Magurka – popularny szczyt Beskidu Małego. Najciekawsze szlaki turystyczne

Magurka to czwarty co do wysokości szczyt Beskidu Małego, wznoszący się na 909 m n.p.m. Góra ta od lat przyciąga rzesze turystów, oferując piękne widoki i doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej. Warto poznać najciekawsze szlaki turystyczne.
magurka

Magurka to popularny cel turystów

Magurka Wilkowicka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów Beskidu Małego. Położona jest w Grupie Magurki, pomiędzy Czuplem (930 m n.p.m.) a Sokołówką (853 m n.p.m.). Zachodnie zbocza góry opadają ku dolinie potoku Wilkówka, natomiast wschodnie ku dolinie Mraźnicy. Grzbietem Magurki przebiega granica między gminami Wilkowice i Czernichów. Bliskość między innymi Bielska-Białej oraz Międzybrodzia Bialskiego sprawia, że bywają tu zarówno turyści, jak i mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Szczyt Magurki pokryty jest rozległymi polanami, z których roztaczają się piękne widoki na Beskid Śląski, Żywiecki i Mały. Przy dobrej pogodzie można stąd podziwiać m.in. Babią Górę, Pilsko, Wielką Raczę, Baranią Górę, Skrzyczne i Klimczok. Na jednej z polan znajduje się schronisko PTTK, a także nadajnik radiowo-telewizyjny.

Szlaki turystyczne na Magurkę

Magurka to doskonały cel wycieczek pieszych. Prowadzi na nią gęsta sieć szlaków turystycznych, dzięki czemu każdy może wybrać trasę odpowiednią do swoich możliwości i preferencji. Można wybrać się na krótki, godzinny spacer, jak też zaplanować nieco dłuższą wędrówkę. Nie jest to natomiast wysokogórskie wyzwanie – raczej spokojna przechadzka, którą wszyscy kończą, pijąc kawę w schronisku.


Jak można wejść na Magurkę? Do wyboru są następujące trasy:

  • zielony szlak ze stacji PKP Wilkowice – Bystra, trasa liczy 2:15 h i prowadzi przez urokliwe lasy;
  • zielony szlak z Bielska-Białej Straconki przez Hańderkulę – podejście zajmuje ok. 1:15 h;
  • żółty szlak z Bielska-Białej Straconki – nieco dłuższa, bo 2:15 h trasa wiodąca przez Rogacz;
  • żółty szlak z Międzybrodzia Bialskiego – szlak o długości 2:30 h, częściowo prowadzący drogą asfaltową;
  • niebieski szlak z Lipnika przez Przełęcz Przegibek – jedna z dłuższych tras, licząca ok. 3 h;
  • niebieski szlak z Czernichowa – wygodna trasa o długości 2:15 h.
  • czerwony szlak ze stacji PKP Bielsko-Biała Mikuszowice – 2:15 h marszu malowniczym grzbietem;
  • czerwony szlak z Cygańskiego Lasu przez Łysą Górę – najdłuższa trasa, licząca aż 3:30 h;
  • czarny, a potem czerwony lub żółty szlak z przystanku MZK Mikuszowice Krakowskie – alternatywne warianty o długości 1:30 h lub 1:45 h;
  • czarny szlak z Wilkowic przez Chatkę Rogacz – podejście zajmuje ok. 1:45 h;
  • czarny szlak z Wilkowic przez Skałę Czarownic – malownicza trasa o długości 2:50 h.
Zobacz też:  Góra Pilatus w Szwajcarii – jak ją zdobyć? Najważniejsze informacje

Schronisko PTTK i inne atrakcje turystyczne na Magurce

Oprócz pięknych widoków i doskonałych warunków do uprawiania turystyki pieszej Magurka oferuje także inne atrakcje. Jedną z nich jest wspomniane już schronisko PTTK, w którym można odpocząć, posilić się i przenocować. Obiekt dysponuje 24 miejscami noclegowymi, bufetem i tarasem widokowym. Wyróżnia się też piękną architekturą. Został wzniesiony w 1903 roku przez stowarzyszenie niemieckich turystów.

Budynek, który znamy obecnie, powstał w 1913 roku – wcześniejsze dwukrotnie płonęły. Wtedy też traktowany był bardziej jak wygodny hotel i miejsce wypoczynku ówczesnych amatorów sportów zimowych. Obiekt posiadał aż 60 miejsc noclegowych, a do tego obszerną jadalnię oraz taras widokowy. Na Magurce trenowano nawet skoki narciarskie – na podszczytowych polanach powstało kilka skoczni. Po drugiej wojnie światowej schronisko przejęło Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, a w latach 70. XX wieku przeprowadzono remont, który trwał dwa lata. Od tego czasu schronisko na Magurce działa już nieprzerwanie.

Narty biegowe na Magurce

Kolejną atrakcją jest Ośrodek Narciarstwa Biegowego, działający przy schronisku. Dysponuje on trasami biegowymi o łącznej długości około 4 kilometrów. Mają one formę pętli, przez co fani biegówek mogą bez przeszkód uprawiać swój ulubiony sport. Trenują tu zarówno zawodowcy, jak i amatorzy.

Z Magurki Wilkowickiej na Czupel

Docierając na Magurkę Wilkowicka, warto zdobyć najwyższy szczyt Beskidu Małego. Trasa na Czupel nie jest wymagająca, a jej pokonanie zajmie tylko 45 minut. To przyjemny spacer, który przedłuża radość, jaką daje przebywanie w otoczeniu malowniczych górskich wzniesień. Z tym wyzwaniem poradzą sobie również dzieci. 

Jak przygotować się do trekkingu w Beskidzie Małym?

Przygotowując się do trekkingu w Beskidzie Małym, warto zadbać o odpowiedni ekwipunek. Kluczowe są wygodne, rozchodzone buty trekkingowe za kostkę, zapewniające stabilność i przyczepność na górskich szlakach. Przyda się też wygodny, dopasowany plecak z systemem wentylacji pleców. Nie zapomnijmy o kijach trekkingowych, które odciążą stawy. Aby kupić potrzebne rzeczy, warto odwiedzić sklep Decathlon.

Zobacz też:  Wielki Rozsutec to najpiękniejszy szczyt Słowacji? Sprawdźmy to!

Jeśli planujemy dłuższy trekking z noclegami w schroniskach, warto zaopatrzyć się w lekki śpiwór i matę. Zabierzmy też kurtkę i spodnie przeciwdeszczowe, ciepłą odzież, czapkę, rękawiczki i okulary przeciwsłoneczne. Nie może zabraknąć latarki czołowej, podręcznej apteczki, mapy i naładowanego telefonu. Pamiętajmy też o prowiancie i zapasie wody. Taka staranna organizacja pozwoli w pełni cieszyć się pięknem beskidzkich szlaków.

Historia turystyki na Magurce Wilkowickiej

Dawniej na zboczach Magurki kwitło pasterstwo, jednak z czasem stało się ono nieopłacalne i polany zaczęły zarastać lasem. Pierwsze schronisko turystyczne na szczycie wybudowała w 1903 roku niemiecka organizacja Beskidenverein. Obiekt ten dwukrotnie płonął, by w 1913 roku zostać odbudowany w formie murowanego budynku, który przetrwał do dziś. W okresie międzywojennym na Magurce funkcjonowało także drugie schronisko, należące do Roberta Urbanke. Przetrwało ono jednak zaledwie dwa lata. W pobliżu szczytu, w kierunku Czupla, do 1967 roku działało też schronisko „Widok na Tatry”.

Podczas II wojny światowej Niemcy wykorzystywali Magurkę jako ośrodek sportów zimowych. Wybudowali tu m.in. tor saneczkowy i małą skocznię narciarską. Organizowali też szkolenia narciarskie dla żołnierzy Wehrmachtu.

Czy warto wejść na Magurkę Wilkowicką?

Magurka Wilkowicka to jeden z najpiękniejszych i najpopularniejszych szczytów Beskidu Małego. Dzięki rozległym polanom, pięknym widokom i licznym szlakom turystycznym przyciąga rzesze turystów o każdej porze roku. Warto odwiedzić to miejsce, by na własne oczy przekonać się o jego wyjątkowym uroku.

Fot. Główne: Jendrusk via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Łomnica w Tatrach, ośrodek narciarski Tatranská Lomnica
Archiwum: maj 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts