Góra Żar – najpopularniejsza atrakcja Beskidu Małego

W Beskidzie Małym nad jeziorem Międzybrodzkim wznosi się nietypowa, ale uwielbiana przez turystów góra Żar (761 m n.p.m). Jej urokliwe położenie, moc atrakcji oraz efektowne widoki sprawiają, że miejsce to trzeba zobaczyć w czasie wycieczek po regionie żywieckim.
góra żar

Charakter góry Żar wyróżnia ja na tle okolicznych, cichych szczytów beskidzkich, na których nawet w sezonie trudno czasem napotkać wędrowców. To tętniące życiem o każdej porze roku wypiętrzenie stanowi atrakcję widokową i popularne miejsce spotkań szybowników, paralotniarzy, rowerzystów oraz narciarzy. Czy warto ją odwiedzić? Bez wątpienia tak. W końcu to jedno z najciekawszych miejsc rodzinnego wypoczynku w okolicy Międzybrodzia Żywieckiego. Daje solidny przedsmak pobytu w górach, a jednocześnie zapewnia moc atrakcji zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Historia góry Żar – ciekawostki, które warto znać

Góra Żar widok
Fot.: Pudelek via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Informacje o działaniach na górze Żar pochodzą już z czasów średniowiecznych, gdy wypłaszczenie szczytowe stanowiło miejsce kultu bogini Żywi. Uznawana za najważniejsze bóstwo kobiece na zachodniej słowiańszczyźnie, Żywia lub Siwa, była kapłanką życia. Świątynia wznosiła się podobno na bezleśnym, płaskim szczycie, jednak jej historia owiana jest tajemnicą. Zanim na miejsce to dotarli pierwsi turyści, górskie stoki wykorzystywali pasterze pod wypas owiec. Przed wojną w niezalesionych rejonach Żaru znajdowały się niewielkie szałasy, których niestety nie udało się zachować.

Pierwszą turystyczną drogą na szczyt był wytyczony w latach 20. zielony szlak od Międzybrodzia Bialskiego. Prowadził ostro pod górę, przecinał szczyt oraz wił się dalej w stronę przełęczy Kocierskiej. Obecnie przejście nim nie jest możliwe, ale na górę prowadzą inne, dobrze oznakowane drogi. Przed II wojną światową na szczycie góry Żar znajdował się Krzyż, który usunięto w latach 60-70 XX wieku. Funkcjonowała tam też stacja turystyczna, którą odwiedzali pierwsi szybownicy. Z czasem popularność tego miejsca na mapie szlaków beskidzkich wzrosła, a szczyt góry zagospodarowano na nowo.

Zobacz też:  Starorobociański Wierch – szlakiem z Hali Ornak czy Siwej Polany? Sprawdź!

Obecnie na odwiedzających czeka tam m.in. ogromne, sztuczne jezioro. Budowa zbiornika elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar na sztucznym wypłaszczeniu szczytowym sprawiła, że, choć nie przelecisz się już stamtąd szybowcem, z pewnością zobaczysz coś naprawdę efektownego. Długość zbiornika ma aż 650 metrów, a maksymalna głębokość sięga 28 metrów. Rozmiar ten pozwala na pomieszczenie około 2 310 000 m³ wody. Niezwykły wygląd zbiornika zapewnia moc atrakcji widokowych oraz doskonałą panoramę do zdjęć.

Nietypowa Góra Żar – mekka paralotniarzy i rodzinna atrakcja Beskidu Małego

U podnóża góry Żar, tuż obok dolnej stacji kolejki znajduje się duży parking, na którym można bezpiecznie zostawić samochód. Prowadzi do niego asfaltowa droga, którą bez trudu pokona każdy samochód, również ten bez napędu 4×4. Jeżeli planujesz dostać się na górę w wygodny, szybki i bezpieczny sposób, zwłaszcza w towarzystwie mniejszych dzieci to idealne miejsce na start wycieczki. Przy dolnej oraz górnej stacji, z której rozpościera się efektowny widok na Jezioro Żywieckie oraz okoliczne pasma górskie, a dla maluchów przygotowano moc atrakcji.

Na dole otwarto m.in.:

  • park linowy Trollandia;
  • zjeżdżalnię pontonową;
  • plac zabaw.

Wielką atrakcją są dmuchańce w atrakcyjnych cenach. Kosztują 15 zł za 15 minut lub 25 zł za 30 minut. Ze zjeżdżalni pontonowej mogą korzystać dzieci już od 5. roku życia, jednak pod opieką osoby dorosłej. Samodzielnie można cieszyć się zjazdami po skończeniu 8 lat. Cena jednego przejazdu wynosi 5 zł, a wraz z wyborem większej ilości zjazdów odpowiednio się zmniejsza. Za 10 serii zapłacisz już tylko 35 zł.

Na szczycie góry Żar czekają z kolei:

  • restauracja;
  • zadaszony salon gier;
  • tor saneczkowy.

Dla dorosłych istnieje możliwość wykupienia lotów komercyjnych na paralotni. To szansa na podziwianie piękna okolicznych masywów z niepowtarzalnej perspektywy. Dotarcie na szczyt ułatwia kolejka, której ceny wynoszą od 17 zł w jedną do 24 zł w dwie strony.

Zobacz też:  Palenica pienińska – jedna z wielu, a mimo to wyjątkowa

Góra Żar i Międzybrodzie Żywieckie – gdy szukasz wrażeń dla dużych i małych

Góra Żar kolejka
Fot.: WitekTHC via Wikipedia, Public Domain

Latem Międzybrodzie Żywieckie cieszy się olbrzymim powodzeniem nie tylko wśród fanów turystyki górskiej, lecz także sportów wodnych. Przyjemne, niezbyt długie i optymalne pod względem trudności szlaki na Czupel (933 m) czy Magurkę Wilkowicką (909 m) zachęcają do rozpoczęcia przygody z wędrowaniem. Dzięki wyjątkowemu położeniu tych szczytów po jednodniowym trekkingu możesz odpocząć na wodzie. Szeroka dostępność rowerów wodnych, łódek, żaglówek oraz miejsc rekreacyjno-wypoczynkowych wzdłuż linii Jezior Żywieckiego i Międzybrodzkiego sprawia, że urlop w Beskidzie Małym będzie należał do bardzo urozmaiconych.

W okolicy panują doskonałe warunki do uprawiania kolarstwa zjazdowego. Nawet jeżeli nie masz swojego roweru, dostosowanego do jazdy górskiej, możesz wypożyczyć sprzęt. Na miłośników dyscyplin grawitacyjnych oraz fanów rowerowej adrenaliny na Żarze czekają trzy trasy zjazdowe: niebieska, czerwona Air Line (jak dotąd jedyna prawdziwa trasa tego typu w kraju) oraz czarna z dwiema odnogami. Niezapomniane wrażenia dostarczy również lot paralotnią oraz wypożyczenie hulajnogi terenowej.

Z kolei zimą góra Żar czeka na narciarzy i snowboardzistów. Oferuje im ratrakowaną, oświetloną i sztucznie naśnieżaną trasę zjazdową o długości 1600 m. Wynosząca na szczyt kolej mieści aż 115 osób za jednym razem, a wjazd na górę trwa tylko 5,5 minuty. Parametry te zapewniają dużą płynność, a tym samym podnoszą atrakcyjność stoku w sezonie. Dla początkujących oraz dla dzieci uruchamiana jest specjalna polana z łatwą trasą o długości 300 m i krótkim wyciągiem orczykowym. Istnieje też możliwość zjazdu do połowy długości kolei, pokonując kolejnych 600 m trasy niebieskiej, gdzie działa drugi orczyk.

Szlaki turystyczne wokół Góry Żar – poznaj z plecakiem piękno Beskidu

Góra Żar z oddali
Fot.: Marek Proszakvia WIkipedia, Public Domain

Wiosną i jesienią tereny wokół góry Żar zachęcają do spontanicznych spacerów, a także wielogodzinnych wędrówek. Dolina wówczas pustoszeje, a turyści przenoszą się na szlaki. Ciągną się one efektowną serpentyną np. od Wielkiej Raczy przez Baranią Górę po masywy Beskidu Śląskiego. Jeśli jednak szukasz miejsca na wyjątkową, ale jednocześnie niedługą wycieczkę, rozważ leśny czarny szlak na szczyt góry Żar. Oddalony nieco od jej głównego stoku jest ciekawą alternatywą. Podobnie, jak oznakowany na czerwono szlak z Żarnówki Małej.

Zobacz też:  Klimczok – cel w Beskidzie, czyli najwyższy punkt Bielska-Białej

Nazywany Małym Szlakiem Beskidzkim ciągnie się łagodnymi pasmami, przez leśny rezerwat przyrody obok Kocierzy (879 m n.p.m.) do przełęczy Kocierskiej. Przejście tym fragmentem zajmuje mniej więcej 3 godziny. Jeśli masz mniej czasu, poświęć go choćby na spacer ścieżką wzdłuż zabudowań zbiornika elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar i dalej w stronę góry Kiczera (827 m n.p.m). Widoki na panoramę jezior w przełomie rzeki Sokoły, które roztaczają się po drodze to nie jedyna atrakcja. Walory krajobrazowe przy szlaku oraz możliwość spędzenia czasu niemalże samemu ze sobą to niewątpliwy atut tego miejsca i duża zachęta do podjęcia wędrówki z plecakiem urokliwym Beskidem.

Fot. Ilustrujące: LuzynaS via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts