Kocierz – szczyt w Beskidzie Małym
Kocierz to szczyt o wysokości 879 m n.p.m., położony w głównym grzbiecie Beskidu Małego, w części zwanej Beskidem Andrychowskim lub Górami Zasolskimi. Znajduje się on pomiędzy Wielką Cisową Grapą a Beskidem. Grzbiet, w którym wznosi się Kocierz, oddziela dolinę Kocierzanki od doliny Wielkiej Puszczy. Przez szczyt Kocierza przebiega granica między wsiami Kocierz Rychwałdzki w powiecie żywieckim oraz Porąbką w powiecie bielskim. Wierzchołek oraz stoki porośnięte są lasem, jednak na samym szczycie znajduje się niewielka, zarastająca polanka.
Szlak turystyczny na Kocierz
Przez Kocierz prowadzi fragment czerwonego Małego Szlaku Beskidzkiego. Do celu można dostać się z dwóch stron – od Żarnówki Małej, będącej przysiółkiem Międzybrodzia Bialskiego. Wtedy trzeba przejść przez inne popularne wzniesienia Żar i Kiczerę, a następnie Przełęcz Isepnicką, Cisownik, Cisowe Grapy oraz Szeroką Przełęcz. Najpopularniejsza trasa rozpoczyna się jednak z drugiej strony – na Przełęczy Kocierskiej. To łatwa i przyjemna ścieżka, licząca kilka kilometrów.
Początek czerwonego szlaku na Kocierz jest dosyć łagodny. Przyjemna ścieżka ciągnie się przez jakiś kilometr, by później mocniej zaznaczyć swój górski charakter. Robi się stromo i nieco męcząco. Do pokonania są tylko 3 kilometry – stajemy bowiem na szczycie Kocierza. Ze względu na zalesienie, nie można podziwiać widoków. Są jednak ławki, na których można odpocząć. Aby podziwiać widok na Beskid Mały i Beskid Żywiecki trzeba pójść nieco dalej – na Przełęcz Przysłop.
Przełęcz Kocierska – najważniejsze informacje, parking
Przełęcz Kocierska to bardzo dobry punkt wyjścia na okoliczne szlaki. Spotyka się tutaj Mały Szlak Beskidzki oraz zielona trasa z Porąbki do Kocierza Rychwałdzkiego. Poprowadzono tędy również drogę wojewódzką nr 781 z Andrychowa do Żywca. W okolicy wejścia na szlaki znajdują się dwa przydrożne parkingi – warto pamiętać, że ich pojemność jest ograniczona, więc w sezonie turystycznym szybko się zapełniają. Na przełęczy działają też bary i restauracje, co świadczy o sporej popularności tego miejsca wśród turystów oraz przejezdnych.
Jak dojechać do Przełęczy Kocierskiej?
Jak wspomniano wcześniej, aby dotrzeć na Kocierz, najlepiej kierować się na Przełęcz Kocierską. Oto kilka propozycji dojazdu:
1. Od strony Andrychowa i Krakowa – należy jechać drogą nr 781 łączącą Andrychów z Łękawicą. Na Przełęczy Kocierskiej można zostawić samochód na parkingu. Jadąc od strony Andrychowa, trzeba skręcić w prawo tuż za znakiem informującym o wjeździe do województwa śląskiego;
2. Od strony Żywca i Bielska-Białej – trzeba kierować się drogą nr 946 Żywiec-Sucha Beskidzka. Jadąc od południa, należy skręcić w lewo za kompleksem hotelowym Kocierz, przed pierwszym ostrym zakrętem;
3. Alternatywnie, można zaparkować auto na parkingu przy cmentarzu w Kocierzu Rychwałdzkim. Aby tam dotrzeć jadąc od strony Suchej Beskidzkiej drogą 946, trzeba skręcić w prawo niecałe 6 km po zjechaniu z tej trasy;
4. Dojazd z Katowic zajmie nieco ponad godzinę, a z Krakowa ok. 1,5 godziny. Najwygodniej kierować się najpierw na Kęty, a później na Czernichów;
5. Na Przełęczy Kocierskiej znajduje się kilka lokali, restauracji oraz bezpłatny parking, który jednak szybko się zapełnia. Są też duże parkingi, ale dla gości okolicznych lokali gastronomicznych.
Najdogodniejszy dojazd na Kocierz prowadzi przez Przełęcz Kocierską, gdzie zaczynają się szlaki turystyczne na ten szczyt. Można tam dotrzeć zarówno od strony Andrychowa i Krakowa drogą 781, jak i od strony Żywca drogą 946.
Przygotowanie do wycieczki na Kocierz
Wybierając się na wycieczkę na Kocierz, należy odpowiednio się do niej przygotować. Przede wszystkim trzeba zadbać o wygodne buty trekkingowe oraz ubranie dostosowane do panujących warunków pogodowych. Warto mieć ze sobą mapę lub aplikację z trasami szlaków. Potrzebny ekwipunek turystyczny kupisz w sklepie Decathlon. Dobrym pomysłem jest też zarezerwowanie noclegu w jednym z ośrodków położonych w okolicy. Dzięki temu można zaplanować dłuższą wycieczkę i lepiej poznać atrakcje Beskidu Małego.
Kocierz to idealne miejsce na łatwą i przyjemną wycieczkę w Beskidzie Małym. Trasa na szczyt zachwyca pięknymi widokami i ciekawymi miejscami wartymi odwiedzenia. Warto wybrać się na Kocierz, aby w pełni docenić urok beskidzkiej przyrody. Nadaje się dla początkujących turystów – również dla rodzin z dziećmi.
Fot. Główne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Może Cię także zainteresować:
- Przełęcz Kocierska – co znajdziesz w okolicy?
- Łamana Skała – w Beskidzie Małym naprawdę jest pięknie
- Leskowiec – szlaki w Beskidzie Małym. Jaka jest najkrótsza droga na szczyt?
- Mało uczęszczane szlaki w Tatrach. Poznaj mało popularne i z małą ilością ludzi szlaki!
- Groń Jana Pawła II – „papieska” góra w Beskidzie Małym. Szlaki turystyczne, ciekawostki