi wiele różnych, mniejszych dolin. Pamiętaj, aby nigdy nie lekceważyć gór – zawsze odpowiednio przygotuj się na wycieczkę!
Poznaj także inne doliny:
Fot. Główne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Może Cię także zainteresować:
- Dolina Białej Wody – gdzie się znajduje, jak dojechać, opis szlaku
- Dolina Bystrej w Tatrach. Szlaki turystyczne
- Dolina Roztoki w Tatrach. Schronisko i szlaki turystyczne
- Dolina Małej Zimnej Wody – perełka słowackich Tatr Wysokich
- Dolina Wielicka – położenie, budowa geologiczna, szlaki, ciekawostki