Czupel – szlaki i czas podejścia

Czupel jest najwyższym szczytem w Beskidzie Małym, co pozwoliło mu zająć miejsce w Koronie Gór Polski. Szczyt pnie się na wysokość 930 m n.p.m. Leży w zachodniej części Beskidu Małego, a wiedzie tam kilka szlaków. Sprawdź, którym wędrować!
czupel

Nazwa góry pochodzi od charakterystycznych szpiczastych górskich szczytów zwanych czubami. Beskid Mały wraz ze swoim najwyższym szczytem leży w tzw. Grupie Magurki Wilkowickiej na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego. Cały masyw jest zalesiony, a na Czupel prowadzi kilka szlaków – najkrótszy i najłatwiejszy wiedzie z przełęczy Przegibek, natomiast najbardziej malowniczy z Czernichowa. Pieczątkę można zdobyć w miejscowości początkowej lub końcowej na szlaku, ale także w schronisku PTTK na Magurce Wilkowickiej. Zanim wyruszysz na szlak, dowiedz się jak najwięcej!

Czupel – najwyższy szczyt Beskidu Małego z Przełęczy Przegibek

Czupel polana
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Stoki Beskidu Małego opadają w stronę przedmieść Bielska-Białej i właśnie stamtąd warto rozpocząć podróż na Czupel. Samochód można zostawić na Parkingu na przełęczy Przegibek, kierując się następnie szlakiem niebieskim biegnącym na szczyt przez 5 km. Szacowany czas podejścia i zejścia wynosi około 3 godzin. Początek szlaku biegnie stromą kamienistą ścieżką, a wkrótce przechodzi w łagodniejszą drogę leśną. Wędrując, masz możliwość podziwiania widoków na Klimczok, Szyndzielnię, a nawet Bielsko-Białą. Pierwszy przystanek to krzyżówka dróg na Sokołówce (835 m n.p.m). Stąd już tylko niecałe pół godziny dzieli cię od schroniska.

Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej

Szlak na Czupel zaprowadzi cię do schroniska na Magurce (909 m n.p.m), czyli czwartym co do wielkości szczycie Beskidu Małego. Mieści się tu budynek ośrodka narciarstwa biegowego, nadajnik radiowo-telewizyjny i schronisko turystyczne. Z polany rozpościera się widok na:

Schronisko oferuje 56 miejsc noclegowych oraz posiłek. Aby zdobyć Czupel w Beskidzie Małym z tego miejsca, potrzebujesz jeszcze około 50 minut. Niebieski szlak prowadzi szeroką leśną ścieżką. W okolicy istniało w przeszłości wiele schronisk, jednak żadne nie powstało na samym szczycie Czupla. Po opuszczeniu schroniska warto odbić na czarny szlak, by zajrzeć do Jaskini Wietrzna Dziura, zwanej Smoczą Jamą (800 m od budynku schroniska na Magurce Wilkowickiej).

Zobacz też:  Rabia Skała – co warto wiedzieć o tym bieszczadzkim szczycie?

Czupel w Beskidzie Małym (933 m n.p.m lub 930 m n.p.m). Widoki

Choć do dziś na szczycie znajduje się tabliczka z informacją, że jesteś na wysokości 933 m n.p.m, to oficjalnie Czupel jest o 3 metry niższy, co potwierdziły dokładne pomiary. Widoki ze szczytu nie są zbyt rozległe (górę porasta las bukowy), jednak przy odrobinie szczęścia, w miejscach prześwitów zobaczysz:

Czupel wznosi się w sąsiedztwie Rogacza (898 m n.p.m). Szczyty rozdziela przełęcz Wysokie Siodło (873 m n.p.m). W tym miejscu zbiegają się dwa szlaki – niebieski (z przełęczy Przegibek do Czernichowa) oraz czerwony (z Międzybrodzia Bialskiego do Łodygowic).

Szlak na Czupel z Czernichowa

Niebieski szlak turystyczny na szczyt Korony Gór Polski w Beskidzie Małym wychodzi również z Czernichowa. Ta trasa na Czupel uznawana jest za najbardziej atrakcyjną. W miasteczku niedaleko Urzędu Gminy mieści się parking, na którym można pozostawić auto (zlokalizowany jest przy czarnym szlaku). Droga na szczyt wiedzie przez Suchy Wierch (781 m n.p.m), przechodzi obok góry Rogacz, następnie biegnie chwilę przez szlak czerwony, który prowadzi do Łodygowic i na górę Przysłop. Gdy będziesz wchodzić na Czupel, zobaczysz szczyt Góry Żar. Zejście można zaplanować przez czerwony szlak (Polana Koliby i Kuflowa) do żółtego szlaku, by zdobyć Solisko i Gronik, a następnie wrócić trasą zieloną do Czernichowa.

Trasa na Czupel – pozostałe szlaki turystyczne

Czupel drzewa
Fot.: Gower via Wikipedia, Public Domain

Na Czupel można dojść z różnych stron – od Wilkowic, ze Straconki w Bielsko-Białej, Łodygowic, Międzybrodzia Bialskiego. Jeśli zamierzasz odwiedzić Beskidy i zdobywać szczyty (łącznie z Czuplem), zacznij od przygotowań. Na pewno przyda ci się mapa szlaków, dzięki której trafisz dokładnie tam, gdzie chcesz. Planując wycieczkę na Czupel z przełęczy Przegibek czy przez szlak, który prowadzi z Czernichowa, wybierz buty przystosowane do trudniejszego terenu (oddychające, nieprzemakalne, chroniące kostkę, z antypoślizgową podeszwą). Jeśli nie masz odpowiednich, zajrzyj do sklepu Decathlon, gdzie znajdziesz także:

  • spodnie trekkingowe;
  • kurtki trekkingowe;
  • kurtki turystyczne;
  • kominy trekkingowe.
Zobacz też:  Kończysty Wierch, czyli Tatry Zachodnie dla początkujących

Pamiętaj, że nogi będą najbardziej zmęczone, dlatego zadbaj o ich komfort.

Górskie wędrówki to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu, odpoczynek, naładowanie baterii na kolejne tygodnie. Pamiętaj, by odpowiednio przygotować się do wyprawy na Czupel, nawet jeśli zdobywałeś już wyższe szczyty w polskich górach. Do Korony Gór Polski w tym rejonie Karpat należy także Skrzyczne i Babia Góra.

Fot. ilustracji: Michał Płachta via Wikipedia, CC BY-SA 2.5


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts