Szczebel w Beskidzie Wyspowym. Jakie szlaki prowadzą na szczyt?

Szczebel to jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów Beskidu Wyspowego. Góra ta od dawna przyciągała uwagę podróżnych i badaczy, a dziś stanowi cel wielu wycieczek. Warto dowiedzieć się, jakie szlaki prowadzą do celu.
szczebel

Szczebel – charakterystyka szczytu

szczebel w oddali
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Szczebel, nazywany też Strzeblem, to wybitny szczyt w Beskidzie Wyspowym, wznoszący się na wysokość 977 m n.p.m. Góra znajduje się w pobliżu drogi krajowej nr 7 (to słynna Zakopianka) i góruje nad miejscowościami Mszana Dolna, Glisne, Tenczyn, Lubień i Kasinka Mała. Szczyt i większość zboczy Szczebla pokryte są lasem, jednak w północnej części, przy czarnym szlaku turystycznym, znajduje się niewielka polana z wiatrołomami. Rozciąga się z niej rozległy widok na sąsiednie wzniesienia – Lubomir i Lubogoszcz, a także na dolinę Raby. Wschodnie zbocze góry jest bardzo strome i gwałtownie opada ku dolinie Raby, a w jego obrębie znajdują się malownicze wychodnie skalne w formie ścian i progów.

Jedną z ciekawostek przyrodniczych na Szczeblu jest jaskinia Zimna Dziura, zlokalizowana na zboczach Małego Szczebla, przy czarnym szlaku turystycznym. Jaskinia ta była opisywana już w pierwszej połowie XIX wieku. Lód potrafi utrzymywać się w niej nawet do lata, stąd jej nazwa. Zimna Dziura stanowi interesujący przykład jaskini osuwiskowej w Beskidzie Wyspowym.

Szlaki turystyczne na Szczebel

Na Szczebel prowadzą dwa znakowane szlaki turystyczne:

 • czarny szlak na Szczebel z Lubnia lub Mszany Dolnej – czas przejścia to około 3,5 godziny. Szlak ten wiedzie m.in. obok jaskini Zimna Dziura;
 • zielony szlak z Raby Niżnej przez Przełęcz Glisne na Szczebel. Czas wejścia na szczyt z Raby Niżnej to około 2 godziny 25 minut. Trasa ta zapewnia ładne widoki na dolinę Raby i okoliczne szczyty Beskidu Wyspowego.

Warto zaznaczyć, że czarny szlak z Lubnia na Szczebel, zwany też Szlakiem Papieskim, nawiązuje do dwukrotnych wizyt Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, na szczycie tej góry. Na wierzchołku Szczebla znajduje się pomnik upamiętniający te wydarzenia.

Zobacz też:  Szyndzielnia - szlakiem lub koleją gondolową. Chwila wytchnienia w Beskidzie

Opis czarnego szlaku na Szczebel

Wiele osób rozpoczyna ten szlak w Mszanie Dolnej, kończąc w Lubniu – nie jest to pętla, dlatego trzeba uwzględnić powrót do punktu wyjściowego. Dotyczy to zwłaszcza zmotoryzowanych turystów. W Mszanie Dolnej jest wiele parkingów, gdzie można zostawić auto – najbliższej czarnego szlaku mieści się ten zlokalizowany przy oczyszczalni ścieków (ul. Krakowska 27e).

Należy odnaleźć czarne oznaczenia, które doprowadzą nas do mostu nad Rabą. Po jego przekroczeniu docieramy do osiedla Zarąbki. Kiedy miniemy już wszystkie zabudowania, wchodzimy w malowniczy las i idziemy wzdłuż potoku. Zaczyna robić się stromo, trzeba też uważać na luźne kamienie, korzenie oraz głazy pokrywające szlak. Po deszczu lub zimą łatwo o poślizgnięcie i upadek. Mimo że trzeba mocno patrzeć tu pod nogi, warto podnosić wzrok, by przyjrzeć się ciekawym skałom. Na razie to jedyne widoki, na jakie możemy liczyć.

Po pokonaniu 400-metrowego przewyższenia droga robi się spokojniejsza i łagodniejsza. To znak, że zbliżamy się do szczytu. W pewnym momencie czarny szlak łączy się z zielonym i zgodnie prowadzą turystów do celu. Wrócić można tą samą trasą lub – nadal czarnym szlakiem – iść w kierunku Lubnia. Zejście jest strome, ale mniej uciążliwe niż odcinek pomiędzy interesującym nas szczytem a Mszaną Dolną. Po kilometrowym odcinku docieramy do Małego Szczebla, a następnie do Jaskini Zimna Dziura. Trzymając się czarnych oznaczeń dojdziemy do centrum Lubnia. Znajduje się tam przystanek autobusowy, więc można wrócić do Mszany. Warto jednak wcześniej sprawdzić rozkład jazdy.

Opis zielonego szlaku na Szczebel przez Przełęcz Glisne

Na Szczebel można wejść z Przełęczy Glisne – na miejsce większość turystów dojeżdża samochodem. Trzeba jednak pamiętać, że nie wyznaczono tu parkingu, dlatego jedynym rozwiązaniem jest zostawienie auta na poboczu. Aby dojść na Szczebel, trzeba wybrać zielony szlak, który swój początek ma w Rabie Niżnej. Jest to trasa, którą bardzo często wybierają rodziny z dziećmi.

Zobacz też:  Wielki Rogacz – położenie, szlaki, atrakcje

Początkowo biegnie asfaltem, a następnie drogą szutrową pośród zabudowań. Jednak wkrótce wchodzimy do lasu i idziemy szerokim duktem na wierzchołek Małej Góry (883 m n.p.m.). Stąd już tylko kilometr do Szczebla. Cała trasa z przełęczy zajmie nam około godziny, dlatego turystom, którym zależy na większym wysiłku, polecamy czarny szlak.

Atrakcje na szczycie Szczebla

szczebel widok na szczebel
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Oprócz wspomnianego wcześniej pomnika papieża Jana Pawła II, na Szczeblu znajduje się także flaga Polski oraz krzyż upamiętniający tragiczną śmierć księdza z Krakowa. W ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy” na szczycie ustawiono ławki i stoły, a także przygotowano miejsce na ognisko. Zamontowano również mapę powiatu myślenickiego. Ciekawostką jest także miejsce startu paralotni, zorganizowane z inicjatywy miłośników tego sportu. Przy sprzyjających warunkach pogodowych można stąd podziwiać malownicze widoki na Beskid Wyspowy z lotu ptaka.

Jednak na Szczebel wchodzimy również po to, by podziwiać uroki Beskidu Wyspowego. Można stąd bowiem dostrzec takie szczyty jak:

 • Chełm (648 m n.p.m.);
 • Ukleina (681 m n.p.m.);
 • Łysina (891 m n.p.m.);
 • Trzy Kopce (893 m n.p.m.);
 • Lubomir (904 m n.p.m.);
 • Grodzisko (618 m n.p.m.);
 • Ciecień (829 m n.p.m.);
 • Lubogoszcz (967 m n.p.m.);
 • Śnieżnica (1006 m n.p.m.);
 • Sałasz (905 m n.p.m.);
 • Jaworz (921 m n.p.m.);
 • Łopień Wschodni (804 m n.p.m.);
 • Ćwilin (1072 m n.p.m.).

Jak przygotować się do zdobycia Szczebla?

Przygotowanie do zdobycia Szczebla wymaga odpowiedniego planowania. Przede wszystkim należy zapoznać się z trasami prowadzącymi na szczyt i wybrać tę, która odpowiada naszym umiejętnościom i kondycji. Warto sprawdzić prognozę pogody i zabrać odpowiedni ekwipunek, w tym wygodne buty, ciepłe ubrania, prowiant i wodę. Radzimy przejrzeć swój sprzęt – jeśli jest zużyty, zamienić na nowy. Niezbędne zakupy można zrobić w sklepie Decathlon.

Dobrym pomysłem jest poinformowanie kogoś o planowanej wycieczce i przewidywanym czasie powrotu. Przed wyprawą warto zadbać o dobrą kondycję fizyczną, stopniowo zwiększając dystans i trudność przechodzonych tras. Na szlaku należy zachować ostrożność, szczególnie na stromych podejściach, i dostosować tempo do swoich możliwości. Przy zachowaniu rozsądku i odpowiednim przygotowaniu, zdobycie Szczebla może być niezapomnianą górską przygodą.

Zobacz też:  Cieślar – widokowy szczyt w Beskidzie Śląskim. Jak tam wejść?

Legendy i historia Szczebla

Ze Szczeblem związane są różne legendy i podania ludowe. Według niektórych przekazów, w dawnych czasach na górze miała znajdować się kopalnia złota. Opowiadano także o skarbach ukrytych w jaskiniach i szczelinach skalnych, strzeżonych przez tajemnicze istoty. Jedna z legend mówi o pasterce, która wyniosła z jamy na Szczeblu kupkę pieniędzy w swoim fartuchu.

Góra od dawna budziła zainteresowanie badaczy i podróżników. Już w pierwszej połowie XIX wieku Szczebel opisywali m.in. geolog Ludwik Zejszner czy autor pierwszego polskiego przewodnika tatrzańskiego Eugeniusz Janota. Wspominali oni m.in. o pięknych widokach rozciągających się z wierzchołka oraz o źródłach bijących na stokach góry.

Szczebel to niezwykle ciekawy szczyt w Beskidzie Wyspowym, oferujący wiele atrakcji krajoznawczych i przyrodniczych. Wędrówka na jego wierzchołek dostępnymi szlakami turystycznymi pozwala poznać urok tego pasma górskiego i podziwiać malownicze krajobrazy. Warto zaplanować wycieczkę na Szczebel i odkryć jego tajemnice oraz legendy.

Fot. Główne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts