Dolina Białki. Szlak, atrakcje

Dolina Białki to największa z walnych dolin Tatr, leżąca na granicy Słowacji i Polski. Jest doskonale znana turystom, bo właśnie tamtędy biegnie szlak na Morskie Oko. Mniej osób wie, że równolegle do niego można przejść się o wiele spokojniejszą trasą.
Dolina Białki rzeka

Warto wiedzieć!

  • Dolina Białki ma ok. 12 km łącznej długości.
  • Na obszarze całej doliny znajduje się aż kilkanaście różnych polan.
  • Wzdłuż rzeki Białki biegnie granica pomiędzy Polską a Słowacją.

Dolina Białki – co warto wiedzieć?

Warto na początek wiedzieć, że Dolina Białki rzadko kiedy określana jest tym właśnie mianem. Wszystko dlatego, że zawiera w sobie kilka mniejszych dolin i odnóg, które same w sobie bywają celem wędrówek. Mowa o:

  • Dolinie Białej Wody, w których znajdują się kolejne odnogi, w tym Dolina Żabich Stawów Białczańskich, Ciężka, Spadowa, Kacza, Litworowa, Kocioł pod Polskim Grzebieniem, Świstowa, Rówieńki, Litworowy Żleb;
  • Dolinie Rybiego Potoku;
  • Dolinie Roztoki;
  • Dolinie Pięciu Stawów Polskich;
  • Dolinie Waksmundzkiej;
  • Dolinie Czerwonej;
  • Dolinie Rozpadlinie.

Cała Dolina Białki zajmuje w sumie 63,5 km² powierzchni. Zaczyna się przy Łysej Polanie, a kończy pod Zadnim Gerlachem (2617 m n.p.m.), przy jego zachodniej ścianie.

Szlaki w Dolinie Białki – gdzie pójść?

Dolina Białki droga
Fot.: Kristo via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Istnieje wiele dróg zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie doliny. Oto kilka z nich.

Z Palenicy Białczańskiej nad Morskie Oko

To chyba najpopularniejsza trasa Doliną Białki, której część prowadzi po prostu szosą. Samochód możesz zostawić na jednym z kilku parkingów w tym miejscu, ale zazwyczaj konieczna jest wcześniejsze rezerwacja miejsca przez internet. Trasę oznaczoną czerwonymi znacznikami pokonasz w czasie 2:41 h, idąc 9,2 km – wszystko w jedną stronę. Wiedzie ona granicą lasu. Główną wadą jest tutaj duży ruch turystyczny. Można jednak zejść w bok głównego szlaku do malowniczego położonego schroniska w Dolinie Roztoki, skręcać w zielony szlak przy Wodogrzmotach Mickiewicza. Trasa zajmie tutaj 1:16 h i 5,1 km.

Z Łysej Polany do Polany pod Wysoką

Wychodząc z tego samego punktu, czyli Łysej Polany, możesz wybrać się na szlak niebieski, który przebiega równolegle do tego na Morskie Oko. Jest on, podobnie jak poprzedni, dostępny dla turystów, którzy podróżują z małymi dziećmi. Dłuższy odcinek jest płaski i choć nie utwardzony, to na tyle prosty, aby przejechać nim wózkiem. W takim wypadku celem wędrówki jest zwykle Polana pod Wysoką, do której dojdziesz w 2:35 h, pokonując 9,2 km. Dopiero końcówka podejścia jest trudniejsza. Część osób staje w tej części Doliny Białki na nocleg, który jest prawnie dozwolony. Przygotowano nawet specjalne platformy do rozbicia namiotów. Dalej można iść m.in. do Zbójnickiej Chaty.

Zobacz też:  Hala Rycerzowa: szlaki, schronisko. Poznaj Beskid Żywiecki

Jak przygotować się do wędrówki?

Dolina Białki rzeka
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Jeśli planujesz przejść jedynie prostą i przyjemną częścią Doliny Białki, nie potrzebujesz dużej ilości specjalistycznego sprzętu. Część rzeczy jednak na pewno ci się przyda. Akcesoria znajdziesz w sklepach sieci Decathlon. Warto mieć na tę wycieczkę:

  • buty turystyczne;
  • nosidełka turystyczne dla dzieci, jeśli z nimi podróżujesz;
  • kijki trekkingowe;
  • ochronę przeciwsłoneczną.

Dolina Białki jest o wiele większa, niż większości osób się wydaje. W jej skład wchodzi wiele różnych, mniejszych dolin. Pamiętaj, aby nigdy nie lekceważyć gór – zawsze odpowiednio przygotuj się na wycieczkę!

Poznaj także inne doliny:

Fot. Główne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts