Góry Iberyjskie – co warto zobaczyć?

Góry Iberyjskie, inaczej System Iberyjski, to łańcuch górski w Hiszpanii, ciągnący się przez około 460 km. Najważniejsze szczyty to Moncayo o wysokości 2313 m n.p.m., San Lorenzo, Javalambre. Przekonaj się, co warto zobaczyć i czym kuszą te góry!
góry iberyjskie

Turyści udający się w Góry Iberyjskie chcą przede wszystkim zdobyć najwyższy szczyt, czyli Moncayo. Przyciąga tam duża różnorodność krajobrazu – to jedyny masyw z wyraźnie zaznaczonymi piętrami roślinności. Moncayo wznosi się na terenie obszaru chronionego krajobrazu, który należy do gminy Tarazona i prowincji Saragossa. Powierzchnia parku to ponad 11 hektarów. Co jeszcze warto tam zobaczyć?

Najwyższy szczyt Gór Iberyjskich

Najwyższy szczyt Gór Iberyjskich

Moncayo leży na obszarze, gdzie panuje specyficzny klimat. Lata są krótkie i łagodne, natomiast zimy – mroźne i długie. Do wysokości 900 metrów górę porastają dęby ostrolistne i sosny alepskie, wyżej królują dęby pirenejskie, a jeszcze dalej sosny i buki. Od 1800 metrów lasy przechodzą w łąki. Tereny parku stały się ostoją dla wielu gatunków zwierząt – lisów, dzików, królików, borsuków, saren. Obszar zamieszkują jastrzębie i orły przednie. 

Co warto zobaczyć w okolicach Moncayo?

Na zboczach łańcucha górskiego Moncayo leży czwarte co do wielkości miasto prowincji Saragossa, czyli Tarazona. Jego cechą charakterystyczną są zabudowania w stylu mudejar powstałym z połączenia elementów islamskich i chrześcijańskich. Można tam znaleźć najbardziej wyraziste i oryginalne budowle hiszpańskie. Warta obejrzenia jest katedra w Tarazonie, a także kościół parafialny pod wezwaniem Marii Magdaleny oraz Pałac Biskupi. W tym mieście koniecznie trzeba zobaczyć arenę walki byków z XVIII wieku. Wielokątny plac tworzą zamieszkiwane do dziś domy. 

Masywy Gór Iberyjskich

Masywy Gór Iberyjskich
Fot. Edmont via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Na Góry Iberyjskie składa się kilka masywów – Sierra de la Demanda, Sierra de Cabollera, Sierra del Moncayo, Montes Universales, Sierra de Gúdar, Javalambre. Na obszarze masywu najbardziej wysuniętego na północny zachód (Sierra de la Demanda) znajdują się kurorty narciarskie. Miłośnicy zimowego szaleństwa mogą skorzystać z ofert ośrodków Valdezcaray oraz Valle del Sol – śnieg pokrywa najwyższe partie gór w okresie od października aż do maja. Popularne ośrodki znajdują się także Javalambre, gdzie przygotowano 14 tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. 

Zobacz też:  Beskid Śląski - co zobaczyć? Szlaki, atrakcje turystyczne i trasa na Skrzyczne

Sierra de Cabollera to obszar chroniony z uwagi na porastające go skupiska rzadkich drzew oraz zamieszkujące gatunki zwierząt. Przez pasmo górskie biegnie szlak migracyjny ptaków wędrownych. Teren objęty ochroną zajmuje ponad 23 hektary.

Góry Iberyjskie – o czym pamiętać przed podróżą?

Góry Iberyjskie o czym pamiętać przed podróżą
Fot. Mario Modesto Mata via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Klimat w Hiszpanii jest bardzo urozmaicony i różni się w zależności od regionu. Turystom kraj ten kojarzy się z upałem i rzeczywiście wysokie temperatury panują w głębi lądu. Ciepło jest również na wybrzeżu. Zupełnie inaczej rozkładają się temperatury zimą – im dalej w głąb kraju, tym chłodniej. W górach średnia temperatura w zimowych miesiącach wynosi -10 stopni, latem nie przekracza 0 stopni Celsjusza. Oznacza to, że wyprawę w hiszpańskie góry muszą poprzedzić staranne przygotowania.

W sklepach Decathlon znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz na wyprawę w góry. Kupisz tam akcesoria do jazdy na nartach, a także buty trekkingowe i ciepłą odzież. Jeśli szukasz kasku narciarskiego lub kombinezonu albo potrzebujesz termoaktywnej bielizny, także będziesz mógł je znaleźć. Twoja wyprawa będzie udana, jeśli zadbasz o kompletny strój i niezbędne akcesoria.

Góry Iberyjskie to raj dla narciarzy i miłośników trekkingu. Tereny te mają także wiele do zaoferowania tym, którzy lubią zwiedzać i podziwiać piękno przyrody czy czar zabytków architektury. Podczas wyprawy poznasz spory fragment dziejów Hiszpanii, a także zasmakujesz tamtejszych specjałów.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts