Koliba na Łapsowej Polanie – schronisko w Gorcach. Szlak z Nowego Targu

Koliba na Łapsowej Polanie to urokliwe schronisko turystyczne położone w paśmie Gorców. Miejsce to jest łatwo dostępne dla każdego turysty, nawet początkującego – dotarcie tam zajmuje ok. 30 minut niebieskim szlakiem z Nowego Targu. Koliba słynie z pięknych widoków na Tatry i Kotlinę Nowotarską.
Koliba na Łapsowej Polanie

Położenie schroniska Koliba na Łapsowej Polanie

Schronisko Koliba na Łapsowej Polanie znajduje się na południowych stokach Gorców, a dokładniej Bukowiny Obidowskiej, na wysokości ok. 900 m n.p.m. Koliba na Łapsowej Polanie to miejsce niezwykle atrakcyjne widokowo. Z polany, na której stoi schronisko, rozpościera się przepiękna panorama Tatr oraz Kotliny Nowotarskiej. Widoki te można podziwiać zarówno z tarasu, jak i okien budynku.

Stylowy, kryty gontem budynek Koliby na Łapsowej Polanie ma blisko półwieczną historię. Przez lata zmieniał właścicieli i okresowo był nieczynny, niszczejąc. Od 2017 roku, dzięki nowym gospodarzom, schronisko odżyło na nowo. Wnętrze Koliby urządzone jest prosto, ale przytulnie. Znajduje się tam m.in. jadalnia z bufetem, kącik z książkami i grami. Schronisko dysponuje 26 miejscami noclegowymi w pokojach 5, 6 i 10-osobowych. Turyści mogą tu odpocząć po wędrówce.

Niebieski szlak do Koliby na Łapsowej Polanie – wycieczka z Nowego Targu  

Najłatwiejszym sposobem dotarcia do Koliby na Łapsowej Polanie jest niebieski szlak z Nowego Targu. Szlak zaczyna się przy ul. Kowaniec w dzielnicy Marfiana Góra. Początkowo prowadzi drogą, a następnie wchodzi do lasu. Trasa jest bardzo prosta, nieskomplikowana, a przewyższenia niewielkie. Cały odcinek liczy ok. 1,5 km i pokonuje się go w ok. 30-40 minut marszu. Mało wymagający szlak jest dostępny dla każdego, także zimą.

Przebieg szlaku z Nowego Targu

Niebieski szlak na Łapsową Polanę zaczyna się przy ul. Kowaniec na nowotarskiej Marfianej Górze. Początkowo biegnie drogą wzdłuż domostw. Po ok. 10 minutach marszu dociera się do wejścia do lasu, gdzie ustawiony jest drogowskaz na Kolibę. Dalej szlak prowadzi leśną ścieżką, stopniowo się wznosząc. Po drodze mija się drewnianą wiatę i ławki – dobre miejsce na krótki odpoczynek. Idąc cały czas prosto, po ok. 20 minutach od wejścia do lasu dociera się na polanę, gdzie stoi schronisko.

Zobacz też:  Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Gdzie można dojść z Koliby na Łapsowej Polanie?

  • Koliba na Łapsowej Polanie to dobra baza wypadowa na dalsze wycieczki w Gorce: bezpośrednio przy schronisku przebiega niebieski szlak na Turbacz – najwyższy szczyt pasma. Idąc nim na zachód, po ok. 1,5 godziny dociera się na Turbacz (1310 m n.p.m.);
  • inną opcją jest szlak do Rabki-Zdroju przez Maciejową. Szlak ten odchodzi z polany na północny-wschód i przez Polanę Brożek oraz Maciejową dociera do Rabki. Przejście całej trasy zajmuje ok. 3,5 godziny.

Z czego słynie Koliba na Łapsowej Polanie?

Koliba na Łapsowej Polanie to nie tylko baza noclegowa, ale i popularne miejsce wycieczkowe. Schronisko słynie przede wszystkim z pięknych widoków na Tatry i Kotlinę Nowotarską, które można podziwiać z tarasu i okien budynku. W schronisku serwowane są dania kuchni regionalnej. W menu znajdują się m.in. tradycyjny bigos, pożywne zupy czy treściwe schabowe z dodatkami. Nie brakuje też słodkości – prawdziwym hitem są racuszki podawane z konfiturą z leśnych owoców i kleksem bitej śmietany.

Przygotuj się do pieszej wędrówki do schroniska turystycznego

Przygotowując się do pieszej wędrówki do schroniska Koliba na Łapsowej Polanie, należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni ekwipunek – w razie konieczności możesz go uzupełnić w sklepie sportowym Decathlon:

  • kluczowe są wygodne, dobrze dopasowane buty trekkingowe za kostkę, które zapewnią stabilność i ochronę na górskim szlaku;
  • warto też zabrać kurtkę przeciwdeszczową, czapkę i rękawiczki, aby być gotowym na zmienne warunki pogodowe;
  • choć trasa na Łapsową Polanę jest dość prosta i dobrze oznakowana, dobrze jest mieć ze sobą mapę lub ślad GPS, co pozwoli uniknąć ewentualnych problemów z orientacją w terenie. 

Planując pobyt w schronisku, warto wziąć trochę gotówki, aby móc nabyć pamiątkowe widokówki czy skosztować regionalnych przysmaków. Na szlaku przyda się też termos z ciepłą herbatą oraz przekąski, które dostarczą energii podczas wędrówki.

Zobacz też:  Schronisko PTTK Trzy Korony – gdzie się znajduje, jak dojechać, szlaki

Kiedy najlepiej wybrać się do Koliby?

Na wycieczkę do Koliby na Łapsowej Polanie można wybrać się o każdej porze roku, także zimą. Najpiękniejsze widoki są jednak wiosną i wczesną jesienią, gdy Tatry nie są przesłonięte mgłami, a przyroda mieni się feerią barw. Latem na polanie przy schronisku często odbywają się imprezy plenerowe. Warto wówczas wcześniej zarezerwować nocleg. Zimą trasa jest dostępna także dla mniej wprawionych turystów, czasem konieczne mogą być rakiety śnieżne.

Koliba na Łapsowej Polanie to nie tylko schronisko turystyczne, ale prawdziwa brama do świata gorczańskiej przyrody i kultury. Każda wizyta w tym miejscu to szansa na odkrycie nowego oblicza Gorców – czy to podczas samotnej kontemplacji widoków, czy w trakcie rozmów z innymi wędrowcami. Niezależnie od pory roku czy pogody, Koliba na Łapsowej Polanie zawsze ma coś do zaoferowania – od spokojnego odpoczynku po aktywną eksplorację okolicznych szlaków. To nie tylko punkt na mapie, ale początek niezliczonych górskich przygód i wspomnień, które pozostaną na długo po powrocie do codzienności.

Fot. główne: Jerzy Opioła (Wikipedia), CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: wrzesień 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też