Przełom Soły dzieli geograficznie góry na zachodnią i wschodnią część Beskidu Małego. Na rzece zbudowano 3 zapory i sztuczne zbiorniki wodne do zapobiegania powodziom – tak powstały Jezioro Międzybrodzkie, Jezioro Czanieckie oraz Jezioro Żywieckie. Turyści, którzy zdobywają Koronę Gór Polski, powinni wejść na Czupel w południowo-zachodniej części pasma. Najważniejsze miejscowości i kurorty, które mogą posłużyć za bazę wypadową na wycieczki w Beskid Mały, to Bielsko-Biała, Andrychów, Wadowice, Żywiec, Czernichów i Międzybrodzie Bialskie. W górskich miastach i wioskach nie brakuje ciekawych miejsc i zabytków do zwiedzania. Czytaj dalej!
Beskid Mały – podstawowe informacje o paśmie górskim. Szczyty, schroniska, skały i jaskinie
Beskid Mały to część Beskidów Zachodnich w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich. Granice pasma górskiego wyznaczają m.in. Pogórze Śląskie, Beskid Makowski, Pasma Pewelsko-Krzeczowskie i Kotlina Żywiecka. Najwyższym szczytem Beskidu Małego jest Czupel, który wznosi się na 930 m n.p.m. Niemal dorównują mu wierzchołki Łamanej Skały (929 m n.p.m.) oraz Leskowca (922 m n.p.m.). Pozostałe beskidzkie szczyty, na które turyści powinni zwrócić uwagę, to:
- Magurka Wilkowicka (909 m);
- Groń Jana Pawła II i Wielki Gibasów Groń (po 890 m)
- Potrójna (883 m);
- Na Beskidzie (863 m);
- Hrobacza Łąka (828 m)
- Gaiki (808 m);
- Żar (761 m).
Skały i jaskinie
Beskid Mały wyróżnia się liczbą (i urokiem) wychodni i formacji skalnych z piaskowców oraz jaskiń. Za najciekawsze uchodzą m.in. Skałki Andrychowskie, Zamczysko, Wędrujące Kamienie, Zbójeckie/Diabelskie Okno oraz Jaskinia Dziurawa, Wietrzna Dziura, Jaskinia Lodowa w Zamczysku i Grota Komonieckiego pod Smrekowicą. W pobliżu tej ostatniej leży wyjątkowo malownicza kaskada na potoku Dusica. Szczególnie cenne obszary są objęte ochroną w ramach Parku Krajobrazowego Beskidu Małego lub rezerwatów przyrody.
Schroniska górskie
W tych górach funkcjonuje 7 schronisk, w różnej formie organizacyjnej:
- schronisko PTTK Leskowiec;
- chatka na Potrójnej;
- chatka studencka pod Potrójną;
- chatka Gibasówka;
- schronisko PTTK na Magurce;
- chatka na Rogaczu;
- chatka turystyczna Hrobacza Łąka.
Beskidzkie szlaki turystyczne. Wycieczki przez Beskid Mały
Kto chce pokonać całe góry wzdłuż i wszerz, powinien zaplanować kilkudniową wyprawę Małym Szlakiem Beskidzkim. To trasa oznaczona kolorem czerwonym, łączy dolinę potoku Straconka w Bielsku-Białej z Zembrzycami nad Skawą i Jeziorem Mucharskim. Ten odcinek liczy 53,6 km, a cały MSB ma ponad 134 km i wiedzie do Lubonia Wielkiego w Beskidzie Wyspowym. Poniżej parę propozycji krótszych wyjść w góry Beskidu Małego:
- Z Czernichowa do Bielska-Białej przez Czupel – 14,5 km, do przejścia w ok. 5–6:30 h. Cała wiedzie niebieskim szlakiem pieszym, początek przy Elektrowni Wodnej Tresna. Najpierw przez Suchy Wierch i stok Rogacza na najwyższy szczyt w Beskidzie Małym, za Czuplem w kierunku Smoczej Jamy i tytułowego wierzchołka grupy Magurki Wilkowickiej. Następnie pod Sokołówką na przełęcz Przegibek i szczyt Gaików. Zejście do celu obok źródła Pyszne, potoku Niwka oraz amfiteatru.
- Z Kóz do Oczkowa przez górę Żar – 24,8 km, na pokonanie trasy potrzeba ok. 8:30–11 h. Z centrum wsi niebieskim szlakiem do zapory Porąbka. Dalej czerwoną ścieżką dość strome podejście na Żar – na szczycie znajdują się m.in. elektrownia szczytowo-pompowa oraz górna stacja kolejki linowej. Zejście czarnym szlakiem do Międzybrodzia Żywieckiego, na skrzyżowaniu ulic Beskidzkiej i Spacerowej w lewo, w żółtą odnogę. Wejście przez Las Czarnoci na Kościelec Mały, na Starym Groniu albo czarną trasą do celu, albo kontynuuj wędrówkę nieco dłuższym, za to łagodniejszym zejściem żółtym.
- Z Huciska do Rzyk pod Czarnym Groniem – 20,4 km, ok. 6:30–8:30 na przejście. Spod dworca kolejowego niebieskim szlakiem na Gachowiznę, dalej przez miejscowości Ślemień i Kocoń. Wejście na Pietraszową i Gibasów Wierch, na rozstajach Beskidu Andrychowskiego w lewo – czerwoną ścieżką przez rezerwat Madohora, Łamaną Skałę i na szczyt Potrójnej. Stamtąd krótkie przejście żółtym szlakiem do czarnej odnogi i tą trasą do celu.
Co zabrać na trekking po łąkach, przełęczach i najwyższych szczytach Beskidu Małego?
Bez dobrej jakości obuwia nie ma co myśleć o dłuższych wycieczkach w góry. Porządne buty trekkingowe zapewniają stopom komfort oraz stabilizację. W Beskidzie Małym przydadzą ci się również stuptuty i wszelkiego rodzaju pokrowce ochronne. Przed wyjazdem warto zajrzeć do sklepu Decathlon, gdzie możesz kupić jeszcze:
- odzież turystyczną;
- kijki trekkingowe;
- szczegółowe mapy turystyczne i urządzenia nawigacyjne;
- górskie latarki i lampki;
- namiot turystyczny.
Bielsko-Biała, Andrychów, Wadowice – pozostałe atrakcje w Beskidzie Małym
Rozbudowana sieć szlaków turystyki pieszej oraz tras rowerowych to tylko jedna z wielu propozycji. Turyści wybierający się w Beskid Mały mają mnóstwo interesujących możliwości spędzania czasu. Do najciekawszych atrakcji w regionie należą m.in.:
- bielskie muzea – Muzeum Techniki i Włókiennictwa, Muzeum Minerałów Skarby Ziemi, Dom Tkacza, Muzeum Historyczne, Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta, Muzeum Motoryzacji;
- muzeum browaru i Muzeum Miejskie na Starym Zamku Habsburgów w Żywcu;
- Mały Wawel – Zamek Komorowskich w Suchej Beskidzkiej;
- Pałac Bobrowskich i kościół św. Macieja w Andrychowie;
- bazylika i Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach;
- kościół św. Stanisława w Starym Bielsku;
- kościół św. Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach;
- obiekty sakralne w Kalwarii Zebrzydowskiej;
- Inwałd Park;
- liczne parki linowe, stacje narciarskie i inne obiekty sportowe.
Beskid Mały to góry w Polsce, które zapewnią mnóstwo wrażeń, bez względu na długość pobytu. Równie dobrze możesz pojechać w góry na weekend, jak i spędzić tutaj cały, wakacyjny urlop. Ze znalezieniem noclegu w którejś z beskidzkich miejscowości z pewnością będziesz mieć żadnych problemów.
Fot. ilustracji Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Może Cię także zainteresować:
- Łamana Skała – w Beskidzie Małym naprawdę jest pięknie
- Czupel – szlaki i czas podejścia
- Beskid Śląski – co zobaczyć? Szlaki, atrakcje turystyczne i trasa na Skrzyczne
- Beskid Makowski – najciekawsze miejsca, szczyty, szlaki i atrakcje turystyczne
- Beskid Niski – Najwyższe szczyty, szlaki w górach, ciekawe miejsca i atrakcje